antradienis, spalio 19 d.
Europos Sąjunga turės vesti derybas su Talibanu, kuris antradienį pareiškė, kad karas Afganistane baigtas
BNS
Twitter
Oficialus Talibano vadovas Zabihullah Mujahidas antradienį surengė spaudos konferenciją

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis antradienį pripažino, kad Bendrija turės vesti derybas su Talibanu, užgrobusiu valdžią Afganistane.

„Talibanas laimėjo karą, taigi, turėsime su jais kalbėtis“, – sakė diplomatijos vadovas, bet pabrėžė, kad tai nereiškia, jog Talibano valdymas bus oficialiai pripažintas artimiausiu laiku.

J. Borrellis pasisakė po ES užsienio reikalų ministrų pasitarimo, skubiai sušaukto, kai talibai nuvertė Vakarų šalių remtą Afganistano vyriausybę.

Talibano režimas prieš du dešimtmečius buvo nuverstas JAV vadovaujamos koalicijos karinės intervencijos, tačiau po savo stulbinamo sugrįžimo į valdžią praeitą savaitgalį kovotojai pažadėjo suteikti malonę savo oponentams afganistaniečiams, bendradarbiavusiems su Vakarų šalimis.

Tačiau ES, kurios daugelis šalių yra NATO sąjungininkės, kovojusios su šiuo judėjimu, yra susirūpinusi dėl savo piliečių Afganistane, taip pat dėl savo vietos darbuotojų afganistaniečių.

Bendrijos narės baiminasi, kad Talibanas, per savo ankstesnį valdymą įgijęs brutalios jėgos reputaciją dėl savo primesto griežto islamistinio režimo, gali vėl imtis varžyti moterų teises ir paskatins naują migracijos į Europą bangą.

Anot J. Borrellio, Briuselis „vystys dialogą, kai tik tai taps būtina, siekiant išvengti humanitarinės ir, potencialiai, migracijos katastrofos“.

„Šis dialogas taip pat turės būti sutelktas į priemones, turinčias neleisti atsinaujinti užsienio teroristų buvimui Afganistane“, pridūrė jis.

Talibanas yra tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ sąjungininkas. Vakarų valstybės baiminasi, kad nepaisant kovotojų pažadų Afganistanas vėl gali tapti prieglobsčiu ekstremistams, rengiantiems prieš jas atakas.

J. Borrellis sakė, kad tai yra viena iš priežasčių, dėl kurių Europai teks tartis su Kabulo naujaisiais šeimininkais.

„Tai nėra oficialaus pripažinimo klausimas – tai tarimosi su jais klausimas“, – pažymėjo diplomatijos vadovas.

„Jeigu aš noriu, kad 400 žmonių – afganistaniečių ir jų šeimų narių, kurie šiandien dirba mums Europos Sąjungos delegacijose – pasiektų oro uostą, galit suprasti, kad su Talibano vadovybe turime kalbėtis“, – aiškino jis.

„Priešingu atveju jiems bus gana sunku pasiekti oro uostą... Tokia logistikos operacija būtų gana sudėtinga“, – pripažino J. Borrellis.

„Taigi, turime su jais bendrauti. Ir tuo pačiu išlikti labai budrūs dėl jų tarptautinių įsipareigojimų“, – pridūrė jis.

Visiems suteikiama malonė

Talibanas antradienį pareiškė, kad karas Afganistane baigtas ir kad visiems islamistų judėjimo oponentams bus suteikta malonė.

„Karas baigėsi... [Talibano lyderis] visiems suteikė malonę“, – islamistų atstovas spaudai Zabihullah Mujahidas sakė per pirmą spaudos konferenciją, surengtą šio judėjimo nuo praeito savaitgalio, kai kovotojai užgrobė valdžią, nuvertę Vakarų šalių remiamą vyriausybę.

„Esame įsipareigoję leisti moterims dirbti, vadovaujantis islamo principais“, – pridūrė Z. Mujahidas.

Talibano vyriausiojo lyderio pavaduotojas mula Abdul Ghani Baradaras, vienas iš judėjimo įkūrėjų, anksčiau antradienį iš Kataro atvyko į Kandaharą, buvusią talibų sostinę Afganistano pietuose.

Z. Mujahidas sakė, kad Talibanas greitai suformuos vyriausybę, bet nepateikė beveik jokių detalių apie jos galimą sudėtį, tik užsiminė, jog islamistais „sujungs visas šalis“.

„Visiems priešingoje pusėje yra atleista – nuo A iki Z, – teigė jis. – Mes nesieksime keršto.“

Paklaustas, kuo dabartinis Talibano judėjimas skiriasi nuo islamistų režimo, nuversto prieš 20 metų, atstovas atsakė: „Jeigu šis klausimas dėl ideologijos ir tikėjimo – tuomet jokio skirtumo nėra... Tačiau jeigu vertiname jį pagal patirtį, brandą ir įžvalgą – neabejotina, kad esama daug skirtumų.“

„Šiandienos žingsniai teigiamai skirsis nuo ankstesnių žingsnių“, – pridūrė jis.

Neatims iš moterų teisės mokytis ir dirbti

Talibanas pažadėjo neatimti iš Afganistano moterų teisės įgyti išsilavinimą, įskaitant universitetinį, ir dirbti, antradienį pranešė televizija „Sky News, cituodama judėjimo atstovą Suhailą Shaheeną.

„Mūsų politika aiški: jos gali turėti galimybę įgyti išsilavinimą ir dirbti. Bet jos galės užimti tas pareigas, kurios joms numatytos šariato įstatymais“, – pažymėjo S. Shaheenas.

Pasak jo, Afganistane „toliau dirba tūkstančiai mokyklų“.

Talibų atstovas taip pat pareiškė, kad moterų bus reikalaujama nešioti hidžabą, nebūtinai uždengiantį veidą. Burka, visiškai dengianti kūną ir veidą, su tankiu tinkleliu akių zonoje, esą nebus privaloma.

„Tai ne mūsų, o islamo taisyklės. Jos egzistuoja dėl moterų saugumo“, – pažymėjo atstovas.

Nuo 1996 iki 2001 metų, kai Talibanas praėjusį kartą valdė Afganistaną, moterys šioje šalyje neturėjo teisės be artimo giminaičio vyro išeiti iš namų. Griežti suvaržymai moterims galiojo ir švietimo, įsidarbinimo srityse. Per pirmą Talibano valdymo laikotarpį taip pat buvo uždarytos mergaičių mokyklos. Už taisyklių pažeidimus moterys galėjo būti baudžiamos.

Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūra (UNHCR) išreiškė itin didelį susirūpinimą Afganistano mergaičių ir moterų likimu. Agentūros duomenimis, maždaug 80 proc. iš beveik ketvirtadalio milijono afganistaniečių, nuo gegužės pabaigos priverstų palikti savo namus, yra moterys ir vaikai.

Antradienį Talibanas pirmą kartą nuo valdžios perėmimo užsiminė, kad šįkart jiems valdant burka – nuo galvos iki kojų kūną dengiantis drabužis – moterims viešose vietose nebus privaloma, kaip buvo 1996–2001 metais.

„Burka nėra vienintelis hidžabas,... yra įvairių hidžabo formų, ne vien burka“, – „Sky News“ sakė Talibano politinio biuro Dohoje atstovas S. Shaheenas.

Jis nepatikslino, kokių tipų hidžabai bus priimtini Talibanui.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 08 18 08:46
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt