šeštadienis, spalio 1 d.
Holivudo stipruoliai prieš latvių bendrovę: ar buvo pažeistos garsių aktorių teisės?
Greta Burlėgaitė
Rugilė Andrejevskytė
Scanpix
Arnoldas Schwarzeneggeris ir Silvesteris Stallonė

Latvijos elektroninių cigarečių ir jų priedų platintoja bendrovė „Pro-Vape“ rizikuoja užsitraukti kiečiausių Holivudo vyrukų rūstybę. „Pro-Vape“ didmena pardavinėjama elektroninių cigarečių skysčių serija „Heroes“ sulaukė garsių aktorių agentų ir teisininkų dėmesio.

„Heroes“ seriją sudaro skysčiai, kurių buteliukus puošia koviniuose filmuose išgarsėjusių aktorių piešiniai ir aiškios užuominos į jų pavardes. Bruce'as Willisas tapo Bruce'u Vapesu, Sylvesteris Stallonė – Silvesteriu Vapellone, Arnoldas Schwarzeneggeris – Arnoldu Schwarsvaperiu, Chuckas Norrisas – Chucku Vapperiu, Jeanas-Claude'as Van Damme'as – Jeanu Vlaude'u Van Vape'u, o Stevenas Seagalas – Fist of Vape.

S. Seagalo advokatai pradės tyrimą

Alfa.lt žiniomis, šie aktoriai nedavė sutikimo panaudoti jų atvaizdus ir aiškias aliuzijas į jų pavardes Rytų Europos šalyse pardavinėjamiems elektroninių cigarečių skysčiams.

„Ne, Ch. Norrisas nedavė leidimo tokiems veiksmams“, – portalui Alfa.lt teigė prodiuseris ir Ch. Norriso agentas Erikas Kritzeris.

S. Seagalo agentas ir prodiuseris Danas Deltsas pranešė, kad garsaus aktoriaus advokatai dėl šios situacijos pradės tyrimą. „Ačiū, kad atkreipėte mūsų dėmesį į šią situaciją. Tolesniam tyrimui šią informaciją persiųsiu Steveno advokatams“, – į klausimą, ar S. Seagalas žino, jog tapo žalingų įpročių reklamos veidu, atsakė D. Deltsas.

Asmens teisės į atvaizdą pažeidimai

Nors privatiems asmenims yra taikoma didesnė teisės į atvaizdą apsauga nei viešiems asmenims, prie kurių priskiriami ir garsūs aktoriai, tokie Latvijos bendrovės „Pro-Vape“ veiksmai gali turėti rimtų pasekmių.

Remiantis Vilniaus universiteto „Teisės klinikos“ paskelbtu straipsniu, viešų asmenų teisė į atvaizdą yra siauresnio pobūdžio ir atvaizdo naudojimui paprastai nėra reikalingas jų sutikimas. Visgi asmens atvaizdo viešinimas neturi pažeisti kitų jo teisių – garbės ir orumo, privataus gyvenimo neliečiamumo ir panašiai. Šiuo atveju žinomų aktorių atvaizdai yra naudojami ant rūkymui skirtų gaminių, kurie yra žalingi sveikatai. O tai reiškia, kad naudojantis garsiais aktoriais siekiama ir komercinių tikslų.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotasis partneris, advokatas dr. Ąžuolas Čekanavičius portalui patvirtino, kad panaudoti asmens vardą, pavardę ar atvaizdą komerciniais tikslais, įskaitant reklamą, galima tik gavus asmens sutikimą.

„Tokiame sutikime turi būti ne tik bendroji asmens vardo, atvaizdo panaudojimo reklamai sąlyga ir tai, kad jis su tuo sutinka, tačiau privalo būti aptartos ir kitos svarbios detalės. Kiekvienas asmuo turi teisę apsispręsti, ar jam tinka dalyvauti komercinėje veikloje, ar jam priimtina reklamuoti konkretų asmenį, prekę ar paslaugą, taip pat svarstyti kitas jam aktualias aplinkybes.

Jeigu dėl bet kurios asmens vardo ar atvaizdo panaudojimo sąlygos kyla abejonių, jos turi būti vertinamos teisių į vardą ar atvaizdą turėtojo naudai, o ne asmens, siekiančio įgyti teises naudai. Tokiais atvejais prioritetas atiduodamas ne komercinio intereso, o asmens privatumo gynimui“, – pabrėžė Ą. Čekanavičius.

Advokatas tikina, kad, nepaisant to, jog ant „Heroes“ linijos produktų yra vaizduojami piešti aktorių atvaizdai, jie aiškiai leidžia suprasti, kurio asmens vardas yra naudojamas komerciniam tikslui.

„Todėl, jeigu minėtas sąlygas atitinkantis asmens sutikimas nebuvo gautas, asmenų vardo, atvaizdo panaudojimas be asmens sutikimo laikytinas neteisėtu. Šiuo atveju šiek tiek neaiškumo turi tai, kad naudojami piešti vaizdai, o ne nuotraukos. Kita vertus, mūsų vertinimu, piešto vaizdo ir vardo, pavardės derinys aiškiai leidžia suprasti, kurio asmens atvaizdas yra panaudojamas komerciniam tikslui, koks konkretus žymus asmuo yra siejamas su prekėmis. Tokiu atveju kiekvienas asmuo, kurio teisės į vardą, atvaizdą buvo pažeistos, gali kreiptis į teismą reikalaudamas uždrausti tokius veiksmus ir reikalauti patirtos žalos atlyginimo“, – tvirtino „Ellex Valiuno“ kontoros advokatas.

Alfa.lt kreipėsi dėl komentaro į „Pro-Vape“ ir sulaukė lakoniško atsakymo, kad bendrovė jokių teisinių pažeidimų savo veiksmuose neįžvelgė: „Serijos „Heroes“ dizainas yra mūsų kūrybos darbas. Visos teisės į šiuos meninius vaizdus priklauso tik mums.“

Skaudi pamoka Tauragės ūkininkui

Advokato Ą. Čekanavičiaus teigimu, atlygintinos žalos dydis priklauso nuo pateiktų įrodymų, konkrečių bylos aplinkybių, taip pat taikytinos teisės ir jurisdikcijos, kurioje inicijuojama tokia civilinė byla.

Be sutikimo naudodamas garsaus aktoriaus Clinto Eastwoodo atvaizdą skaudžią pamoką gavo lietuvis ūkininkas iš Tauragės rajono. Daugalaukio kaime registruotai Giedriaus Bučinsko bendrovei „Mediatonas“ pernai spalį priteista 5,26 mln. eurų bauda. Bylą nagrinėjęs Kalifornijos valstijos (JAV) teismas įvertino, kad be aktoriaus sutikimo jo atvaizdą kanapių produktų reklamai naudojusi bendrovė „Mediatonas“ pažeidė C. Eastwoodo bei jo atvaizdų ir įvaizdžio teises valdančios bendrovės interesus ir teises.

Reklamos veidai – ir diktatoriai

Latvių „Pro-Vape“ produktų reklamai naudoja ir kitų garsenybių vardus.

Skysčių serijos „Icons“ buteliukus puošia legendinių atlikėjų Bobo Marley'io, Elvio Presley'io, Jimi Hendrixo, Johno Lenono, Michaelo Jacksono piešiniai.

„Warriors“ serijoje naudojami žinomų politikų atvaizdai: buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, buvusio Italijos premjero Silvio Berlusconio, buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo bei Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong-uno.

Šioje serijoje buvo ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas – piešinyje jis vaizduojamas su šautuvu ir pavadintas Big Vova (Didysis Vova). Iš savo interneto puslapio produktą su karą Ukrainoje sukėlusio diktatoriaus atvaizdu „Pro-Vape“ neseniai pašalino, tačiau „Big Vovos“ skonio dūmo iki šiol galima užsisakyti įvairiose interneto parduotuvėse.

2022 09 12 11:20
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt