sekmadienis, rugsėjo 27 d.
Britanija ir JAV pradeda derybas dėl prekybos po „Brexito“
BNS

Jungtinė Karalystė antradienį pradėjo derybas dėl prekybos po „Brexito“ su Jungtinėmis Valstijomis, vaizdo konferencijos formatu užmezgus dialogą po 100 kiekvienos šalies derybininkų.

Daugelis britų premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) bendrapartiečių konservatorių tikisi, kad laisvosios prekybos susitarimas su Vašingtonu taps vienu didžiausių pasitraukimo iš Europos Sąjungos privalumų.

Pasak pareigūnų, pirmasis derybų ratas truks dvi savaites ir apims tokius klausimus kaip prekių ir paslaugų prekyba, skaitmeninė prekyba, investicijos ir būdai paremti smulkųjį verslą.

JAV ambasadorius Britanijoje Woody Johnsonas (Vudis Džonsonas) teigė, kad susitarimas gali „vėl užkurti ekonomiką, kai įveiksime koronavirusą“. Tokį teiginį vėliau pakartojo ir JK pareigūnai.

„JAV yra didžiausia mūsų prekybos partnerė, o aktyvėjanti transatlantinė prekyba gali padėti mūsų ekonomikoms atsigauti nuo koronaviruso iškeltų ekonominių iššūkių“, – kalbėjo britų tarptautinės prekybos sekretorė Liz Truss (Liz Tras).

Dvišalės prekybos vertė praėjusiais metais siekė 220,9 mlrd. svarų sterlingų (252,6 mlrd. eurų), o pasirašius laisvosios prekybos susitarimą ji galėtų ilgainiui padidėti papildomais 15,3 mlrd. svarų, nurodo Britanijos vyriausybė.

Derybas pradės L. Truss ir JAV prekybos atstovas Robertas Lighthizeris (Robertas Laithaizeris), o paskui estafetę perims kiti pareigūnai, dalyvausiantys kas šešias savaites vyksiančiuose tolesniuose ratuose.

Britanija per 2016 metų birželį vykusį referendumą nubalsavo už išstojimą iš ES ir po ilgai trukusių politinių ginčų pagaliau pasitraukė iš bloko šių metų sausio 31 dieną.

Šis žingsnis leido Londonui pradėti prekybos derybas su kitomis valstybėmis, įskaitant JAV.

Tačiau Britanijoje tebegalioja iki gruodžio 31 dienos truksiantis pereinamasis laikotarpis, kuriuo šalies ekonominiai ryšiai su ES lieka daugiausia nepakitę, kad abi šalys galėtų susitarti dėl būsimos partnerystės.

Daugelis ES politikų perspėjo, kad bus sunku iki šių metų pabaigos pasiekti prekybos susitarimą su JK.

Dėl koronaviruso protrūkio sukeltos sumaišties kai kurie britų veikėjai ragina pratęsti pareinamąjį laikotarpį.

Tačiau tokiam žingsniui nepritaria B. Johnsonas, vadovavęs 2016 metų kampanijai už išstojimą iš ES ir gruodį iškovojęs didžiulę pergalę rinkimuose, žadėdamas „įvykdyti „Brexitą“.

Vėliausias JK ir ES derybų ratas baigėsi balandžio 24 dieną, nepasiekus reikšmingos pažangos, sprendžiant nesutarimus tokiais svarbiais klausimais kaip žvejybos teisės, bendri standartai ir Europos teismų vaidmuo.

Šaltinis, artimas Didžiosios Britanijos derybų komandai, praėjusią savaitę perspėjo, jog „bendraujame tarsi skirtingomis kalbomis“, bet išreiškė viltį, kad susitarimą dar įmanoma pasiekti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 05 05 13:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt