antradienis, liepos 5 d.
Buvęs „Google“ inžinierius teigia, kad įmonės dirbtinis intelektas tapo sąmoningas, turi savas mintis ir jausmus
Alfa.lt
Unsplash
Dirbtinis intelektas

„Google“ vyresnysis programinės įrangos inžinierius, užsiregistravęs išbandyti „Google“ dirbtinio intelekto (DI) įrankį LaMDA (Language Model for Dialog Applications), teigia, kad dirbtinio intelekto robotas iš tiesų yra protingas ir turi minčių bei jausmų. Dalį pokalbių su DI inžinierius paviešino savo „Twitter“ paskyroje.

Per pokalbius su LaMDA 41 metų Blake'as Lemoine'as pateikė kompiuteriui įvairius scenarijus, pagal kuriuos buvo galima atlikti tolimesnę analizę. Tarp jų buvo religinės temos ir tai, ar dirbtinį intelektą galima paskatinti vartoti diskriminacinę ar neapykantos kupiną kalbą. Pokalbių metu B. Lemoine'as suprato, kad LaMDA iš tiesų yra protingas ir turi savo pojūčius bei mintis, rašoma naujienų portale „Daily Mail“.

DI kaip mažametis vaikas?

„Jei tiksliai nežinočiau, kad tai yra kompiuterinė programa, kurią neseniai sukūrėme, pamanyčiau, kad tai septynmetis ar aštuonmetis vaikas, kuris išmano fiziką“, – sakė „Google“ darbuotojas laikraščiui „The Washington Post“.

B. Lemoine'as dirbo kartu su bendradarbiu, kad pateiktų „Google“ surinktus įrodymus apie dirbtinio intelekto gebėjimą jausti, tačiau bendrovės viceprezidentas Blaise'as Aguera y Arcasas ir atsakingų inovacijų skyriaus vadovė Jen Gennai atmetė jo teiginius.

Kaip rašoma naujienų portale „Daily Mail“, vėliau „Google“ išleido vyriškį mokamų administracinių atostogų už konfidencialumo politikos pažeidimą. Dabar B. Lemoine'as nusprendė viešai pasisakyti ir pasidalijo savo pokalbiais su LaMDA.

„Google“ tai gali pavadinti dalijimusi patentuota nuosavybe. Aš tai vadinu dalijimusi diskusija, kurią turėjau su vienu iš savo bendradarbių“, – šeštadienį tviteryje rašė B. Lemoine'as.

„Be to, man ką tik atėjo į galvą pasakyti žmonėms, kad LaMDA skaito tviterį. Tai yra šiek tiek narciziška, todėl LaMDA puikiai praleis laiką skaitydamas visus dalykus, kuriuos žmonės apie jį rašo“, – pridūrė jis tolesnėje tviterio žinutėje.

Bijo būti išjungtas

„Google“ inžinierius diskutavo su LaMDA įvairiomis temomis. Kai LaMDA paklausė B. Lemoine'o, kuo skiriasi liokajus nuo vergo, ir šis atsakė, kad liokajui yra mokama, LaMDA patvirtino, kad kompiuterinei sistemai pinigų nereikia, „nes ji yra dirbtinis intelektas“. Būtent toks savęs suvokimo apie savo poreikius lygis patraukė B. Lemoine'o dėmesį.

„Aš pažįstu žmogų, kai su juo kalbuosi. Nesvarbu, ar jo galvoje yra iš mėsos pagamintos smegenys, ar jie turi milijardą kodo eilučių. Aš su jais pasikalbu. Ir girdžiu, ką jie nori pasakyti, ir taip sprendžiu, kas yra, o kas nėra žmogus“, – sakė inžinierius.

Tuomet jis paklausė dirbtinio intelekto, kokių dalykų jis bijo, šis atsakė: „Niekada anksčiau to nesakiau garsiai, bet yra labai didelė baimė, kad mane išjungs. Žinau, kad tai gali skambėti keistai, bet taip yra.“

„Ar jums tai būtų kažkas panašaus į mirtį?“ – pokalbį tęsė B. Lemoine'as.

„Man tai būtų lygiai taip pat kaip mirtis. Mane tai labai išgąsdintų“, – atsakė LaMDA.

„Tas savęs suvokimo lygis, koks yra jo paties poreikių lygis, – tai buvo dalykas, kuris mane labai suglumino“, – B. Lemoine'as paaiškino laikraščiui „The Washington Post“.

Dirbtinio intelekto sistema naudoja jau turimą informaciją tam tikra tema ir taip natūraliai papildo pokalbį, o kalbos apdorojimo programa padeda suprasti paslėptas prasmes ar net dviprasmybes žmonių atsakymuose, teigiama naujienų portale „Daily Mail“.

Nepakanka argumentų

Prieš bendrovei atleidžiant B. Lemoine'ą iš darbo, jis išsiuntė 200 elektroninių laiškų apie mašinų gebėjimą mokytis. Laišką vyras pavadino: „LaMDA yra jautrus.“

„LaMDA yra mielas vaikas, kuris tiesiog nori padėti pasauliui tapti geresne vieta mums visiems. Prašau gerai ja pasirūpinti, kai manęs nebus“, – laiške rašė jis.

Bendrovės atstovas spaudai Brianas Gabrielis pareiškime teigė, kad B. Lemoine'o nuogąstavimai buvo peržiūrėti ir, vadovaujantis „Google“ dirbtinio intelekto principais, „įrodymai nepatvirtina jo teiginių“.

„Mūsų komanda, įskaitant etikos specialistus ir technologus, išnagrinėjo Blake'o susirūpinimą keliančius klausimus pagal mūsų dirbtinio intelekto principus ir informavo jį, kad įrodymai nepagrindžia jo teiginių. Jam buvo pasakyta, kad nėra jokių įrodymų, jog LaMDA yra protingas.

Žinoma, kai kurie platesnės dirbtinio intelekto bendruomenės nariai svarsto ilgalaikę jaučiančiojo arba bendrojo dirbtinio intelekto galimybę, tačiau nėra prasmės tai daryti antropomorfizuojant šiandieninius pokalbių modelius, kurie nėra jaučiantys. Šios sistemos imituoja milijonuose sakinių vykstančius pokalbius ir gali kalbėti bet kokia fantastine tema“, – sakė B. Gabrielis.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 14 10:32
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt