ketvirtadienis, birželio 24 d.
B. Johnsonas priverstas karantinuotis pačiu blogiausiu įmanomu metu
Alfa.lt

Jau antrą kartą šiais metais koronavirusas sugebėjo prasiskverbti iki aukščiausių Jungtinės Karalystės politikų rato ir privertė premjerą Borisą Johnsoną karantinuotis, skelbia portalas CNN.

Sekmadienio vakarą ministras pirmininkas socialiniuose tinkluose pranešė, kad yra priverstas „izoliuotis dviem savaitėms dėl turėto kontakto su sergančiuoju COVID-19“.

„Nesvarbu, kad aš jau šia liga sirgau ir tiesiog trykštu antikūnais“, pirmadienį vaizdo įraše teigė B. Johnsonas ir pridūrė, kad „jaučiasi puikiai“ ir toliau vadovaus JK kovai su pandemija bei dirbs kitais svarbiais klausimais.

Visas tas parodytas optimizmas slepia skaudžią realybę, kokia sunki ši savaitė laukia B. Johnsono ir jo ministrų kabineto bei koks milžiniškas smūgis valstybei yra „uždarytas“ jos vadovas.

Pirma, per praėjusią savaitę ir savaitgalį iš Vyriausybės koridorių pasitraukė du svarbūs patarėjai – Lee Cainas ir Dominicas Cummingsas. Šios asmenybės buvo vienos nemėgstamiausių B. Johnsono aplinkos žmonių ir ne vieno politiko buvo apkaltintos savanaudiškumu bei galios troškimu.

Kita problema – link pabaigos einančios derybos dėl „Brexit“. Dabartinis pereinamasis laikotarpis išstoti iš ES, skirtas užkirsti kelią tragiškam prekių ir paslaugų tiekimui, baigiasi gruodžio 31 d. Jei iki tos lemiamos dienos šalis su ES nesusitars ir nepasirašys laisvos prekybos susitarimo, chaotiški pokyčiai, kai kurių nuomone, gali lemti tokių prekių kaip maistas, tualetinis popierius ir vaistai trūkumą.

Deja, kaip buvo matoma per pastaruosius mėnesius, vietos, dėl kurių sutaria tiek JK, tiek ES, nenusveria vietų, kur susitarimo pasiekti nepavyksta, todėl galutinė sutartis tampa vis mažiau tikėtina. 

Pirmas ir svarbiausias Briuselio reikalavimas yra sąžiningos prekybinės taisyklės, norint gauti prieigą prie ES bendros rinkos. Tai kurį laiką buvo griežta raudona linija JK, kuri priešinasi ES konkurencijos taisyklėms, kontroliuojančioms, kiek valstybė gali skirti finansinės pagalbos verslui. Taip pat problemų kelia žvejybos ir ES teisės klausimai, tačiau dėl jų palankų abiem pusėms sprendimą priimti yra labiau tikėtina.

Jei nebus pasiektas joks susitarimas iki ketvirtadienio, reikalai gali pasidaryti ypač sunkūs.

„Įmanoma, kad derybos gali tęstis ir kitą savaitę, nes ES turi neribotus laiko išteklius, – teigė Europos politikos profesorius Londono karališkajame koledže Anandas Menonas. – Tačiau atsižvelgiant, kiek laiko liko, esminis klausimas tada tampa, kiek iš tiesų lieka politinio lankstumo. Jei dabartinis susitarimas JK netiks, tada nebėra laiko susiderėti kažko iš esmės kitokio.“

Ir vėlgi „Brexit“ ir byranti premjero komanda nėra vieninteliai B. Johnsono iššūkiai – šalyje šiuo metu yra „mažytė“ koronaviruso pandemijos problema, o Vyriausybė yra kritikuojama dėl prasto krizės valdymo.

Yra spėliojama, kad po tragiškų praėjusios savaitės dramų B. Johnsonas perkraus savo premjeravimą ir po vieno įtakingiausių patarėjų D. Cummingso pasitraukimo, turėjusio nemažai galios „Brexit“ ir pandemijos klausimais, galbūt net sušvelnins savo griežtą požiūrį į kai kuriuos esminius klausimus.

Tačiau realybė tokia, kad šalies premjeras šiuo metu sėdi namuose, o laikas spręsti „Brexit“ ir besikaupiančius šalies vidinius reikalus senka. Taigi, yra nemenkas šansas, kad B. Johnsono laukia tikrai kartus šventinis laikotarpis su dėl koronaviruso atšauktomis Kalėdomis ir naujametinio „Brexit“ be susitarimo.

2020 11 18 17:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt