antradienis, liepos 5 d.
Dėl V. Putino sveikatos ir pasikėsinimo į jį – nauji JAV žvalgybos duomenys
Alfa.lt
Scanpix
Vladimiras Putinas.

Apie Vladimiro Putino sveikatą intensyviai kalbama JAV prezidento Joe Bideno administracijoje po to, kai gegužės pabaigoje žvalgyba pateikė ketvirtąjį išsamų savo vertinimą, rašo „Newsweek“.

Kaip leidinį informavo trys su ataskaita susipažinę JAV žvalgybos aukšti pareigūnai, įslaptintame dokumente teigiama, kad V. Putinas, atrodo, atsigauna po to, kai balandžio mėnesį buvo gydomas nuo išplitusio vėžio. Pasak pareigūnų, žvalgybos duomenys taip pat patvirtina, kad kovo mėnesį buvo pasikėsinta į V. Putino gyvybę.

Aukšto rango pareigūnai, atstovaujantys trims atskiroms žvalgybos agentūroms, yra susirūpinę, kad V. Putinas vis labiau paranojiškai išgyvena dėl savo valdžios, o tokia padėtis lemia kadrų kaitą Rusijos valdžioje ir nenuspėjamumą Ukrainoje. Tačiau, jų teigimu, tai taip pat mažina branduolinio karo perspektyvą.

„Putino valdžia yra stipri, bet nebe absoliuti, – sakė vienas iš aukšto rango žvalgybos pareigūnų, tiesiogiai susipažinęs su ataskaitomis. – Per visą jo valdymo laikotarpį Kremliaus viduje dar niekada nebuvo taip smarkiai kovojama, visi jaučia, kad artėja pabaiga.“

Pasak pareigūnų, žvalgybos duomenys taip pat patvirtina, kad kovo mėnesį buvo pasikėsinta į V. Putino gyvybę.

Visi trys pareigūnai – vienas iš Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuro, kitas – į pensiją išėjęs karinių oro pajėgų vyresnysis karininkas, trečias – iš Gynybos žvalgybos agentūros, – perspėja, kad dėl Rusijos lyderio izoliacijos JAV žvalgybai sunkiau tiksliai įvertinti V. Putino būklę ir sveikatą.

„Mes žinome tik tiek, kad tai ledkalnis, pasislėpęs rūke“, – sakė vienas iš pareigūnų, kuris su „Newsweek“ bendravo elektroniniu paštu.

„V. Putinas mažai susitikinėja su užsienio šalių vadovais, – teigė kitas pareigūnas. – Todėl V. Putino izoliacija padidino spekuliacijų lygį.“

„Turime nepamiršti pageidaujamo mąstymo įtakos, – perspėjo atsargoje esantis pareigūnas. – Šią pamoką išmokome sunkiai (arba neišmokome), kai susidūrėme su Osama bin Ladenu ir Saddamu Husseinu.“

Kai kurie stebėtojai daro prielaidą, kad Rusijos vadovas serga Parkinsono liga. Vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas V. Putino susitikimas su gynybos ministru Sergejumi Šoigu ir kurio metu jis spaudė stalo kampą, atidžiai išnagrinėjo žvalgybos bendruomenės analitikai. Tuomet jie sutarė, kad V. Putinas serga ir tikriausiai miršta.

Toliau buvo gegužės 9-osios paradas Maskvoje, kuriame pastebimai ištinęs Rusijos vadovas sėdėjo susmukęs. JAV žvalgybos bendruomenė teigė, kad jo sveikatos būklė yra blogesnė, nei manyta anksčiau, o jo fizinis išsekimas atitiko pačios Rusijos išsekimą.

Po trijų dienų Ukrainos žvalgybos vadovas generolas majoras Kyrylo Budanovas britų televizijai „Sky News“ pranešė, kad V. Putinas yra „labai blogos psichologinės ir fizinės būklės, jis labai serga“, ir pridūrė, kad Kremliaus viduje yra planų nuversti Rusijos vadovą. JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) ir užsienio žvalgybos tarnybos renka istorijas apie nesutarimus Rusijos nacionalinio saugumo viršūnėse, taip pat apie Rusijos diplomatų norą perbėgti į Vakarus.

Ar V. Putinas serga? Absoliučiai. Tačiau neturėtume leisti, kad laukdami jo mirties imtumėmės aktyvių veiksmų. Valdžios vakuumas po V. Putino gali būti labai pavojingas pasauliui.

„Tas, kuris anksčiau buvo laikomas visagaliu, dabar dažniausiai laikomas kovojančiu dėl ateities, ypač dėl savo paties ateities“, – „Newsweek“ sakė vienas pareigūnų.

Vis dėlto, kai apie V. Putino ligas ėmė sklisti informacija, JAV aukščiausi pareigūnai buvo įspėti nedaryti skubotų išvadų, nes priminta žvalgybinė informacija apie O. bin Ladeną ir S. Husseiną, kuri lėmė JAV politiką, bet vėliau pasirodė esanti abejotina.

„Ar V. Putinas serga? Absoliučiai. Tačiau neturėtume leisti, kad laukdami jo mirties imtumėmės aktyvių veiksmų. Valdžios vakuumas po V. Putino gali būti labai pavojingas pasauliui“, – teigė pareigūnas.

Naujausiame JAV žvalgybos bendruomenės vertinime, skirtame prezidentui J. Bidenui ir kitiems aukšto rango vadovams, Rusijos lyderio sveikatos būklė įvertinta kaip ženkliai pagerėjusi, skirtingai nei ankstesnėje, parengtoje maždaug prieš dvi savaites ataskaitoje, kurioje jis buvo apibūdintas kaip sunkiai sergantis.

Tačiau, kaip teigė vienas iš leidinio pašnekovų, V. Putinas ir toliau patiria „iššūkių“ tiek dėl sveikatos, tiek dėl valdžios.

„Net jei jie sutinka, kad žvalgybinė informacija [kad V. Putinas miršta] yra patikima, – kalbėjo aukšto rango pareigūnas. – Jie negali numatyti jo „galiojimo pabaigos“ datos ir išreikšti savo paramos Rusijai be V. Putino.“

„Branduoliniais ginklais ginkluota Rusija vis tiek yra branduoliniais ginklais ginkluota Rusija, nesvarbu, ar V. Putinas stiprus, ar silpnas, ar jis yra, ar ne. Nenorime išprovokuoti jo ar jo galimo įpėdinio, kad manytų, jog mes esame nusiteikę juos sunaikinti. Tai svarbi tolesnio strateginio stabilumo dalis“, – sakė kitas pareigūnas.

Tiesa, vienas iš pašnekovų tikino, kad tam tikra prasme „V. Putino liga ar mirtis yra naudinga pasauliui ne tik dėl Rusijos ateities ar karo Ukrainoje pabaigos, bet ir dėl to, kad sumažėja beprotiška branduolinio karo grėsmė“.

„Susilpnėjęs V. Putinas – akivaizdžiai silpnėjantis lyderis, o ne tas, kuris yra viršūnėje, – turi mažiau įtakos savo patarėjams ir pavaldiniams, tarkime, jei įsakytų panaudoti branduolines bombas“, – svarstė jis.

Alfa.lt jau rašė, kad V. Putino, kuriam spalio mėnesį sukaks 70 metų, sveikata jau seniai kelia įtarimų. Balandžio pradžioje nepriklausomų žurnalistų leidinys „Projekt“ paviešino tyrimą apie V. Putiną nuolat lydinčias gausias gydytojų pajėgas ir jo pamėgtas elnių kraujo ragų vonias. Iš tyrimo galima spėti, kad Rusijos vadovas V. Putinas – rimtas ligonis. Kovo mėnesio pradžioje politologas, buvęs prestižinės Maskvos diplomatų ir šnipų kalvės profesorius Valerijus Solovėjus pranešė, kad jo šaltiniai teigia, jog V. Putinas karo su Ukraina pradžioje buvo užsidaręs bunkeryje Altajaus kalnuose, nes sunkiai serga, ir S. Šoigu jį įtraukė į šamanų ritualus, turinčius pagerinti sveikatą.

Patinka mūsų portalo naujienos? Sekite Alfa.lt feisbuke. Norite matyti tik įdomiausias naujienas glaustai? Tuomet ieškokite mūsų „Telegram“ ir tviteryje.

2022 06 03 15:56
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt