pirmadienis, spalio 25 d.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – ar bus lengviau keliauti?
Alfa.lt
Shutterstock
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galios 27 ES valstybėse narėse, taip pat Šveicarijoje, Islandijoje, Norvegijoje ir Lichtenšteine.

Nuo liepos 1 d. visoje Europos Sąjungoje (ES) pradėjo veikti ES skaitmeninis COVID pažymėjimas arba žaliasis pasas, kuris, kaip tikimasi, jau šią vasarą palengvins ES piliečių keliavimą į kitas šalis.  

Vadinamasis žaliasis pasas yra išduodamas ir visose 27 ES valstybėse narėse, taip pat Šveicarijoje, Islandijoje, Norvegijoje ir Lichtenšteine.

Pažymėjimas leidžia valstybių narių piliečiams visoje ES įrodyti, kad jie buvo paskiepyti nuo COVID-19 arba kad jiems neseniai buvo atliktas neigiamas viruso PGR testas, arba kad jie neseniai pasveiko nuo COVID-19.

Lietuvoje ES skaitmeninis pažymėjimas išduodamas nuo birželio mėn. pradžios, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja prieš kelionę į užsienį atsinaujinti savo ES skaitmeninius COVID pažymėjimus. Mat kai kurie iš jų gali būti negaliojantys dėl Registrų centro duomenų atnaujinimo.  

Tikimasi, kad palengvės kelionės

Visi ES piliečiai, taip pat ne ES piliečiai, teisėtai gyvenantys ar gyvenantys valstybėse narėse (turintys teisę keliauti į kitas valstybes nares), gali ją atsisiųsti arba gauti popierinę kopiją. Visi ES skaitmeniniai COVID pažymėjimai išduodami ir atnaujinami nemokamai.

Kai kurios šalys jau naudojo nacionalinį sertifikatą (Lietuvoje – galimybių pasą), tačiau oficialiai bendras ES skaitmeninis COVID pažymėjimas įteisintas liepos 1 d.

Pažymėjimas turi QR kodą su skaitmeninio parašo raktu, kuris atpažįstamas toje vietoje, kur saugoma informacija apie vakciną, pavyzdžiui, ligoninėje, tyrimų centre ar sveikatos priežiūros įstaigoje.

Asmens duomenys lieka sertifikate ir nėra kopijuojami ir saugomi patikrinus, pavyzdžiui, oro uoste.

Tikimasi, kad pažymėjimas palengvins žmonių keliones po ES. Vis dėlto tai nėra kelionės dokumentas, keliaujant vis tiek reikės su savimi turėti pasą ar kitą asmens tapatybės dokumentą.

Tačiau bet kuris ES pilietis, turintis skaitmeninį COVID pažymėjimą, kirsdamas tarptautinę sieną, iš principo turėtų būti atleidžiamas nuo testų ir karantino.

Gali kilti problemų paskiepytiems JK  

Išduodant ES skaitmeninį COVID pažymėjimą nėra svarbu, kuria vakcina žmogus pasiskiepijęs. Pripažįstamos visos keturios vakcinos, kurias yra patvirtinusi Europos vaistų agentūra (EMA).

Tačiau kartais jos žymimos skirtingais prekių ženklais: „Pfizer-BioNTech“ vadinama „Comirnaty“, „Oksfordas–AstraZeneca (AZ) – „Vaxzevria“, „Moderna“ žinoma kaip „Spikevax“, „Janssen“ – kaip „Johnson & Johnson“ vakcina. „AstraZenecos“ skiepai, pagaminti Indijos Serumo institute, žinomi ir trečiuoju pavadinimu – „Covishield“. Nors šie skiepai identiški pagamintiems Europoje, ES neleido jų naudoti.

„AstraZeneca“ teigia dirbanti su EMA dėl „Covishield“ įtraukimo tarp vakcinų, kurios tinka gauti ES skaitmeninį COVID pažymėjimą.

Nors nepatvirtinta naudoti visoje ES, Pasaulio sveikatos organizacija leidžia ją naudoti, o Europos Komisija teigia, kad atskiros valstybės narės gali sutikti įsileisti keliautojus, visiškai paskiepytus „Covishield“.

Tai aktualu Jungtinėje Karalystėje (JK) paskiepytiems žmonėms. Mat nors didžioji dalis JK „AstraZenecos“ vakcinos dozių tiekiama iš gamyklų šioje šalyje, 5 mln. „Covishield“ firmos dozių buvo išsiųsti iš Indijos kaip dalis JK 100 mln. „AstraZenecos“ vakcinos dozių užsakymo.

Be to, kai kurios ES šalys jau pripažįsta ir kitas vakcinas. Pavyzdžiui, Graikija įsileidžia keliautojus, paskiepytus Kinijos „Sinovac“, Rusijos „Sputnik V“ ir keletą kitų.

Prieš kelionę reikėtų pažymėjimą atnaujinti

Lietuvoje iki liepos mėn. buvo sugeneruota daugiau kaip 1,4 mln. ES skaitmeninių COVID pažymėjimų. Juos buvo galima išsiimti daugiau kaip tris savaites. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo, kad iki birželio 22 d. išsaugotus ES skaitmeninius COVID pažymėjimus dėl skiepijimo būtina atsinaujinti.

Registrų centro diegimo procese buvo atlikti techniniai pakeitimai, dėl kurių iki birželio 22 d. išsaugoti ES skaitmeniniai pažymėjimai dėl skiepų juos tikrinant mobiliosiomis programėlėmis gali būti negaliojantys.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, ES skaitmeniniai COVID pažymėjimai trimis atvejais: pasiskiepijus ir įgijus visišką imunitetą, persirgus COVID liga ir gavus teigiamus tyrimų rezultatus.

Per pirmąsias tris savaites Lietuvoje sugeneruota per 1,2 milijono skiepų sertifikatų, beveik 125 tūkst. persirgtos COVID ligos ir daugiau nei 6 tūkst. PGR tyrimų pažymėjimų.

Visi skaitmeniniai pažymėjimai – faktinės informacijos apie asmenį išrašai – generuojami E. sveikatos sistemos duomenų pagrindu.

Norint išsiimti ar atsinaujinti savo ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą, reikia prisijungti prie savo asmeninės paskyros E. sveikatos sistemoje (www.esveikata.lt). Pažymėjimai atnaujinami kaskart prisijungus.

Kiekvienoje šalyje – skirtingos taisyklės

Registrų centras atkreipia dėmesį, kad ES skaitmeniniai COVID pažymėjimai užsienio šalyse galioja skirtingai – kiekviena šalis terminus nusistato pati. Todėl keliaujantieji turi būti atidūs ir pasitikrinti tvarką šalies, į kurią vykstama. Šalių taisykles galima rasti tinklalapyje https://reopen.europa.eu/lt/.

Lietuvoje šie pažymėjimai įsigalioja pasiskiepijus viena iš COVID-19 vakcinų: praėjus 1 savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Modernos“ vakcinos antrosios dozės suleidimo; praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo; praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau nei 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo. 

2021 07 05 08:49
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt