trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Italijos premjeras M. Draghi atsistatydino
BNS
Scanpix
Mario Draghi

Italijos premjeras Mario Draghi ketvirtadienį atsistatydino, koalicijos partnerėms užblokavus svarbų balsavimą dėl pasitikėjimo, pranešė šalies prezidentūra.

Subyrėjus nacionalinės vienybės vyriausybei šaliai gali tekti surengti pirmalaikius rinkimus, ir tai žada naują netikrumo laikotarpį ne tik Italijai, bet ir visai Europai kritiniu metu.

Anksčiau ketvirtadienį M. Draghi parlamento žemiesiems rūmams pranešė, kad vyksta pas prezidentą Sergio Mattarellą. Tikėtasi, kad valstybės vadovas dar gali paprašyti M. Draghi toliau laikinai vadovauti vyriausybei iki pirmalaikių rinkimų.

M. Draghi pranešė prezidentui apie „savo ir savo vadovaujamos vyriausybės atsistatydinimą“, sakoma trumpame prezidentūros pranešime. S. Mattarella „į tai atsižvelgė“, o vyriausybė kol kas lieka „dirbti kaip į įprasta“, pridūrė prezidento kanceliarija.

M. Draghi vyriausybė prie žlugimo slenksčio atsidūrė trečiadienį, kai jo margos dešiniųjų, kairiųjų ir populistų koalicijos nariai atmetė premjero raginimą susivienyti, kad parlamentas išdirbtų visą savo kadenciją ir būtų užtikrintas Europos Sąjungos finansuojamos atsigavimo po koronaviruso pandemijos programos įgyvendinimas.

Tačiau centro dešinioji partija „Forza Italia“, dešiniojo sparno „Lyga“ ir populistinis Penkių žvaigždučių judėjimas (M5S) boikotavo Senato balsavimą dėl pasitikėjimo, taip aiškiai parodydamos, kad nusigręžia nuo 17 mėnesių dirbančios M. Draghi vyriausybės.

Italijos laikraščiai ketvirtadienį vieningai piktinosi tokia baigtimi, turint galvoje didėjančią infliaciją ir augančias energijos kainas, Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir neįvykdytas reformas, kurias būtina įgyvendinti, kad šalis gautų likusius 200 mlrd. eurų iš ES atsigavimo po pandemijos fondo.

„Gėda“, – skelbė antraštė laikraščio „La Stampa“ pirmajame puslapyje.

„Italija išduota“, – rašė „La Repubblica“.

„Atsisveikinimas su M. Draghi vyriausybe“, – rašė „Corriere della Sera“.

Praėjusią savaitę S. Mattarella nepatenkino pirmo M. Draghi atsistatydinimo prašymo, kurį jis pateikė, kai M5S boikotavo balsavimą dėl pasitikėjimo, susijusį su įstatymo projektu, kuriuo siekiama padėti Italijai atlaikyti sparčiai augančią infliaciją ir didėjančias energijos kainas.

Prezidentas paprašė M. Draghi grįžti į parlamentą ir supažindinti įstatymų leidėjus su padėtimi. Premjeras trečiadienį tai ir padarė, kviesdamas partijų lyderius įsiklausyti į paprastų italų raginimus susitelkti.

Nors tolesni žingsniai neaiškūs, labiausiai tikėtina, kad S. Mattarella gali paleisti parlamentą, atvedamas kelią jau rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje surengti pirmalaikius rinkimus. Dabartinio parlamento penkerių metų kadencija turėjo baigtis 2023 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2022 07 21 13:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt