šeštadienis, liepos 11 d.
Elektromobilis kelyje – nebe naujiena
tiesa.com

Planuose – daugiau elektromobilių

 Jungtinės Karalystės sostinė pastaraisiais metais itin aktyviai stengiasi pritraukti kuo daugiau tokių vairuotojų į Londoną. Miesto mero Boriso Johnsono iniciatyva netgi buvo sukurtas skatinamasis planas, kurio pirmasis tikslas – 10 tūkst. elektromobilių sostinės gatvėse jau per artimiausius metus. Nepaisant ambicingų mero planų, kol kas pardavimų mastas dar netenkina nei B. Johnsono, nei didžiųjų automobilių gamintojų, kurie jau keletą metų elektra varomų mašinų reklamos išlaidoms meta milžiniškas lėšas. Palyginimui, Jungtinės Karalystės automobilių gamintojų asociacijos (Society of Motor Manufacturers) duomenimis, užpernai dyzelinių bei benzininių automobilių buvo parduota daugiau nei tūkstantį kartų (!) daugiau: atitinkamai 981,6 ir 934,2 tūkstančių transporto priemonių.

Londone gyvenantiems ir į miesto centrinę dalį vykstantiems elektromobilių vairuotojams nereikia mokėti specialaus įvažiavimo mokesčio. Pastaraisiais metais „congestion charge“ neprivalančių mokėti vairuotojų, dažniausiai vairuojančių mažo variklio tūrio dyzelines transporto priemones, taip pat ir elektromobilius, yra per 19 000. Ilgą laiką nuo šios prievolės buvo atleidžiami automobiliai, kurių išmetamų į atmosferą dujų tarša neviršijo 100 gramų kilometrui. Tačiau nuo pernai metų liepos taisyklės buvo dar labiau sugriežtintos ir maksimalią taršos ribą buvop leista palikti jau tik 75 gramus kilometrui.

Iš tiesų, vairuotojams, kurie kasdien automobiliu keliauja tik į darbą ir iš jo net ir dideliame mieste, taupūs bei pigiai eksploatuojami automobiliai gali tapti puikiu atradimu. Šiuo metu visame Didžiajame Londone (M25 greitkelio ribose) jau yra įrengta ir toliau į miesto kelių infrastruktūrą planuojama įdiegti šimtus prieinamų automobilių įkrovimo vietų. Norint jais pasinaudoti kelyje vairuotojams užtenka užsiregistruoti internete ir sumokėti vienkartinį metinį 10 svarų sterlingų mokestį.

Kaina ateityje mažės

Vis dėlto, ekologiški automobiliai turi ir keletą trūkumų. Bene didžiausi iš – tai šiandien dar gana aukšta kaina (galinti siekti ir 25 tūkst. svarų sterlingų; išimtis – dvivietis „Renault Twizy“ už kiek mažiau nei 7 tūkst. svarų). Kitas jų trūkumas – tai vairuotojų poreikių dažnai neatitinkantis mažas ridos kilometražas, kurį galima nuvažiuoti vienu įkrovimu. Pavyzdžiui, iki galo įkrautas dvivietis „Nissan Leaf“ nuvažiuoja iki 175 kilometrų, o mažylis „ Twizy“ teištveria kiek mažiau nei 100 kilometrų.

Kad ir kaip būtų, elektra varomi automobiliai yra puikus technikos išradimas bei milžiniškas automobilių pramonės evoliucijos žingsnis. Jis jau šiandien pradeda keisti mūsų suvokimą apie transporto priemones apskritai. Naujos technologijos tobulėja kasdien, o auganti konkurencija autogamintojų rinkoje tik didėja. Dėl to nėra abejonių, kad jau artimoje ateityje elektra varomi automobiliai bus prieinami vis didesnei vairuotojų auditorijai. Pridėkime dar daugelį lengvatų, kuriomis vyriausybė ir savivaldybės skatina įsigyti ekologiškesnes mašinas, ir tikimybė gana didelė, jog jau netolimoje ateityje labiau rūpinsimės elektros akumuliatoriaus talpa bei jo galingumu, negu didėjančiomis degalų kainomis.

2014 07 02 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt