antradienis, balandžio 20 d.
Kaip gauti koronaviruso vakciną?
Pixabay.com
Vakcina

4 šiuo metu gaminamos COVID-19 vakcinos paskutiniame testavimo etape parodė gan sėkmingus rezultatus. Todėl pirmieji skiepai žmones gali pasiekti dar iki 2020 m. galo, pranešė portalas BBC.

Kada prasidės skiepijimas nuo COVID-19?

Jungtinės Karalystės Vyriausybė yra įsitikinusi, kad dalis rizikos grupėse esančių žmonių grupių bus paskiepytos dar iki Kalėdų, o didžioji dalis virš 50 m. turinčių asmenų – iki pavasario.

Likusiai visuomenei vakcinos gali tarpti prieinamos 2021 m., aišku, jei jas patvirtins JK vaistų kontrolės tarnyba MHRA.

Ji leis naudoti skiepą tik tada jei jis atitiks griežtus saugumo, kokybės ir efektyvumo standartus. Šis patikrinimo procesas tikriausiai truks porą savaičių. Įprastai tai trunka ne vieną mėnesį, tačiau šios vakcinos yra tapusios valstybinio lygio prioritetu.

Kada aš gausiu vakciną?

Tai iš esmės priklauso nuo amžiaus – globos namuose esantys ir virš 80 m. turintys asmenys yra eilės gauti vakciną priekyje ir ją potencialiai gaus jau gruodį.

Taip yra todėl, kad kuo vyresnis esi, tuo didesnis šansas susirgti sunkesne koronaviruso forma ir mirti, o ši rizika radikaliai išauga žmonėms nuo 70 m.  

Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas (JCVI) nusprendė, kad globos namų ir kitiems sveikatos sektoriaus darbuotojai taip pat atsiduria tarp prioritetinių skiepyti grupių, nes jie gali virusą perduoti pažeidžiamiems asmenims.

Po šių grupių paskiepijimo, nuo artėjančio pavasario planuojama vakciną pasiūlyti visiems pagal jų amžių – pradedant nuo vyriausių iki jauniausių.

Ar bus prioretizuojami ir turintys pašalinių sveikatos problemų ar tam tikrų etninių mažumų asmenys, dar nežinoma.

Kur galėsiu gauti vakciną?

Vakciną gauti būsite pakviesti vos tik ateis jūsų eilė. Apie tai bus tikriausiai informuojama paštu.  

Skiepytis turėtų būti galima artimiausioje ligoninėje ar globos namuose (jei ten dirbate), arba specialiuose vakcinavimo centruose, kurie šiuo metu yra įrenginėjami visoje šalyje.  

NHS teigė esanti pasiruošusi imtis skiepijimo vos tik gavus pirmą vakcinos siuntą. Tam jie ketina pasitelkti per 30 tūkst. savanorių, kurie bus mokomi sušvirkšti skiepą.

Ar galiu susimokėti, kad gaučiau vakciną anksčiau?

Ne, vakcina per NHS sistemą bus žmonėms tiekiama nemokamai.

Bus neleidžiama ir už papildomą mokestį „prašokti“ į laukiančiųjų eilės priekį, tačiau valstybė patikina, kad vakcinų turėtų užtekti visiems.

Ar tarp gripo ir COVID-19 vakcinų reikėtų palikti tarpą?

Jei žmogui yra galima ir prieinama vakcina nuo gripo, jis turėtų kaip įmanoma greičiau pasiskiepyti – vienu metu sirgti abejomis ligomis yra labai pavojinga.

Praėjusio JCVI posėdžio metu, ekspertai rekomendavo tarp abiejų vakcinų pasilikti bent 7 dienų tarpą.

Ar koronaviruso vakcina bus saugi?

JK vaistų priežiūros tarnyba (MHRA) neleis naudoti konkrečios vakcinos jei jie nebus įsitikinę jos saugumu. Jie turės įvertinti visus turimus duomenis apie būsimą skiepą ir užtikrinti, kad jau buvo atlikti visi reikiami saugumo testai.

Tarnyba peržiūrės:

Laboratorinių ir klinikinių testų rezultatus;

Gamybos ir kokybės standartus;

Produkto mėginius;

Galutinio produkto testavimo rezultatus;

MHRA stengsis šį patikrinimą užbaigti kiek įmanoma anksčiau, nes vakcinos paleidimas yra esminis prioritetas.  

Vakcinos kūrėjai „Pfizer-BioNTech“ jau yra įteikę MHRA visus testų rezultatus vertinimui.

Kitos vakcinos kūrėjai „Oxford-AstraZeneca“ tą ketina padaryti jau artimiausiu metu, kaip ir kiti gamintojai. Tai turėtų pagreitinti visą patikrinimo procesą.

Kol kas nėra žinoma, kuri vakcina bus patvirtinta pirmoji, o jei JK turės galimybę, JCVI pasirinks kurią vakciną naudoti kiekvienai žmonių grupei skiepyti. 

2020 11 25 17:27
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt