antradienis, spalio 26 d.
CNN: JAV ketina paskelbti Rusijai sankcijų dėl A. Navalno apnuodijimo ir įkalinimo
Alfa.lt

JAV prezidento Joe Bideno administracija rengiasi paskelbti Rusijai sankcijų dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir įkalinimo, pirmadienį paskelbė CNN.

Remdamasi dviem administracijos pareigūnais CNN informavo, kad Jungtinės Valstijos derinsis su Europos Sąjunga, kad nustatytų, kokios bus sankcijos, ir kada tiksliai jos bus paskelbtos.

Pasak vieno pareigūno, galimas variantas yra vykdomasis įsakas dėl sankcijų Rusijai už pakartotinius išpuolius prieš JAV demokratiją, įskaitant kibernetinį įsilaužimą per „SolarWinds“ programinę įrangą ir įtariamą atlygio siūlymas Talibanui už amerikiečių karių žudymą Afganistane, rašė CNN.

Tai būtų pirmosios J. Bideno sankcijos Rusijai ir būtų ryškus nukrypimas nuo jo pirmtako Donaldo Trumpo požiūrio į santykius su Maskva.

D. Trumpas dažnai būdavo kaltinamas laikantis švelnios pozicijos savo kolegos iš Rusijos Vladimiro Putino atžvilgiu, ypač per jų susitikimą Helsinkyje 2018 metais, kai jis palaikė Kremliaus šeimininko teiginį, esą Maskva nesikišo į 2016-ųjų JAV rinkimus, nors amerikiečių žvalgybos agentūros tvirtino priešingai.

ES šalys pirmadienį patvirtino sankcijas keturiems Rusijos pareigūnams, o dvi Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertės paragino atlikti tarptautinį tyrimą dėl Kremliaus kritiko apnuodijimo ir pareikalavo jį nedelsiant paleisti iš pataisos kolonijos Rusijoje.

Bendrijos sankcijos bus paskelbtos keturiems aukšto rango Rusijos teismų ir teisėsaugos pareigūnams, susijusiems su A. Navalno įkalinimu. Šie asmenys bus pirmieji, kuriems suvaržymai bus įvesti pagal ES naująjį sankcijų už žmogaus teisių pažeidimus režimą, įsigaliojusį pernai gruodį. Jiems bus uždrausta atvykti į ES, o Bendrijos jurisdikcijoje esantis šių asmenų turtas bus įšaldytas.

Tuo metu JT ekspertė neteisminio, neatidėliotino ir savavališko mirties bausmės vykdymo klausimais Agnes Callamard ir JT specialioji pranešėja nuomonės laisvės ir saviraiškos laisvės skatinimo ir gynimo klausimais Irene Khan pabrėžė, kad svarbu nustatyti tiesą apie „piktavališką apnuodijimą“ ir užtikrinti atskaitomybę.

Ekspertės reikalavo, kad A. Navalnas būtų „nedelsiant paleistas“ iš pataisos kolonijos, kur jis buvo perkeltas praėjusią savaitę iš Maskvos tardymo izoliatoriaus.

44 metų A. Navalnas buvo suimtas sausį, vos grįžęs į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi dėl apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, anot opozicionieriaus, įvykdytą Rusijos prezidento V. Putino įsakymu. Tačiau Kremlius neigia kaip nors susijęs su tuo incidentu.

Teisėsaugai sulaikius į Maskvą sausio viduryje vos sugrįžusį opozicionierių, šalyje nusirito masinių protestų banga.

Vakarų šalių lyderiai pasmerkė jo sulaikymą ir paragino nedelsiant jį išlaisvinti.

2021 03 02 09:31
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt