penktadienis, rugsėjo 30 d.
ES ir JK baigė rengti susitarimą dėl prekybos ryšių po „Brexito“
BNS

Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė ketvirtadienį po kone 10 mėnesių trukusių derybų pasiekė susitarimą dėl prekybos ryšių po „Brexito“, padėsiantį sušvelninti ekonominį smūgį Britanijai pasitraukus iš Bendrosios rinkos ir muitų sąjungos.

„Susitarimas sudarytas“, – tviteryje parašė JK premjeras Borisas Johnsonas.

„Mes [JK] būsime jūsų draugė, jūsų sąjungininkė, jūsų rėmėja ir, nepamirškime, jūsų pagrindinė rinka“, – sakė jis spaudos konferencijoje, kurioje paskelbė apie susitarimą.

„Galiausiai pasiekėme susitarimą“, – paskelbė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Kelias buvo sunkus ir vingiuotas, tačiau pagaliau turime gerą susitarimą, – sakė ji. – Bendroji rinka bus sąžininga.“

„Pagrindai naujai pradžiai su ilgalaike drauge“

Britanija oficialiai išstojo iš ES sausio mėnesį po 2016 metais įvykusio referendumo ir tapo pirmąja šalimi, atsiskyrusia nuo politinio ir ekonominio projekto, kuris gimė Europai atsistatant po Antrojo pasaulinio karo.

Londonas tebėra saistomas ES taisyklių pereinamuoju laikotarpiu, kuris tęsis iki gruodžio 31-osios vidurnakčio, o tada JK paliks bloko Bendrąją rinką ir muitų sąjungą.

Galutinį 2 000 puslapių susitarimo paskelbimą, planuotą dar trečiadienį, o vėliau – ketvirtadienį ryte, teko atidėti dėl paskutinės minutės ginčo dėl žvejybos, nes abi pusės nesutarė dėl ES žvejų patekimo į Britanijos vandenis pasibaigus 2020-iesiems.

U. von der Leyen padėkojo britų derybininkams ir sakė, kad nors JK taps „trečiąja šalimi“, ji bus patikima partnerė.

„Šis susitarimas atitinka Jungtinės Karalystės interesus, jis padės tvirtus pagrindus naujai pradžiai su ilgalaike drauge“, – sakė ji.

„Ir tai reiškia, kad pagaliau galime palikti „Brexitą“ už nugaros, o Europa toliau žengia į priekį“, – pridūrė EK vadovė.

Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas, kurio šalis būtų smarkiai nukentėjusi, jei Londonui ir Briuseliui nebūtų pavykę susitarti, sakė, kad susitarimas yra „labai lauktas“.

„Nors ilgėsimės JK Europos Sąjungoje, tai, kad dabar yra sudarytas susitarimas, reiškia, kad galime susitelkti į tai, kaip tvarkyti gerus santykius ateinančiais metais“, – tviteryje sakė jis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė esanti įsitikinusi, kad susitarimas yra „geras rezultatas“.

Naujos taisyklės ir vėlavimai

Paskelbus apie susitarimą, U. von der Leyen vadovaujama EK išsiųs jo tekstą ES valstybėms narėms.

Manoma, kad joms prireiks dviejų ar trijų dienų išanalizuoti susitarimą ir nuspręsti, ar pritarti jo laikinam įgyvendinimui.

JK parlamentui taip pat teks per savo metų pabaigos atostogas susirinkti į balsavimą dėl susitarimo.

Kai susitarimui bus pritarta, o jo tekstas bus paskelbtas oficialiajame ES žurnale, sausio 1 dieną jis įsigalios.

Tuomet Europos Parlamentas galės 2021 metais retrospektyviai patvirtinti susitarimą, sakė ES pareigūnai.

Darant prielaidą, kad procesas vyks taip, kaip planuota, derybininkų grupės bus susitarusios dėl milžiniškos apimties susitarimo per rekordiškai trumpą laiką.

Paskutinę minutę pasiektas susitarimas panaikina grėsmę, kad Britanija gali iškristi iš bloko po 47 metų bendros istorijos be jokių tolesnius santykius apibrėžiančių taisyklių.

Britanijai palikus ES Bendrąją rinką ir muitų zoną, prekybininkai abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse vis tiek susidurs su daugybe naujų taisyklių ir vėlavimais.

Ekonomistai mano, kad abiem ekonomikoms, jau nusilpusioms dėl koronaviruso epidemijos, bus suduotas smūgis, nes sutriks tiekimo grandinės ir didės išlaidos.

Bet grėsmė, kad grįš tarifai, bus pašalinta, o santykiai tarp buvusių partnerių bus patikimesni.

Tai taip pat yra sėkmė U. von der Leyen ir jos vyriausiajam derybininkui Micheliui Barnier, vedusiam beveik 10 mėnesių trukusias intensyvias derybas su britu Davidu Frostu.

Ketvirtadaliu sumažėsianti kvota

Po 2016 metų referendumo, kuriame britų rinkėjų dauguma pasisakė už tai, kad jų šalis paliktų Bendriją, „Brexit“ šalininkai gyrėsi galintys gauti „lengviausią prekybos susitarimą istorijoje“.

Jų argumentas buvo tas, kad po tokio ilgo laikotarpio vykdant verslą pagal ES standartus ir reglamentus, susitarti nebūtų sunku.

Tačiau Europos sostinės buvo susirūpinusios, kad jei toks didelis varžovas prie jų slenksčio panaikins savo pramonės reguliavimą, jų įmonės susidurs su nesąžininga konkurencija.

Briuselis tvirtino, kad vienintelis būdas išlaikyti atvirą sausumos sieną tarp Airijos ir JK yra palikti Šiaurės Airiją, Britanijos provinciją, savo muitų sąjungoje.

Tokios ES narės kaip Prancūzija, Belgija, Danija, Airija ir Nyderlandai taip pat nesutiko atsisakyti prieigos prie JK vandenų.

Būtent žvejybos kvotų klausimas tapo paskutine kliūtimi susitarimui pasiekti, kai šią savaitę valstybės narės, vadovaujamos Prancūzijos, atmetė JK pasiūlymą.

Londonas norėjo daugiau nei trečdaliu sumažinti Britanijos vandenyse sugaunamų žuvų kvotą ES žvejams, ir kad pereinamasis laikotarpis, per kurį turi įsigalioti šie pokyčiai, truktų trejus metus.

ES, o ypač Prancūzija, Danija ir Nyderlandai, siekė, kad kvota būtų sumažinta 25 proc., o pereinamasis laikotarpis truktų šešerius metus.

Galutiniame susitarime numatyta, kad ES kvota sumažės 25 proc. per pusšeštų metų.

Po šio pereinamojo laikotarpio kasmet bus deramasi dėl galimybės naudotis turtingais žuvų JK vandenimis.

M. Barnier antradienį informavo ambasadorius ir aukšto rango Europos Parlamento narius, kad jis pateikė paskutinį pasiūlymą dėl žvejybos ir kad sprendimą priimti turi politiniai lyderiai.

Po to B. Johnsonas ir U. von der Leyen kalbėjosi telefonu, ir galiausiai pavyko pasiekti kompromisą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 24 19:24
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt