šeštadienis, liepos 24 d.
JK traukiantis iš bendrosios rinkos „Brexitas“ įsigalioja visa apimtimi
BNS
SCANPIX

„Brexitas“ ketvirtadienį virs aiškiai juntama realybe, Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos muitų sąjungos ir bendrosios rinkos, ir nutraukus kone pusę amžiaus trukusius, neretai audringus santykius su artimiausiomis kaimynėmis.

Komplikuotas JK pasitraukimas iš Europos Sąjungos visiškai įsigalios Didžiajam Benui Londono centre išmušus 11 val. vakaro (penktadienio 1 val. Lietuvos laiku), daugumai europiečių žemyne vidurnaktį pasitinkant 2021 metus.

„Brexitas“ JK politikoje dominuoja nuo pat 2016-ųjų birželio referendumo, kai britai nedidele persvara nubalsavo už pasitraukimą iš bloko ir atvėrė gilias politines bei socialines žaizdas, kurios dar nėra užgijusios.

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, svarbus „Brexito“ architektas, ketvirtadienį parlamentui patvirtinus jo prekybos susitarimą su ES sakė, kad Britanijos likimas „dabar yra mūsų rankose“.

Teisiškai Britanija iš ES išstojo sausio 31 dieną, bet iki šiol truko pereinamasis periodas, kurio metu vyko sunkios derybos dėl prekybos susitarimo su Briuseliu. Susitarimas galiausiai buvo pasiektas Kūčių dieną.

Pasibaigus pereinamajam laikotarpiui nebebus taikomos ES taisyklės ir iškart neliks laisvo daugiau kaip 500 mln. žmonių judėjimo tarp Britanijos ir 27 ES valstybių.

Pirmą kartą po dešimtmečių pertraukos sugrįš muitinės patikrinimai prie sienos, nepaisant laisvosios prekybos susitarimo tikimasi eilių ir sutrikimų dėl papildomo kanceliarinio darbo.

Simbolinis pasitraukimas

B. Johnsonas britams pasakė, kad „šios didžios šalies likimas dabar tvirtai yra mūsų rankose“. Jo pareiškimą paskelbė Dauningo gatvė.

„Ši akimirka pagaliau ateina ir laikas ja pasinaudoti“, – sakė B. Johnsonas.

Britanija – svarbi finansų ir diplomatijos žaidėja, svarbi NATO narė – yra pirmoji šalis, išstojusi iš ES, įkurtos šalims po Antrojo pasaulinio karo vienyti.

ES netenka 66 mln. gyventojų ir 2,32 trln. eurų vertos ekonomikos, bet nacionalistų populistams patinkantis „Brexitas“ taip kelia nuogąstavimų, kad britų pavyzdžiu galėtų pasekti kitos nepatenkintos narės.

Lyderiai Londone ir Briuselyje užsiminė norintys užbaigti šį etapą.

„Kelias buvo ilgas. Atėjo laikas pamiršti „Brexitą“. Mūsų ateitis kuriama Europoje“, – trečiadienį pasirašiusi prekybos su JK susitarimą sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

B. Johnsonas sakė, kad ketvirtadienis pranašauja „naują pradžią mūsų šalies istorijoje ir naujus santykius su ES“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 31 12:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt