sekmadienis, sausio 24 d.
JK pradeda oficialias derybas dėl prekybos susitarimų su Australija ir Naująja Zelandija
BNS

Didžioji Britanija trečiadienį pradėjo oficialias derybas su Australija ir Naująja Zelandija dėl laisvosios prekybos susitarimų po „Brexito“.

Australijos prekybos ministras Simonas Birminghamas pareiškė besitikintis, jog susitarimą pavyks pasiekti jau šiais metais.

„Kiek vėliau šiandien Australija ir Jungtinė Karalystė pradės oficialias derybas dėl laisvosios prekybos“, – trečiadienį pareiškė S. Birminghamas, savo kalboje pabrėždamas Australijos siekį diversifikuoti šalies prekybą, ypač atsižvelgiant į tai, jog Australija įsivėlė į ginčus su Kinija, dėl kurių nukentėjo ir prekybos santykiai.

Didžiosios Britanijos vyriausybė ne kartą pabrėžė, kad šalies pasitraukimas iš Europos Sąjungos – tai galimybė sustiprinti prekybos ryšius su pasaulinėmis partnerėmis.

Nors derybos jau vyko kurį laiką, oficialių derybų pradžios data buvo atidėliojama, iki kol Didžioji Britanija sausį paliko bloką.

S. Birmingamas perspėjo, kad net sudarius Australijos ir Didžiosios Britanijos susitarimą, vargu ar tarpusavio prekybos apimtys grįš į 1970 metų – kai JK įstojo į Europos ekonominę bendriją – lygį.

„Australija sieks užtikrinti geresnę prekių eksporto, ypač žemės ūkio produktų, prieigą prie rinkų, bei aukšto lygio skaitmeninės prekybos ir investicijų taisykles“, – pareiškė jis.

Derybos dėl prekybos susitarimo tarp Australijos ir ES jau vyksta ir, pasak S. Birmingamo, Kanbera norėtų ir šį susitarimą pasiekti jau šiais metais.

Visgi jis pripažino, kad vienu metu vykstančios derybos dėl kelių prekybos susitarimų yra nelengva užduotis.

Atskiros derybos prasidėjo Velingtone, kur JK vyriausioji komisarė Naujojoje Zelandijoje Laura Clarke teigė, kad, atsižvelgiant į glaudžius šalių ekonominius ryšius, yra prasminga tuo pačiu metu spręsti Australijos ir Naujosios Zelandijos reikalus.

Tuo tarpu Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern, nors tiesiogiai ir neįvardijo Kinijos, pareiškė, jog Naujoji Zelandija taip pat siekia išplėsti savo prekybos partnerių ratą.

„Mūsų politika yra nedelsiant siekti stiprinti Naujosios Zelandijos ekonomiką ir atsparumą per prekybos įvairinimo priemones“, – pareiškė ji.

S. Birmingamas atsisakė nurodyti, ar Australija pirmenybę teiks susitarimui su Europos Sąjunga, ar su Didžiąja Britanija.

„ES yra daug didesnė rinka ir, nepaisant „Brexito“, ji tokia išlieka. Tačiau tai nereiškia, kad JK nėra reikšminga rinka“, – pridūrė jis.

„Šiuo atžvilgiu neturiu „numylėtinių“ ir abi šalis vertinu vienodai“, – pažymėjo S. Birmingamas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 06 17 11:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt