šeštadienis, lapkričio 27 d.
Britų ministras pirmininkas lankysis Škotijoje, kur auga parama nepriklausomybei
BNS
SCANPIX

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ketvirtadienį lankydamasis Škotijoje, kur rekordiškai išaugo pritarimas nepriklausomybei, girs bendrą šalies atsaką koronaviruso pandemiją.

Tačiau jam gresia įsitraukti į konfliktą su Škotijos pirmąja ministre Nicola Sturgeon (Nikola Sterdžen), Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lydere, kėlusia klausimą, ar B. Johnsono kelionė neprieštarauja jo paties taisyklėms per pandemiją keliauti tik esant būtinam reikalui.

Vizitas rengiamas apklausoms rodant, jog didžioji dauguma škotų mano, kad N. Sturgeon geriau už B. Johnsoną tvarkėsi su krize.

N. Sturgeon sakė, kad „nejaučia ekstazės“ dėl šio vizito, ir pridūrė, kad lyderiai turėtų laikytis tokių pačių taisyklių kaip ir plačioji visuomenė.

„Tokie žmonės kaip aš ir Borisas Johnsonas turi dirbti dėl priežasčių, kurias žmonės supranta, bet mums nereikia keliauti po JK. Mes turime pareigą vadovauti pavyzdžiu“, – trečiadienį sakė ji.

Dauningo gatvė atsakė, kad „ministro pirmininko vienas svarbiausių vaidmenų yra būti fiziniu JK vyriausybės atstovu“. 

„Teisinga, kad jis yra matomas ir pasiekiamas bendruomenėms, verslui ir visuomenei“, – sakoma pareiškime.

B. Johnsonas akcentuos centrinės vyriausybės vaidmenį aprūpinant testais, steigiant vakcinavimo centrus ir subsidijuojant tuos, kas negali eiti dirbti.

„Visoje Jungtinėje Karalystėje mūsų ginkluotosios pajėgos, padedančios įsteigti 80 naujų vakcinavimo centrų visoje Škotijoje, vykdo skiepijimo Oksfordo laboratorijose sukurta vakcina programą“, – turi pasakyti B. Johnsonas.

Britų ministrų kabineto aukšto rango narys, škotas Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas), kuris pirmininkauja savaitiniam posėdžiui dėl JK išsaugojimo, pridūrė, kad šio vizito metu bus gauta vertingų žinių apie vyriausybės atsaką į pandemiją.

„Taip pat svarbu, kad ministras pirmininkas išgirstų, ką kalba [kovos su pandemija] fronto linijoje dirbantys žmonės, kas einasi gerai, o ką reikia gerinti“, – sakė jis televizijai „Sky News“.

B. Johnsonas į Škotiją vyksta virtinei apklausų parodžius, kad Škotija naujame referendume dėl nepriklausomybės dabar balsuotų už išstojimą iš JK. Per 2014 metų referendumą škotai nusprendė pasilikti.

20 apklausų iš eilės parodė, kad dauguma škotų pritaria nepriklausomybei, o SNP paskelbė 11 punktų „gaires dėl referendumo“ ir naujai suformuotą „nepriklausomybės darbo grupę“.

Nacionalistai sako, kad JK sprendimas 2016 metų referendume išstoti iš Europos Sąjungos, kurioje dauguma škotų norėjo pasilikti, reiškia, kad dabar derėtų surengti naują balsavimą dėl Škotijos nepriklausomybės.

B. Johnsonas yra atmetęs galimybę surengti naują referendumą, bet N. Sturgeon tikriausiai remsis mandatu ir didins spaudimą ministru pirmininkui, jei jos partija gerai pasirodys per būsimus vietos rinkimus.

„Bendradarbiavimo nauda“ 

Balsavimas už išstojimą iš ES tiesiogiai nelabai paveikė paramą Škotijos nepriklausomybei, tačiau dėl koronaviruso pandemijos įvyko reikšmingas pokytis.

Plačius įgaliojimus turinčios sričių vyriausybės galėjo didele dalimi spręsti dėl atsako į pandemiją ir dažnai konfliktuodavo su Londonu. Tai taip pat leido pajusti, kaip galėtų funkcionuoti nepriklausomybė.

Nors Škotijoje pandemijos skaičiai yra niūrūs, kaip ir visoje Didžiojoje Britanijoje, N. Sturgeon pelnė pagyrų už krizės valdymą ir pasirodymus kasdienėse spaudos konferencijose.

B. Johnsonas, priešingai, griežtai kritikuojamas dėl to, kad pernelyg lėtai reaguodavo krizei rutuliojantis. Šalyje užregistruotų mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius dabar yra tarp didžiausių pasaulyje.

Tačiau vizito Škotijoje metu ministras pirmininkas akcentuos, kad JK vyriausybė teikia labai svarbią paramą, ypač skubios pagalbos ir testavimo srityje, taip pat – skiepijant ir teikiant finansavimą.

„Didelė bendradarbiavimo visoje JK nauda dar niekada nebuvo aiškesnė, nei [yra] nuo šios pandemijos pradžios“, – pasakys ministras pirmininkas, kurio kalbos ištraukas pacitavo jo biuras.

SNP pareiškė šią kelionę rodant, kad „ministras pirmininkas panikuoja“ ir apkaltino jį „pamėgdžiojant aiškius Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) bandymus blokuoti demokratiją“.

„Kuo ilgiau Borisas Johnsonas skaitys iš Trumpo demokratijos neigimo vadovo, tuo labiau augs parama Škotijos nepriklausomybei“, – sakė SNP lyderės pavaduotojas Keithas Brownas (Kitas Braunas).

Prognozuojama, kad SNP didele persvara laimės gegužę įvyksiančius Škotijos parlamento rinkimus, o N. Sturgeon pasinaudodama šia pergale sieks referendumo dėl nepriklausomybės.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 01 28 17:23
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt