ketvirtadienis, spalio 1 d.
Be anglų kalbos = be darbo?
tiesa.com

Anglų kalbos mokėjimas jau seniai nebėra privalumas, veikiau – būtinybė norintiems kilti karjeros laiptais ar tiesiog įsikurti svečioje šalyje. Visgi nemažai į Jungtinę Karalystę atvykstančių imigrantų kalbos visai nemoka. Kokios galimybės jiems rasti darbą? Ir kiek kainuoja kalbą išmokti? Anglų kalbos kursus organizuojančių įmonių atstovai sako: nekainuoja pinigų, bet kainuoja daug laiko ir dar daugiau kantrybės. Po dešimties valandų fizinio darbo dar studijuoti užsienio kalbą nelengva...

Sunkus darbas

„Tiesos“ kalbinta Jurgita Domeikytė į Jungtinę Karalystę atvyko bene prieš septynerius metus. Atvykusi anglų kalbą mokėjo visai prastai, tačiau darbą rado aprūpinimo maistu sferoje. Tik be anglų kalbos žinių darbas nebuvo pats geriausias: „Pradžia buvo labai sunki, nes darbdaviai galėjo daryti ką nori, mat be anglų kalbos neišmanai ir įstatymų. O jų niekas ir nepaisė – darbo vieta buvo labai prasta ir tinkamos algos niekas nemokėjo.“ Tačiau Jurgita namų link nepasuko. Nusprendusi, kad visgi liks JK kuriam laikui, ieškojo, kur išmokti anglų kalbos. Jurgita pasirinko suaugusiųjų tobulinimosi mokyklą Lewishamo rajone („Community Education Lewisham“) ir anglų kalbos mokėsi kelerius metus, porą kartų per savaitę po dvi su puse valandos.

Išlaidos atsiperka

Nors tokių kursų dalį finansuoja vietinė savivaldybė („Lewisham Council“), besimokantysis nemažai turi pakloti ir pats. „Per metus daugiausia esu sumokėjusi apie 600 svarų sterlingų. Mokykla kainą kiekvienam trimestrui nustatydavo skirtingą. Matyt, pagal lygį ar trimestro trukmę“, – sako Jurgita Domeikytė. Tačiau mergina sako, kad kiekviena praleista minutė pamokose ir kiekvienas išleistas svaras atsiperka su kaupu.

Jurgitos manymu, gyvendamas anglakalbėje aplinkoje be šios kalbos žinių nesijausi pilnavertis. „Dabar pradedu galvoti apie ateitį, kad galiu kažką daugiau nuveikti, kažko siekti. Galvojame kurti šeimą, reikės eiti į mokyklas, pas gydytojus. Juk turi sugebėti ir save, ir savo vaikus apginti“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Be kalbos darbo pasiūlymų nedaug

Vis daugiau ir daugiau lietuvių, kaip ir Jurgita, stengiasi įgyti anglų kalbos žinių, atrasti pigių, bet patikimų būdų išmokti šios kalbos. Net atvykus tik užsidirbti, neplanuojant ilgam pasilikti JK ir čia kurti ateities, surasti darbą be anglų kalbos nebus lengva.

JK veikianti įdarbinimo agentūra „Griffin recruitment LTD“ specializuojasi darbuotojų viešbučiams valyti paieškos sferoje. Čia darbas neretai būna sezoninis, todėl į agentūrą kreipiasi ir žmonės, ieškantys laikino darbo. Agentūros atstovė Loreta Magilienė sako, kad nemokantiems kalbos viešbutyje susirasti darbą sudėtinga. „Šiandien jau nieko nebenustebinsi, jei kalbi angliškai. Štai žiemą, gruodžio–sausio mėnesiais darbo laukia 200–300 jaunuolių, nors ir neturinčių patirties, bet kalbančių angliškai. Atėjusiems be anglų kalbos tokiu metu aš nematau jokių šansų įsidarbinti viešbučių valymo sferoje. Vasarą ar rudenį paprasčiau, nes atvyksta daug turistų ir reikia daugiau dirbančių žmonių“, – teigė L. Magilienė.

Įdarbinimo agentūros atstovės teigimu, daugiau nei pusė ateinančių į agentūrą užsiregistruoti ir ieškoti darbo – nekalbantys angliškai. Ir tai toli gražu ne tik lietuviai. Su kalbos barjeru susiduria ir agentūroje besiregistruojantys lenkai, vengrai, latviai, estai.

Lietuviai nori mokytis

Nors ir nemaža dalis lietuvių į JK atvyksta nemokėdami anglų kalbos, būtent mūsų tautiečiai yra vieni aktyviausių mokinių. Suaugusiųjų anglų kalbos kursus rengiančios bendrovės „The Leading Edge“ („TLE“) rinkodaros specialistė Jurgita Pakštaitė sako, kad lietuviai stengiasi išnaudoti visas siūlomas galimybes tobulėti.

„Palyginus su kitų tautybių žmonėmis, mūsų tautiečių motyvacija labai didelė. Jie atvažiuoja čia dirbti ir jiems tos kalbos reikia, todėl visas pamokas lietuviai labai lanko, domisi. O tie žmonės, kurie siunčiami iš valstybinių įdarbinimo centrų („Job Centre“), suinteresuoti pačia trumpiausia programa, nes jie žinių dažniausiai nenori, tik siekia neprarasti pašalpų“, – sakė specialistė.

Tokie mokymo centrai kaip „The Leading Edge“ („TLE“) anglų kalbos kursus siūlo nemokamai. Paprastai norintiems užtenka turėti National Insurance numerį, adreso patvirtinimą ir asmens dokumentą. Kaip įprasta tokiuose mokymuose, pirmiausia įvertinamos norinčiojo žinios ir siūlomas atitinkamas kursų lygis.

Pavyzdžiui, pirmajam lygiui skiriama 40 valandų, kurias besimokantieji turi pasiskirstyti trims mėnesiams. Turintys užtektinai laiko ir norintys gali vieną etapą baigti ir per savaitę, tačiau neretai dirbantys žmonės tokios prabangos sau leisti negali.

Mokslams neužtenka laiko

Būtent laiko stoka stabdo daugelį imigrantų nuo kalbos tobulinimo kursų. Pasiūla didžiulė, neretai tokie kursai nemokami arba organizuojami pačių darbdavių, tačiau neretas tautietis dirba kur kas daugiau nei aštuonias valandas, todėl laiko net kursams susirasti neužtenka. Juo labiau, jei darbas fiziškai sunkus.

Vos grįžęs iš, pavyzdžiui, statybos aikštelės skubi vakarienės ir kojų pailsinti, o studijos lieka tolima svajonė. Įdarbinimo agentūros „Griffin Recruitment Ltd“ atstovė L. Magilienė sako, kad ne tik statybininkai neranda laiko patobulinti anglų kalbos žinių ir ieškoti geresnio darbo. „Žmonės atvažiuoja pasiskolinę pinigų, jie nori kuo greičiau pradėti dirbti. Jei merginos dirba viešbučiuose, net jei patys darbdaviai organizuoja kursus, po 9 valandų fiziškai sunkaus darbo dar eiti studijuoti labai sunku. Turi atsivežti geras santaupas, turėti pagrindą po kojomis, kad galėtum pirmiausia eiti mokytis, o ne dirbti“, – tvirtino ji.

Susidaro užburtas ratas – mokytis negali eiti, kol neturi darbo, nes neužteks santaupų, o pradėjęs dirbti dažnas neturi laiko nė iki parduotuvės nueiti. Net darbas sekmadieniais D. Britanijoje jau ne išimtis, o norma. Tačiau „TLE“ mokyklos atstovė Jurgita Pakštaitė sako, kad kursų laikas tikrai lankstus, todėl dauguma norinčiųjų turėtų rasti sau tinkamiausią variantą. „Valandos lanksčios, mokytojai nusiteikę padėti, todėl tai privalumas ir dirbantiems žmonėms, ir mamoms, kurios, pavyzdžiui, turi vaikus vesti į mokyklą tam tikru laiku. Daugelis centrų dirba ir šeštadieniais“, – pasakojo pašnekovė. O nemokamų kursų centrų išties nemažai, ypač Londone. „TLE“ savo mokyklėles turi Ilforde, Stratforde, Barkinge, Romforde ir kt.

Moko aplinka

Daugelis kalbos pramoksta dirbdami anglakalbių kompanijoje. Jei komanda įvairiatautė, vis tiek teks kalbėti visiems bent kiek pažįstama kalba. Ir autobuse bilietėlio teks pasiprašyti, kelio paklausti. Pirmai pradžiai nepamaišytų ir garso įrašas, pirktas knygyne, kur įrašytas mokytojo balsas pamokys žodžių ir jų tarimo. O gal ir elementarus kelionių vadovas praverstų esminėms frazėms išmokti ir padėtų labiau pasitikėti savimi.

Nedidelę knygelę bet kuriame knygyne galima įsigyti vos už keletą svarų. Mokymo centro „TLE“ atstovė J. Pakštaitė sako, kad dauguma anglų kalbos mokytis ateinančių žmonių jau turi tokius pagrindus. „Žmonės įsidarbinę išmoksta labai paprastą šnekamąją kalbą bendraudami su kolegomis, žiūrėdami televiziją, o ateina pasitobulinti gramatikos, rašybos“, – pasakojo J. Pakštaitė.

 

Daugiausia kalba lenkiškai

Gausybė imigrantų, ieškančių laimės D. Britanijoje, susiduria su poreikiu išmokti anglų kalbos ar pagilinti jau turimas žinias. Statistikos departamentas CENSUS šiemet atskleidė, kad Anglijoje ir Velse net aštuoniems procentams nuolatinių gyventojų gimtoji kalba nėra anglų. Tačiau bent 79 proc. pastarųjų angliškai kalba puikiai. Vadinasi, tik mažiau nei penktadalis imigrantų nekalba angliškai. Įdomu tai, kad didžioji dalis ne anglų kalbą gimtąja vadinančiųjų D. Britanijos pietuose ir Velse – lenkai. Indų panjabi kalba tik antroje vietoje. Lietuvių kalba tarp visų kalbų, kuria kalbančiųjų itin daug, šioje apklausoje kol kas nefigūruoja.

2013 02 14 08:20
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt