antradienis, rugsėjo 27 d.
Britanijoje ryškėja karantino padariniai: toliau ne dėl viruso auga mirtingumas
Alfa.lt
Unsplash
JK išaugo mirtingumas

Jungtinės Karalystės nacionalinio statistikos biuro duomenimis, karantino padariniai galėjo sukelti daugiau mirčių nei pats virusas. Tai rodo padidėjęs mirtingumas, kuris viršija penkerių metų vidurkį, rašo Dailymail.co.uk.

Antradienį paskelbti Nacionalinio statistikos biuro duomenys apie perteklinį mirtingumą Jungtinėje Karalystėje atskleidė, jog kiekvieną savaitę nuo kitų ligų, išskyrus COVID-19, miršta maždaug tūkstančiu žmonių daugiau nei įprastai. Šiuo metu perteklinių mirčių rodiklis siekia daugiau nei 14 proc.

Dar per pirmąją rugpjūčio savaitę JK mirė 1350 žmonių. Iš visų mirties atvejų tiktai 469 mirtys buvo susijusios su COVID-19, kiti atvejai vis dar neaiškūs. Net ir atsižvelgus į visuomenės senėjimo pokyčius, buvo nustatytas mirtingumo perviršis.

Kas savaitę – šimtai

Laikraštis „The Telegraph“ pranešė, kad Sveikatos apsaugos ministerijai buvo nurodyta ištirti nerimą keliančius skaičius, atskleisiančius vėluojančio gydymo ar kitas problemas.

Dėl prastovų vėžio, diabeto ir širdies ligų gydymas buvo atidėtas, o Britų širdies fondas leidiniui teigė, kad nerimauja dėl išaugusio mirtingumo. Insulto asociacija pranešė, jog jau kurį laiką tikėjosi mirčių skaičiaus išaugimo.

Privačios bendrosios praktikos gydytojų tarnybos „Doctorcall“ vadovas, gydytojas Čarlzas Levinsonas pabrėžė, jog padaugėjo psichikos sveikatos sutrikimų, nenustatytų vėžinių susirgimų bei širdies ligų: „Kas savaitę miršta šimtai žmonių, kas vyksta?“

„Mano nuomone, padidėjusį mirtingumą lemia vėlavimas kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą ir gauti reikiamą gydymą. Kasdieniai COVID-19 statistiniai duomenys reikalauja dėmesio, tačiau šie bauginantys skaičiai žmonių nejaudina. Reikia nedelsiant atlikti išsamų ir skubų vyriausybės tyrimą“, – sakė Č. Levinsonas.

Žemi standartai

Tik praėjusią savaitę Anglijos mastu statistiniai duomenys parodė, kad skubios pagalbos standartai ligoninėse pasiekė istoriškai žemiausią lygį, o daugiau nei 20 tūkst. pacientų teko laukti medicininės pagalbos daugiau nei 12 valandų.

Tyrimų duomenimis, du trečdaliai sirgusiųjų vis dar buvo užkrečiami praėjus penkioms dienoms nuo simptomų atsiradimo pradžios. Kita dalis žmonių buvo vis dar užkrečiami praėjus septynioms dienoms nuo ligos pradžios.

Naujo tyrimo duomenimis, tikėtina, kad žmonės, sergantys lengva COVID-19 forma, galės užkrėsti kitus dar vidutiniškai penkias dienas. Du trečdaliai sergančiųjų praėjus penkioms dienoms nuo simptomų pradžios vis dar buvo užkrečiantys, o ketvirtadalis – ir praėjus septynioms dienoms.

Trūko informacijos apie užkrečiamumą

Tyrimas, kuriam vadovavo Londono imperatoriškasis koledžas, yra pirmasis, atskleidžiantis, kiek laiko užkrečiamumas tęsiasi užsikrėtus koronavirusu visuomenėje. Nuo to momento, kai žmonės buvo užsikrėtę virusu, buvo atliekami išsamūs kasdieniai tyrimai siekiant išsiaiškinti, kiek viruso išskiria per visą užsikrėtimo laikotarpį.

Tyrimo rezultatai parodė, jog srautui atlikti tyrimai nenustato užkrečiamumo pradžios. Todėl tyrėjai rekomenduoja COVID-19 sergantiems žmonėms izoliuotis per penkias dienas nuo simptomų pradžios arba nuo šeštos dienos nuo atlikto tyrimo. Mokslininkų teigimu, jei dvi dienas iš eilės testai neigiami, galima saugiai nutraukti izoliaciją. Tačiau, jei žmogaus testai ir toliau teigiami, jis turėtų izoliaciją pratęsti.

Tyrimo autorius, Londono karališkojo koledžo profesorius Ajitas Lalvani sakė: „Iki šio tyrimo mums trūko informacijos apie užkrečiamumą, nes sunku nustatyti, kada žmonės pirmą kartą užsikrečia SARS-CoV-2 ir kada jie tampa užkrečiami. Naudodami specialius kasdien atliekamus infekcinio viruso nustatymo testus (ne tik PGR) ir kasdienius simptomų įrašus, galėjome nustatyti, kada žmonės tampa užkrečiami. Tai labai svarbu bet kokios pandemijos kontrolei“, – teigė profesorius.

A. Lalvani pridūrė: „Derindami savo rezultatus su tuo, ką žinome apie omikron infekcijų dinamiką, manome, kad mūsų pastebėta užkrečiamumo trukmė iš esmės gali būti taikoma ir dabartinėms SARS-CoV-2 atmainoms, nors jų užkrečiamumo ciklas – šiek tiek trumpesnis.

Infekcijų kontrolė

„Mūsų įrodymais galima remtis formuojant infekcijų kontrolės politiką ir saviizoliacijos gaires, kad būtų galima sumažinti SARS-CoV-2 viruso plitimą. Todėl ir pagal įstatymus saviizoliacija nėra būtina, tačiau žmonėms, norintiems izoliuotis, aiškių nurodymų nėra“, – sakė A. Lalvani.

Šiuo metu Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba pataria užsikrėtus virusu bent penkias dienas likti namuose, vengti kontaktų.

2022 08 22 13:27
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt