sekmadienis, liepos 12 d.
Breikas žengia į olimpines arenas
tiesa.com
Breikas

Daugelio tik su paauglių laisvalaikio užsiėmimu siejamas breiko šokis, dar vadinamas b-boyingu, jau po kelerių metų gali įgauti kur kas didingesnį statusą. Ši sporto šaka jau netrukus turėtų būti priimta į olimpinę šeimą, o pačiose olimpinėse žaidynėse veikiausiai debiutuos 2024-aisiais, kai renginys vyks Paryžiuje.

Gimnastikos elementų ir itin kruopštaus fizinio pasirengimo reikalaujantis sportas jau buvo išbandytas per praėjusių metų pabaigoje vykusias jaunimo olimpines žaidynes Buenos Airėse, o kovą Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) vykdomasis komitetas rekomendavo šią sporto šaką įtraukti ir į vasaros olimpiados programą.

Nors šią rekomendaciją dar turės įvertinti IOC generalinė asamblėja, dėl galutinio sprendimo praktiškai neabejojama – breikas jau po penkerių metų taps viena išskirtiniausių olimpinių rungčių ir prie televizijos ekranų pritrauks daugybę smalsuolių.

Vienas žymiausių Lietuvos breiko atstovų – beveik du dešimtmečius šiuo šokiu užsiimantis ir ne sykį šalies čempionu tapęs Jevgenijus Kirjanovas, dar žinomas Bbloke pravarde, – tikina, kad kol kas dar nėra nusprendęs, ar breiko įtraukimas į olimpinę programą šiam šokiui išeis į naudą. „Aš kol kas nesu nei už, nei prieš, – tikino vienos žinomiausių Lietuvoje breiko šokio grupių „Invisible soul“ narys. – Turi praeiti šiek tiek laiko, kad taptų aišku, ar šitoks sprendimas breiko šokiui išėjo į naudą.“

– Ar jus nustebino, kad breikas tapo olimpine sporto šaka? Galbūt to tikėjotės jau seniau?

– Kalbos, kad b-boyingas gali tapti olimpine sporto šaka, gatvės šokių pasaulyje sklido jau senokai. Buvo net rengiami čempionatai Pietų Korėjoje, tokie kaip „R16“, kuriuose buvo teisėjaujama olimpinių žaidynių principu. Manau, kad tai jau buvo žingsnis olimpinių žaidynių link.

O kai breiką įtraukė į 2018 m. jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse programą, tapo aišku, kad netrukus b-boyngas taps dar viena olimpine sporto šaka.

– Olimpiados organizatoriai savo pastaruosius sprendimus grindžia tuo, kad nori padaryti žaidynes jaunatviškesnes, keistis į labiau „urbanistinį“ stilių. Ar jūs, kaip breiko specialistas, jį taip pat suvokiate iš šios perspektyvos?

– Kiek žinau, organizatoriai norėjo įpūsti naujų netradicinių vėjų olimpinėse žaidynėse. Vienas pagrindinių olimpiados organizatorių tikino, kad breikas padarys olimpines žaidynes labiau urbanistines ir artistiškesnes.

Mano manymu, organizatoriai nori pritraukti daugiau dėmesio olimpinėms žaidynėms, o paprasčiausias būdas tai padaryti – praplėsti sporto šakų skaičių. Kiek teko girdėti, į olimpines žaidynes 2024 m. bus įtrauktas ne tik breikas, bet ir banglenčių, riedlenčių sportas bei alpinizmas, o tai pritrauks dar didesnę žiūrovų auditoriją.

Tai bus abipusė nauda – organizatoriai pritrauks daugiau žiūrovų, o b-boyingas išplauks į platesnius vandenis.

[10871]

– Kaip breiko bendruomenė reagavo į žinią, kad jų kultivuojamas šokis įtrauktas į olimpinę šeimą?

– Šis sprendimas suskirstė šokėjus į dvi stovyklas. Vieni mano, kad tai atveria daug perspektyvų šiam šokiui, jie nieko prieš, kad jį vadintų sportu. Vis tik kiti įsitikinę, kad tai pakenks b-boyingo, būtent kaip šokio elemento, įvaizdžiui.

Aš kol kas nesu nei už, nei prieš. Turi praeiti šiek tiek laiko, kad taptų aišku, ar šitoks sprendimas breiko šokiui išeis į naudą.

– Kas yra svarbiausia varžantis breiko aikštelėje – kaip yra vertinami šokiai, už ką skiriama daugiausia balų?

– Šokių kovose yra keletas pagrindinių kriterijų, pagal kuriuos teisėjai vertina šokėjus: muzikalumas, judesių švarumas ir išdirbimas, originalumas, charizmatiškumas ir savęs pateikimas.

Tai yra pagrindiniai ir labai svarbūs kriterijai, pagal kuriuos vertinami šokėjai. Visgi kiekvienas teisėjas turi savo vertinimo prizmę ir šiuos kriterijus gali traktuoti savaip.

2019 05 16 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt