antradienis, spalio 26 d.
JAV Senatas pripažino antrąjį D. Trumpo apkaltos teismą neprieštaraujančiu Konstitucijai
Alfa.lt

JAV Senatas antradienį pradėjo buvusio prezidento Donaldo Trumpo antrąjį apkaltos teismą nuo sukrečiančio vaizdo įrašo, kuriame matyti, kaip jo šalininkai atakuoja Kongresą, demonstracijos, bet respublikonų senatoriai leido suprasti, kad eksprezidentas vargu ar bus pripažintas kaltu.

Senatoriai 56 balsais prieš 44 nutarė, kad šis istorinis procesas neprieštarauja Konstitucijai ir atmetė D. Trumpo advokatų pastangas jį blokuoti argumentuojant, kad buvęs prezidentas negali būti teisiamas įstatymų leidėjų.

Per balsavimą, surengtą prieš trečiadienį vyksiantį pagrindinį apkaltos bylos nagrinėjimą, šeši respublikonai palaikė visus 50 demokratų Senate, kuriame abi partijos turi vienodą įstatymų leidėjų skaičių.

Nors balsavimas atspindėjo kuklų abiejų partijų nusiteikimą veikti kartu, jo rezultatas rodo, kad demokratams vargu ar pavyks pasiekti 17 respublikonų palaikymą, reikalingą dviejų trečdalių balsų daugumai, kad D. Trumpas būtų nuteistas už maišto kurstymą.

D. Trumpas yra pirmasis prezidentas, kuriam kada nors teko patirti du apkaltos procesus – jis buvo išteisintas 2020 m. dėl kaltinimų piktnaudžiavimu valdžia. Be to, tai yra pirmas kartas istorijoje, kai teisiamas jau nebeužimantis posto prezidentas.

Anksčiau abi pusės išdėstė įžanginius argumentus. Demokratai argumentavo, kad D. Trumpas sulaužė priesaiką, atvirai stengdamasis žūtbūt išsilaikyti valdžioje, kai lapkritį pralaimėjo rinkimus Joe Bidenui.

Atsisakydamas priimti pralaimėjimą D. Trumpas skleidė melą apie rinkimų klastojimą ir ne kartą spaudė pareigūnus, įskaitant savo viceprezidentą Mike'ą Pence'ą, mėginti užblokuoti valdžios perdavimą.

Galiausiai sausio 6-ąją D. Trumpas paragino netoli Baltųjų rūmų susirinkusius savo įtūžusius šalininkus „nuožmiai kovoti“. Minia skandavo „Sustabdykit [rinkimų] vagystę“, o paskui atakavo Kapitolijų, kur M. Pence'as ir įstatymų leidėjai buvo susirinkę patvirtinti J. Bideno pergalės.

„Jeigu Kongresas tiesiog stovėtų visiškai nuošalyje tokio nepaprasto nusikaltimo prieš Respubliką akivaizdoje, tai skatintų būsimus prezidentus naudotis valdžia visiškai nesibaiminant atskaitingumo“, – sakė vienas iš apkaltos vadovų demokratų Joe Neguse'as.

Tačiau bene didžiausią įspūdį padarė puošnioje Senato salėje parodytas ilgas vaizdo montažas iš D. Trumpo šalininkų sausio 6-ąją surengto JAV Kapitolijaus šturmo scenų.

Tame vaizdo įraše buvo D. Trumpo kalbos prieš riaušes ištraukų, o po jų sekė smurto scenos, jo šalininkams įsiveržus į Kapitolijų.

Daugelis senatorių patys matė šiuos įvykius ir buvo priversti sprukti nuo riaušininkų.

„Jeigu tai nėra apkaltos vertas nusižengimas, tuomet tokio dalyko apskritai nėra“, – sakė apkaltos komandas vadovas Jamie Raskinas.

2021 02 10 10:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt