pirmadienis, spalio 25 d.
JAV žvalgyba COVID-19 kilmės nerado?
BNS
Scanpix
Uhano laboratorija.

Baltiesiems rūmams antradienį pristatytoje įslaptintoje JAV žvalgybos ataskaitoje apie COVID-19 pandemijos kilmę galutinės išvados nepateikiamos – iš dalies dėl nepakankamos informacijos iš Kinijos, skelbia JAV žiniasklaida.

Tyrimas, kurį JAV prezidentas Joe Bidenas užsakė prieš tris mėnesius, neleido pateikti tvirtų išvadų, ar pandeminis koronavirusas, pirmąsyk aptiktas Kinijoje, persimetė žmonėms nuo kokio nors gyvūno, ar visgi pasklido iš griežtai saugomos laboratorijos Uhane, laikraščiui „The Washingon Post“ nurodė du su tyrimu susipažinę JAV pareigūnai.

Pasak jų, dalis šios ataskaitos galėtų būti išslaptinta artimiausiomis dienomis.

Ginčai dėl daugiau nei 4 mln. žmonių gyvybių nusinešusio ir pasaulio šalių ekonomikas paralyžavusio viruso kilmės darosi vis aršesni.

Užsakydamas tyrimą J. Bidenas sakė, kad JAV žvalgybos agentūros nesutaria dėl „dviejų galimų scenarijų“ – viruso persidavimo iš gyvūnų arba pasklidimo iš laboratorijos.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo padėjėjai pakurstė laboratorinės viruso kilmės teoriją, kad pateisintų savo administraciją dėl netinkamos reakcijos į didžiausios pasaulyje pandemijos protrūkį ir dėl jo apkaltino Pekiną, kategoriškai neigiantį laboratorinės kilmės versiją.

Kinija trečiadienį paragino Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) apsilankyti JAV karinėje Fort Ditriko biologinių tyrimų laboratorijoje, nors praėjusį mėnesį Pekinas atmetė PSO raginimus pradėti antrąjį COVID-19 kilmės tyrimo etapą, pagrindinį dėmesį skiriant Kinijos laboratorijoms.

„Jeigu (JAV) nori be pagrindo kaltinti Kiniją, verčiau tegul jie ruošiasi Kinijos kontrpuolimui“,  – žurnalistams sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos ginklų kontrolės departamento vadovas Fu Congas.

„Jeigu JAV mano, kad kalta yra Kinija, jos turi pateikti įrodymų, kad įrodytų Kinijos kaltę. Niekas nekaltina aukos už tai, kad ji nepateikia ją inkriminuojančios informacijos“, – sakė jis.

Nepaisant J. Bideno nurodymo žvalgybos bendruomenei „padvigubinti pastangas“, kad užbaigtų diskusijas dėl viruso kilmės, tris mėnesius trukęs tyrimas nepadėjo prieiti bendrų išvadų, sakė pareigūnai „The Washington Post“.

Pekinas atmeta JAV ir kitų valstybių raginimus atnaujinti tyrimą ir sulaukia kritikos dėl skaidrumo stygiaus ir nepakankamos prieigos po to, kai stipriai politizuotas PSO ekspertų komandos vizitas sausį ir po jo parengta ataskaita nepateikė galutinių išvadų.

Tuo metu spaudimas nuodugniau ištirti viruso pasklidimo iš laboratorijos versiją auga.

Pandemijos pradžioje dauguma sutiko su natūralios viruso kilmės versija – jog virusas buvo perneštas nuo šikšnosparnių žmonėms per kažkokį tarpinį gyvūną. Tačiau bėgant laikui mokslininkai nerado koronaviruso SARS-CoV-2 pėdsakų nei pas šikšnosparnius, nei pas kitus gyvūnus.

Kinijai nenorint įsileisti tyrėjų iš užsienio, ekspertai vis atviriau svarsto teoriją, kad virusas galėjo pasklisti iš šikšnosparnių koronavirusą tiriančios virusologijos laboratorijos Uhane. Ši versija anksčiau buvo atmesta kaip JAV kraštutinių dešiniųjų skleidžiama sąmokslo teorija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 08 25 19:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt