antradienis, liepos 5 d.
Donbasas: kodėl Rusija bando apsupti Ukrainos Rytus?
Alfa.lt
Scanpix
Prorusiški separatistai

Po daugybės pralaimėjimų Rusija atitraukė karius iš Ukrainos sostinės Kyjivo ir dėmesį bei karius pradėjo telkti Rytų Ukrainoje. Toks veržimasis į Donbaso sritį gali reikšti tik ilgai trunkantį konfliktą, rašoma naujienų portale BBC.

Ruošdamasis suaktyvėjusiam Rusijos puolimui Rytuose, prezidentas Volodymyras Zelenskis pažadėjo: „Kovosime už kiekvieną savo žemės metrą.“

Geriausiai parengtos Ukrainos pajėgos jau buvo dislokuotos Rytuose dėl aštuonerius metus trunkančio karo su Rusijos remiamais separatistais. Manoma, kad jie patyrė didelių nuostolių, tačiau vis dar yra nemenkas iššūkis Rusijos kariuomenei.

Kodėl V. Putinas nori kontroliuoti Donbasą?

Rusijos lyderis ne kartą nepagrįstai kaltino, kad Ukraina vykdė genocidą Rytuose. Prasidėjus karui, du trečdaliai rytinių regionų buvo Ukrainos rankose. Likusią dalį valdė separatistai, kurie dar prieš aštuonerius metus prasidėjus karui rėmė Rusiją.

Prieš pat karą prezidentas V. Putinas pripažino, kad du rytiniai regionai yra nepriklausomi nuo Ukrainos. Jei Rusija užkariautų abu šiuos regionus, tai V. Putinui suteiktų tam tikrą pergalės jausmą. Kitas žingsnis būtų Donbaso aneksavimas, kaip tai padarė su Krymu po diskredituoto referendumo 2014 m.

O jei tai būtų anksčiau nei gegužės 9 d., jis netgi galėtų švęsti Pergalės dieną, kuri švenčiama kaip pergalės diena prieš nacistinę Vokietiją 1945 m. Rusų marionečių lyderis Luhanske jau prabilo, kad „artimiausiu metu“ bus surengtas referendumas, nors net fiktyvaus balsavimo karo zonoje idėja atrodo absurdiška, rašoma BBC.

Kokia V. Putino strategija?

Rusijos pajėgos bando apsupti Ukrainos kariuomenę Rytuose, juda iš šiaurės, rytų ir pietų. „Tai didelė teritorija, kurią reikia kontroliuoti, ir aš manau, kad neturėtume nuvertinti geografinio jos sudėtingumo“, – BBC pasakoja Londono Karaliaus koledžo konfliktų ir saugumo profesorė Tracey German.

Po kelias savaites trukusių kovų jiems nepavyko užimti antrojo Ukrainos miesto Charkovo į pietus nuo Rusijos sienos, bet galiausiai perėmė Izyumo kontrolę – strateginį miestą toliau nuo pagrindinio greitkelio, vedančio į separatistų kontroliuojamus Rytus.

JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) teigia, kad, jei Ukraina laikysis Slovjansko, Rusijos kampanija užgrobti Izyumo ir Slovjansko regionus „greičiausiai žlugs“.

Rusijos pajėgos bombarduoja kelis miestus toliau į Rytus Ukrainos vis dar kontroliuojamose Luhansko srityse, įskaitant Rubižnę, Lisičanską, Popasną ir Severodonetską. Daugiabučiai buvo sugriauti, o civiliai žuvo savo namuose.

Šie miestai svarbūs, nes, juos kontroliuodama, Rusija galėtų veržtis toliau į Vakarus ir susijungti su Rusijos pajėgomis, planuojančiomis judėti į pietryčius nuo Izyumo, teigia ISW.

Rusai ne tik bando kontroliuoti tiekimo linijas keliais, bet ir bando blokuoti Ukrainos prieigą prie geležinkelio maršrutų iš Vakarų. Geležinkelis yra efektyviausias Ukrainos karių ir sunkiosios ginkluotės transportas ir greičiausias kelias bėgantiems civiliams.

Geležinkelių tinklo dalių kontrolė taip pat leistų Rusijos kariams lengviau judėti.

„Baisus“ gyvenimas separatistiniame Luhanske

Rusijos remiamų separatistų kontroliuojamas gyvenimas yra ramesnis, nors separatistų valdžia apkaltino Ukrainos pajėgas apšaudžius gyvenamuosius pastatus ir žudant civilius. Donecko regiono pareigūnai teigia, kad nuo vasario vidurio žuvo 72 civiliai.

Viena moteris Luhanske, pageidavusi likti anonimiška, BBC sakė, kad mieste matė daug Rusijos karinių šarvų, o dabar mieste tvyro baimės jausmas. „Aš bijau – tiesiog baisu“, – sakė ji. Karinio amžiaus vyrai privalėjo stoti į vietos miliciją, todėl visi, kurie to vengė, gavo slapstytis, pridūrė moteris.

2022 04 15 10:41
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt