antradienis, lapkričio 24 d.
Bandydamas atidaryti mokyklas koronaviruso pandemijos metu B. Johnsonas gali rimtai nudegti
Alfa.lt

Mokyklos ar barai? Toks pasirinkimas kai kurių ekspertų nuomone laukia Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono kai nuo kito mėnesio Anglijos moksleiviai grįš į mokyklas. Valstybė kol kas sugebėjo atverti stipriai nuo karantino nukentėjusių maitinimo įstaigų kaip barai ir restoranai duris.

Portalo CNN duomenimis, premjero patarėjas sveikatos apsaugos klausimais ir vyriausiasis epidemiologas Chrisas Whitty‘is teigė, kad Anglija pagal esamus koronaviruso atvejus valstybėje „tikriausiai pasiekė savo ribas“ kiek atvira ji gali būti.

Iš pirmos pažiūros atrodytų, kad pasirinkimas kas svarbiau yra lengvas: greitas atsigavimas nuo karantino sukelto ekonominio šoko ar moksleivių apsaugojimas nuo „visos kartos katastrofos“ atveriant švietimo įstaigas.

Tačiau vyriausybei, panašu, pasirinkimas nėra toks akivaizdus. Pasak įvairių JK valdžios šaltinių, tam yra keletas priežasčių:

Pirma, naujausi skaičiavimai pakeitė požiūrį kiek stipriai karantinas paveikė JK ekonomiką. Trečiadienį paviešinta ataskaita parodė, kad šalies BVP per antrąjį 2020 m. ketvirtį smuko 20,4 proc.

„Pats karantinas padarė milžinišką žalą ir tai dar turi būti sulyginama su milžiniška viruso žala. Kai pastatai vieną su kitu ir supranti koks mažas ligos perdavimas yra tarp moksleivių – kaip galima argumentuotai pasirinkti ekonominę katastrofą vietoje mokyklų?“, – teigė vienas vyriausybės atstovų.

Antra, skirtingai nuo minties, kad pasirinkimas tarp mokyklų ir barų yra tiesmukas, tai nėra „nulinės sumos žaidimas“.

„Nėra taip, kad barams atsidarius įvyks X ir atidarius mokyklas atsitiks Y. Jei visi paklus socialinio atstumo taisyklėms, plausis rankas, iš esmės galima turėti abu pasirinkimus vienu metu“, – teigė valdžios atstovai.

Trečia, abi šios sritys nėra susijusios.

„Mokyklos vistiek pradės veikti, labiausiai dėl to, kad tėvams reikės grįžti į darbus. Viskas turi smūginį efektą“, – teigė vienas aukštas pareigūnas.

Ketvirta, liga yra čia ir, nepaisant gan optimistiškų žinių, nežinia kiek dar laiko truks iki patikimos vakcinos sukūrimo. Valdžios šaltinių teigimu, nepaisant bendro tragedijos masto, virusas vis tiek yra pavojingiausias senyvo amžiaus žmonėms ir turintiems kitų sveikatos problemų. Taigi, jei daugelis žmonių gali grįžti į bent tam tikrą normalų gyvenimą, pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas vietiniams karantinams ir pažeidžiamiausių žmonių apsaugai. 

Trumpai tariant, JK vyriausybė gali bandyti įgyvendinti viską iškart. Tačiau visuomeninės sveikatos ekspertai baiminasi, kad valstybė šiuo metu nėra pasiruošusi užtikrinti reikiamo saugumo ir net atvėrus viską, B. Johnsonui gali tekti galiausiai priimti sprendimą kurį sektorių gelbėti pirmiausia. Vienas iš priverčiančių susirūpinti faktorių – nepakankama testavimo ir susirgusiųjų kontaktų paieškos sistema. Jeigu testavimas nebus pakankamas, situacija gali labai greitai grįžti į kritinį lygį.

„Jei mes grįšime į tą patį kontakto lygį, kokį turėjome kovą, tai atitinkamai grįšime ir į tą patį epideminio augimo lygį“, – teigė Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos infekcinių ligų modeliavimo profesorius Grahamas Medley‘is.

Profesoriaus teigimu, mokyklų atidarymas yra pavojingas ne tiek dėl ligos perdavimo grėsmės, bet dėl sukuriamų kontakto grandinių.

„500 mokinių turinti mokykla gali apjungti 300-400 namų. Ir jeigu namuose auga daugiau nei vienas vaikas, einantis į skirtingas mokyklas, bendras ryšys tarp namų ūkių ir mokyklų gerokai išauga. Taigi, galime matyti kaip atidarius visas mokyklas, gali išaugti ir bendras ligos perdavimo tinklas“, – teigė G. Medley‘is.

Tačiau mokyklų atidarymas yra absoliutus prioritetas. B. Johnsonas pats pabrėžė, kad jaučia „moralinę atsakomybę“ atidaryti mokyklas šį rudenį. Švietimo politikos instituto vykdomoji direktorė Natalie Perera tvirtino, kad „labiausiai nepasiturintys moksleiviai buvo skaudžiausiai paveikti prailgusio mokyklų uždarymo“, sukuriant tam tikrą „pasiekimų atotrūkį tarp vargingiausiai gyvenančių ir likusių moksleivių“. 

2020 08 17 18:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt