sekmadienis, rugsėjo 20 d.
Britanijoje vyrai dirba daugiausiai Europoje
tiesa.com

Ne paslaptis, kad lietuviai visame pasaulyje yra žinomi kaip atkaklūs, sunkaus darbo nevengiantys ir darbštumu pasižymintys žmonės. Į Jungtinę Karalystę padirbėti išvykę tautiečiai kartu su dar ne vienu šimtu tūkstančių atvykėlių iš Rytų Europos tik patvirtino savo, kaip darbščių žmonių, reputaciją ir svariai prisidėjo prie Anglijai skirtų laurų.

Praėjusią savaitę paskelbus rezultatus apie daugiausiai ir ilgiausiai per savaitę dirbančius Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojus vyrus, šiose lenktynėse nugalėjusi Jungtinė Karalystė dėkoja emigrantams iš kitų šalių ne mažiau, nei liaupsina vietinius britus.

Vyrai dirba ilgiausiai

ES Darbo jėgos ir užimtumo komiteto atlikta studija parodė, jog statistinis vyras Jungtinėje Karalystėje per savaitę dirba vidutiniškai 43,7 valandos, o tai yra lygiai dviem valandomis ilgiau nei bendras ES vidurkis. Šie skaičiai tik patvirtina faktą, kad darbuotojai čia nevengia dirbti viršvalandžių. Oficiali darbo savaitė dirbant visu etatu (angl. full time) D. Britanijoje penkiomis valandomis trumpesnė nei kitose šalyse.

Ilgiausia darbo savaite gali pasigirti graikai (42,1 valandos), tačiau dėl didelio nedarbo ir ne pačius lengviausius laikus išgyvenančios ekonomikos graikai praėjusiais metais tiek valandų išdirbti sugebėdavo ne visuomet. Tuo tarpu trumpiausiai Europoje dirba Olandijos gyventojai – jie darbe praleidžia vos 30,5 valandos per savaitę. Pagal šį rodiklį olandų darbo savaitė yra viena trumpiausių visame pasaulyje.

Remiantis ES atliktais tyrimais, Jungtinės Karalystės vyrams tenka dirbti daugiausiai valandų per savaitę Europoje. Kitos įtakingos organizacijos, Londono Mokslo instituto (Institute of Education in London), duomenimis, prie vyrų darbo valandų pridėjus moterų, individualia veikla užsiimančių (self-employed) ir ne visu etatu dirbančiųjų darbo valandas, gautume jau kiek kitokius skaičius.

Pagal juos, bendras visų dirbančiųjų žmonių darbo valandų skaičius per savaitę būtų 36,4, ir pagal šį rodiklį D. Britanija užimtų vos 23 vietą iš 27 ES valstybių. Viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios viešųjų ryšių kompanijos dažniau rekomenduoja minėti vyrų užimtumo rodiklius, o ne bendrus visų šalies dirbančiųjų duomenis, yra ta, jog taip siekiama sudaryti stipresnį pramonės ir gamybos sektorių įvaizdį. Juose dėl sunkesnių darbo sąlygų paprastai dirba daugiau vyrų negu moterų, Moterys dažniau renkasi darbo vietas paslaugų sektoriuje.

Pagal darbo sąlygas – viena iš lyderių

Nors darbo valandos ir mokamas atlygis už jas yra vienos iš svarbiausių motyvacinių priemonių darbe, patrauklias darbo sąlygas užtikrina ne tik šios dvi aplinkybės. Apklausa atskleidė, kad Jungtinėje Karalystėje sudaromos darbo sąlygos toli gražu nėra blogiausios, ir pagal šį rodiklį užtikrintai už nugaros paliekamos tokios šalys kaip Vokietija ir Švedija. Pastarojoje kenksmingomis darbo sąlygomis (padidėjusios dulkių, kaitros, dūmų ar kitų cheminių medžiagų koncentracijos sąlygomis) tenka dirbti vienam iš dešimties visų darbuotojų. Tuo tarpu Anglijoje kenksmingų darbo vietų yra trečdaliu mažiau, arba iš viso 6 procentai.

Apklausus įvairių sričių darbuotojus taip pat paaiškėjo, jog D. Britanijos įmonės skiria daugiau dėmesio savo darbuotojų mokymams ir yra kantresnės mokydamos juos reikalingų ir pageidaujamų įgūdžių atliekant darbus. Trys iš keturių apklaustų darbuotojų Anglijoje pripažino, kad prireikus jų vadybininkai ir pamainos viršininkai atskubės į pagalbą nieko nelaukdami.

Vokietijoje pasitikėjimo viršininkais yra gerokai mažiau, ten tik 47 procentai apklaustųjų tikėtųsi sulaukti adekvačios ir skubios pagalbos iš savo vyresniųjų kolegų.

Dideli atlyginimų skirtumai

Tačiau, nors daugelyje įmonių darbo sąlygos yra sudaromos palyginti neblogos, Jungtinė Karalystė pagal skirtingas kvalifikacijas turinčių darbuotojų užmokestį dar nemažai atsilieka nuo kitų didžiųjų ES valstybių. Minimalus valandinis atlygis už darbą vyresniems nei 21 metų darbuotojams šalyje šiuo metu yra 6,19 svarų sterlingų. Vidutinis profesinę kvalifikaciją turinčio darbuotojo atlyginimas šiandien yra 2,3 karto didesnis ir siekia 14,24 svarų sterlingų per valandą. Kai kuriose kitose šalyse šis skirtumas yra daug mažesnis. Vokietijoje jis sudaro 1,99, Švedijoje – 1,47, Italijoje – 1,39 karto.

Kada ir kaip ten būtų, neužmirškime, kad vieno ir visiems universalaus gerų darbo sąlygų ir pasitenkinimo darbu recepto kol kas dar niekas nėra sukūręs. Visi jį kuriame savaip.

2013 01 22 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt