šeštadienis, spalio 24 d.
JK rašytojai atvirame laiške perspėja dėl grėsmės žodžio laisvei
BNS

Dešimtys menininkų, rašytojų ir mokslininkų pasirašė atvirą laišką, kuriame smerkia viešų debatų silpninimą ir perspėja, kad laisvas keitimasis informacija bei idėjomis atsidūrė pavojuje kylant „neliberalumui“.

Tarp dešimčių pasirašiusiųjų yra J. K. Rowling (Dž. K. Rouling), Salmanas Rushdie (Salmanas Rašdis) ir Margaret Atwood (Margaret Atvud). Atviras laiškas žurnale „Harper’s Magazine“ pasirodė vykstant debatams dėl gėdinimo kultūros, kai garsūs žmonės puldinėjami už kontroversiškų nuomonių skelbimą.

„Neliberalumo jėgos stiprėja visame pasaulyje ir turi galingą sąjungininką Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), kuris kelia realią grėsmę demokratijai, – rašoma laiške. – Tačiau pasipriešinimui negalima leisti virsti jo paties dogma ar prievarta, kurias jau išnaudoja dešiniojo sparno demagogai. Demokratinė įtrauktis, kurios norime, gali būti pasiekta tik tuo atveju, jei prieštarausime netolerantiškam klimatui, kuris įsigali iš visų pusių.“

J. K. Rowling, pavyzdžiui, sulaukė kritikos dėl savo požiūrio į translyčių klausimus, papiktinusio daugelį aktyvistų. Virtinėje tviterio žinučių J. K. Rowling rašė, kad remia translyčių teises, bet netiki biologinės lyties sąvokos „panaikinimu“.

Danielis Radcliffe'as (Danielis Redklifas) ir kiti filmų apie Harį Poterį aktoriai viešai pareiškė nesutinkantys su rašytoja. J. K. Rowling nuomonės nepakeitė, bet ištisas savaites buvo puldinėjama internete.

Atvirame laiške kritikuojama viešų debatų būklė ir „greitos bei griežtos bausmės” už bet kokias įsivaizduojamas klaidas. Laiške smerkiami „netolerancija priešingiems požiūriams, viešo gėdinimo ir atstūmimo populiarumas, tendencija akinamu moraliniu tikrumu atmesti sudėtingus politikos klausimus“.

„Būdas blogoms idėjoms įveikti yra demaskavimas, argumentai ir įtikinėjimas, o ne bandymas jas nutildyti ar noras, kad viskas susitvarkytų savaime, – rašoma laiške. – Mes atmetame bet kokį netikrą pasirinkimą tarp teisingumo ir laisvės, kurie negali egzistuoti vienas be kito.“

Tarp kitų pasirašiusiųjų yra Noamas Chomsky (Noamas Chomskis), Gloria Steinem (Glorija Steinem) ir Malcolmas Gladwellas (Malkolmas Gladvelas).

(SCANPIX nuotr.)

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 07 09 15:04
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt