penktadienis, gegužės 7 d.
„Brexit“ amerikiečių akimis: kas rinks britų derlių?
tiesa.com

Jeigu manote, kad „Brexit“ – tik britų ir Europos Sąjungos reikalas – klystate: procesą įdėmiai stebi visas pasaulis. Amerikiečių manymu, Anglijos ūkininkai pražus, jeigu į šalį ateityje negalės patekti sezoniniai darbuotojai.

JAV dienraštis „The Washington Post“ straipsnį apie „Brexit“ pradeda tokia pastraipa:

„Po daugybės bergždžių bandymų, skambučių stambiesiems ūkininkams, žemės ūkio lobistams ir įdarbinimo agentūroms mes pagaliau radome jį.

Rečiausias iš rečiausių egzampliorių – britas, dirbantis derliaus rinkėju.“

Jų aprašytas pavyzdys – 20 metų studentas Maxas Hughesas, netoli Birminghamo esančiame ūkyje dirbantis juodųjų serbentų rinkėju: speciali mašina metaliniais pirštais purto krūmus, uogos krenta ant konvejerio diržo, o šie darbuotojai išrenka iš serbentų smulkias šakeles, lapus, įvairius nešvarumus bei sraiges.

Visi M. Hugheso bendradarbiai yra imigrantai iš Čekijos ar Rumunijos, beveik nekalbantys angliškai.

Ši situacija proporcingai atspindi padėtį Jungtinės Karalystės žemės ūkyje – sezoninius darbus atlieka imigrantai iš ES šalių, o britai sudaro vos 1 procentą visos darbo jėgos.

Todėl žemės ūkiai yra priklausomi nuo svetimšalių, kurių, remiantis praėjusių metų duomenimis, dirbti į laukus atvyko apie 60 tūkst., didžiausia dalis – iš Rumunijos ir Bulgarijos.

Kol JK yra ES ir laikosi laisvojo judėjimo principo, britų ūkininkai gali būti užtikrinti, kad darbo jėgos nepritrūks, tačiau jau nuo kitų metų pavasario gali laukti didelės problemos.

Jau šiemet kai kurie ūkiai neužpildė visų pozicijų, todėl dalis derliaus supuvo laukuose. Pavyzdžiui, visoje JK braškes auginančios kompanijos „Berry Gardens“ vadovas Jacqui Greenas teigia, kad jau šiemet pritrūko 30-40 proc. darbuotojų.

„Gana liūdna. Ir tikriausiai bus dar blogiau“, – apie ateitį po „Brexit“ kalbėjo verslininkas.

Jeigu kitais metais ir dar tolimesnėje ateityje darbuotojų trūkumas tik didės, atsilaisvinusias vietas privalės užimti britai, nors tai, tiesą sakant, mažai tikėtinas scenarijus – vietiniai į laukus nesiveržia.

„Šiemet iš 10 tūkst. paraiškų tik dvi buvo užpildę britai“, – statistiką pateikė Britanijos ūkius darbuotojais aprūpinančios agentūros „Concordia“ vadovė Stephanie Maurel.

Anot jos, britai tokio darbo kratosi dėl daugybės priežasčių: ankstyva darbo pradžia, ilgos valandos, fizinis nuovargis, sezoniškumas. Ūkiai jų netraukia – net ir geriau apmokamas pozicijas biuruose šiandien yra užėmę Rytų Europiečiai.

Atrodo, kad britų darbas ūkiuose netraukia ne tik dėl atlygio ar sąlygų.

„Daugelis vaikinų niekada nedirbs tokio darbo, darbas ūkiuose asocijuojasi su Rytų europiečiais, o tai reiškia darbas vargšams.

Vaikinai geriau bandys laime Londone, kur sukasi didesni pinigai, daugiau pramogų“, – dienraščiui sakė 24 metų Lewisas Hiscoxas, 24, kuris taip pat anksčiau išbandė jėgas uogų auginimo ūkyje, o dabar yra Harper Adams universiteto absolventas.

Kol kas britų derlių renka imigrantai, tačiau kas jį rinks po „Brexit“, retoriškai klausia „The Washington Post“. Jau dabar laukuose pūva uogos, o ateityje jų gali būti dar daugiau.

JK laukia didžiulis iššūkis, o kas su juo padės susitvarkyti, dar neaišku. Primenama, kad šalis anksčiau naudojo schemą, pagal kurią dirbti į ūkius atvykdavo pigiau apmokami užsieniečiai.

Todėl gali būti, kad nuo ES atsiriboję britai atgaivins šią schemą, o ateityje laukuose ir vėl knibždės užsieniečiai, tačiau tai nebus ES piliečiai, o galbūt atvykėliai iš Baltarusijos, Filipinų, Nepalo, Moldovos, Eritrėjos ar Turkijos.

Spraga, ir po „Brexit“ paliksianti kelią į JK

Imigracijos politika – prieš vieną atvykėlių grupę

2018 07 30 15:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt