šeštadienis, sausio 16 d.
JK po JAV ir Brazilijos yra labiausiai koronaviruso paveikta valstybė. Bet britai vis tiek nenešioja kaukių
Alfa.lt

Įėjus į bet kurią Anglijos sausakimšą parduotuvę ar įlipus į pilnut pilnutėlį metro galima pamatyti dešimtis žmonių, kurie yra be kaukių.

Ši nemaloni situacija vyksta nepaisant, kad Jungtinė Karalystė yra viena labiausiai paveikta nuo koronaviruso valstybė, nusileidžianti tik JAV ir Brazilijai su savo beveik 45 tūkst. mirusiųjų. Tačiau taip pat šios trys valstybės pirmauja pagal besipriešinančių nešioti kaukes žmonių skaičių, pranešė portalas CNN.

„JK gerokai atsilieka nuo daugelio valstybių pagal kaukių nešiojimą“, – teigė Britanijos nacionalinės mokslų akademijos vadovas Venkis Ramakrishnanas.

Pasak mokslininko, kaukės nenešiojimas turėtų būti laikomas antisocialiu veiksmu kaip vairavimas išgėrus, nes vis didėjantys moksliniai tyrimai parodo, kad kaukės gali ne tik apsaugoti kitus žmones nuo ligos perdavimo, bet ir patį nešiotoją.

JAV atliktas naujausias tyrimas parodė, kad pagrindiniai naujų atvejų plitimo kaltininkai yra „tylieji skleidėjai“ arba žmonės, kurie neturi jokių ligos simptomų – pasirodo, tokie žmonės gali būti atsakingi už beveik pusę naujų ligos atvejų. Todėl kaukės iš tiesų gali pasitarnauti kovoje su pandemija.

„Yra žmonių be simptomų, kurie gyvena savo įprastą gyvenimą ir nežinodami iškvepia mažus lašelius, turinčius savyje virusą. Jei jie būtų užsidengę veidus, daugelis šių lašelių būtų sustabdyti kaukės ir jie neužkrėstų kitų žmonių. Kaukių dėvėjimas gali išgelbėti gyvybes ir apsaugo nuo pakertančios ligos“, – teigė tyrimo autorius, Pensilvanijos universiteto patologijos ir laboratorinės medicinos profesorius emeritas Paulas Edelsteinas.

Taigi, jei yra taip akivaizdu, kad kaukės iš tiesų padeda, kodėl britai taip vengia jas užsidėti?

Paini valstybės politika

Dar vienas tyrimas, atliktas Karališkosios draugijos COVID-19 grupės ir Britų akademijos, bando atsakyti į ši klausimą. Jis bando peržvelgti sociologinius elgesio faktorius, kurie gali paveikti kaukių nešiojimą – ir atkreipia dėmesį į tai kiek iš tiesų yra svarbi pastovi ir aiški valdžios politika, bei komunikacija apie kaukių nešiojimo privalomumą.

Šis darbas nustatė, kad balandžio pabaigoje JK kaukes viešosiose vietose nešiojo tik apie 25 proc. žmonių. Tai yra neįtikėtinai mažai, palyginus su 83,4 proc. Italijoje ir 63,8 proc. Ispanijoje.

Balandį JK buvo fiksuojama milžiniškas mirčių ligoninėse nuo COVID-19 skaičius, kartais viršijantis per 980 per vieną dieną. Vyriausybė tik praėjusio mėnesio pabaigoje ėmė pranešinėti apie mirtis nuo viruso įvairiose įstaigose kaip, pavyzdžiui, pensionatai.

Tuo metu JK taip pat turėjo problemų ir su asmeninių apsaugos priemonių trūkumu, baiminantis, kad jei visuomenė išgraibstys visas veido kaukes, jų gali nebeužtekti medikams.

Pagal naujausią Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendaciją, vyriausybės yra skatinamos savo gyventojus paraginti nešioti kaukes vietose, kur išlaikyti socialinį atstumą yra sudėtinga – pavyzdžiui, viešajame transporte, parduotuvėse ir kitose masinio susibūrimo vietose.

Tačiau Anglijoje vienintelės vietos kur yra privaloma nešioti kaukes yra viešasis transportas ir gydymo institucijose.

„Žmonės gali teisingai paklausti kodėl tu turi nešioti kaukes traukiniuose, bet ne parduotuvėse. Jei rekomendacijos yra nenuoseklios, žmonės ims viską vertinti pagal savo norus ir įsivaizdavimą“, – teigė V. Ramakrishnanas. Eksperto teigimu, britai gali „ne iki galo suprasti kaukių naudą arba netikėti ja“.

Bendra JK prieiga dėl kaukių irgi turi tam tikrų nesutapimų. Šiaurės Airija laikosi panašios strategijos kaip ir Anglija, kaukes liepiant naudoti tik viešajame transporte, bet ne parduotuvėse. Škotija žengė dar vieną žingsnį toliau ir kaukes nuo liepos 10 d. liepė nešioti ir parduotuvėse. Velse, tuo tarpu, kaukės nėra privalomos nei parduotuvėse, nei viešajame transporte.

Nors suvokimas apie kaukių reikalingumą nuo balandžio išaugo, tačiau Karališkosios draugijos COVID-19 grupės raportas pastebi, kad daugelis kitų stipriai nukentėjusių nuo koronaviruso valstybių privalomą kaukių nešiojimą įvedė žymiai anksčiau – dar kovą.

Taivanas, Pietų Korėja ir Kinija, kuriose kaukės yra gal plačiai nešiojamos, jau fiksuoja progresą stabdant didesnius ligos protrūkius arba užkardant kelią vos protrūkiui prasidėjus. 

Kodėl priešintis?

„Kad suprasti kodėl žmonės nesidengia veido, yra būtina ištirti elgesio faktorius kaip visuomenės supratimą apie kaukes ir kaip jas dėvėti“, – teigė Oksfordo universiteto Leverhulme demografijos mokslų centro vadovė Melinda Mills.

„Kas yra tikrai aišku, tai kad tai nėra pačios JK visuomenės kaltė dėl kaukių nenešiojimo. Vietoje to, yra reikalinga nuosekli valdžios politika ir efektyvi komunikacija, kuri gerokai išsiskyrė Anglijoje, Škotijoje ir Velse“, – pridūrė ekspertė.

Geriausias to pavyzdys būtų premjeras Borisas Johhnsonas, kuris nors jau buvo paguldytas į ligoninę dėl viruso, tačiau iki pat praėjusio penktadienio nenešiojo kaukės, o Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon darė priešingai.

M. Mills teigė, kad tokiose šalyse kaip Italija ir Ispanija, kuriose anksčiau kaukės nebuvo įprastas reiškinys, „buvo sparčiai priimtos veido dengimo priemonės, nes didžiąja dalimi valdžia suteikė konkrečią ir nuoseklią politiką bei aiškias gaires kaip reiktų nešioti kaukes“.

Ispanija, pavyzdžiui, kurioje buvo užfiksuotos 28 tūkst. mirtys nuo koronaviruso, nuo gegužės 21 d. teisiškai įpareigojo visus, vyresnius nei 6 m., dėvėti kaukes viduje ir išorės viešosiose vietose kai yra negalimas 2 metrų atstumo palaikymas. Birželį šalies premjeras Pedro Sanchezas patvirtino, kad šios taisyklės galios ir šaliai užbaigus nepaprastąją padėtį birželio 21 d.

Karališkosios draugijos COVID-19 grupės raportas, kuriame pabrėžiamas viešosios komunikacijos poreikis visuomenės klausymui, atkreipė dėmesį į vieną JK Vyriausybės „Twitter“ žinutę birželio 27 d. Pasak raporto, „veido užsidengimas apsipirkimą padaro saugesnį“ žinutė buvo gera dėl savo „altruizmo“, tačiau bloga, nes ji orientavosi tik į kitų apsaugą ir ne pačio savęs sveikatą. Kampanijos paveikslėlis vaizdavo senyvą moterį, kuri ir taip yra rizikos grupėje, todėl mažai tikėtina, kad tokie žmonės pažeidinės kaukių taisykles.

Raportas taip pat prieina prie išvados, kad nenoras nešioti kaukes JK gali būti lemtas ir tokių faktorių kaip „per didelis pasitikėjimas įrodymais grįsta medicinine prieiga“, „nenuoseklios ir nuolat kintančios pasaulinių organizacijų (PSO, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro) rekomendacijos“ ir „baimės dėl apsauginių priemonių trūkumo medikams baimės“. 

(Pixabay nuotr.)

2020 07 13 16:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt