trečiadienis, balandžio 21 d.
JK norėtų atkartoti švelnų Švedijos koronaviruso atsaką – tai gali būti rimta klaida
Alfa.lt

Praėjusią savaitę vienas koronaviruso plitimo ekspertas pareiškė, kad pandemija Švedijoje iš esmės baigėsi – virusas „išsisėmė“, o tyrimai rodo, kad švedai vis labiau artėja prie visuomeninio bandos imuniteto, pranešė portalas CNN.

Būtent šie komentarai sustiprino kai kurių valstybių svajas atkartoti „švelnų“ Švedijos modelį, taip bandant išgelbėti smunkančias savo ekonomikas.

Tačiau reikia pripažinti, kad buvo pakankamai pagrįsto optimizmo, kai Kopenhagoje veikiančio Nielso Bohro instituto tyrėjas Kimas Sneppenas pasakė apie sėkmingą Švedijos atvejį. Infekcijų ir mirčių skaičius jau ne pirmą savaitę yra žemas, nors per likusią Europą keliauja antra COVID-19 banga. Tai tarsi atrodė kaip radikalus apsisukimas šalies, kuri dar pavasarį fiksavo aukščiausią sąlyginį mirčių skaičių pasaulyje.

Tačiau didžiausia problema ta, kad mokslininkai dar nėra iki galo apsisprendę, ar po karantino neįvedimo ir leidimo virusui sklisti laisvai Švedijoje išvis formuojasi bandos imunitetas.

Nepaisydamas šių abejonių, Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas praėjusią savaitę paskelbė naujus apribojimus Anglijoje, kurie pagal savo formą yra labai panašūs į Švedijos. Tiek JK, tiek Švedijos ekspertai perspėja, kad tai gali būti ne juokais pavojinga.

Nors JK fiksuoja rekordiškai didelius dienos susirgimų skaičius, B. Johnsonas esamus apribojimus sustiprino nežymiai, didesnį dėmesį skirdamas asmeninei atsakomybei – kaip tai darė švedai. Pats didžiausias pokytis buvo barų ir maitinimo įstaigų darbo laiko apribojimas iki 22.00 val. Šiose vietose tapo galimas tik aptarnavimas prie staliukų, kaip tai buvo padaryta Švedijoje.

Pavasarį daugeliui Vakarų valstybių užsidarius į karantiną, Švedijos atsakas buvo priešingas. Šalis tik išleido rekomendacijas piliečiams laikytis atstumų ir imtis asmeninės higienos. Ji taip pat paliko barus ir restoranus atvirus, kaip ir mokyklas vaikams iki 16 metų, nors likusios valstybės viską uždarė.

Tačiau Švedijos valdžia dabar jau pripažįsta, kad būtent tokios švelnios priemonės galimai prisidėjo prie neįtikėtinai didelio mirčių skaičiaus – 5,8 tūkst. žmonių mirė 10 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Beveik pusė šių mirčių buvo užfiksuota senelių namuose.

Nors JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas kartojo, kad lyginti Švedijos ir JK priemones yra neteisinga, vyriausybės atstovas portalui CNN patvirtino, kad premjeras vos prieš paskelbdamas apie naujus apribojimus konsultavosi su Švedijos koronaviruso atsako autoriumi Andersu Tegnellu.

„Premjeras apsvarstė daugybę ekspertinių nuomonių per savaitgalį ir sekmadienį jis gavo faktinės informacijos iš daugybės mokslininkų, pagal kuriuos jis suformavo pristatytą priemonių paketą“, – teigė vyriausybės atstovas. 

2020 09 29 18:42
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt