sekmadienis, sausio 24 d.
Kas yra deksametazonas ir kaip jis padės gydant nuo COVID-19?
Alfa.lt

Deksametazonas – pigus ir plačiai prieinamas steroidinis vaistas – yra naujausia bandoma priemonė gydyti COVID-19. Prie tokių išvadų priėjo Jungtinės Karalystės mokslininkai, teigiantys, kad vaistas geba sumažinti sunkiai sergančių žmonių mirčių skaičių iki trečdalio.

Portalo „Euronews“ duomenimis, vos antradienį Oksfordo universitetui išleidus pradinius vaisto bandymų rezultatus, o visą ataskaitą ketinant išleisti mėnesio pabaigoje, Jungtinės Karalystės vyriausybė iškart leido jį naudoti gydyti koronavirusą.

Tai nėra pirmas kartas per koronaviruso pandemiją, pražudžiusią per 438 tūkst. žmonių, kai yra skelbiama apie naujo stebuklingo vaisto suradimą – visai neseniai JAV prezidentas Donaldas Trumpas gyrėsi vartojantis priešmaliarinius vaistus hidroksichlorokviną.

Įdomu yra tai, kad tie patys Oksfordo tyrėjai įrodė, jog hidroksichlorokvinas neveikia, o deksametazonas gali. Nors dar yra gerokai anksti galutinai patvirtinti, ekspertai yra įsitikinę, kad vaistai gali kardinaliai pakeisti ir išgelbėti rimčiausiai sergančių žmonių gyvybes.

„Tai yra svajonė, – teigė britų labdaros organizacijos, remiančios mokslinius tyrimus, „Wellcome Trust“ virusologijos ekspertas Nickas Cammackas ir pridūrė, kad vaistas yra jau ne vieną dešimtmetį naudojamas kitoms ligoms. – Jį gan lengva gaminti, todėl neįsivaizduoju jokios priežasties, kodėl jis negali būti išplatintas po visą pasaulį.“

Kas yra deksametazonas?

Tai yra steroidinis vaistas, kuris dažniausiai yra naudojamas malšinti uždegimus – vienos iš pagrindinių mirčių nuo koronaviruso priežasčių, plaučiams kovojant su besibraunančia infekcija.

Kol Pasaulio sveikatos organizacija perspėja nenaudoti steroidinių vaistų ankstyvosiose viruso gydymo stadijose, esant tikimybei, kad jie gali sutrukdyti kovoti su infekcija, vėlyvosiose stadijose vaistas gali būti efektyvus.

„Ankstyvuoju periodu organizmas kovoja su virusu, ir jūs tikrai norėtumėte, kad jūsų imuninė sistema būtų kiek įmanoma nesužalota“, – teigė vienas pagrindinių JAV ligų ekspertų dr. Anthony‘is Faucis.

Eksperto teigimu, labiau pažengusiose COVID-19 stadijose kova su virusu sukelia tokį uždegimą, kad „jis kenkia organizmui labiau, nei padeda“, todėl Oksfordo universiteto tyrimo išvados yra „kuo puikiausiai logiškos“. 

Kokie vaisto privalumai?

Pirmiausia, akivaizdu, jis įrodė gebantis išgelbėti gyvybes. Per 4 tyrimo savaites Oksfordo tyrėjai nustatė, kad jis 35 proc. sumažino mirčių skaičių pacientams, kuriems prireikė dirbtinio kvėpavimo aparatų, ir 20 proc. tiems, kuriems reikėjo deguonies terapijų.

Tyrėjai spėja, kad vaistas gali tiesiogiai apsaugoti nuo mirties 1 iš 8 prie kvėpavimo aparatų prijungtų ir 1 iš 25 deguonies terapija gydomų pacientų.

„Tai yra stebinantis poveikis, – teigė vienas iš tyrimo vadovų dr. Martinas Landray‘is. – Tai nėra vaistas, bet tai tikrai yra pakankamas žingsnis į priekį.“

Kitas svarbus deksametazono privalumas yra tas, kad jis yra pigus ir prieinamas – visas gydymo kursas tekainuoja apie 25 eurus, o jo paplitimas pasaulyje leistų greitai pagaminti ir išplatinti visiems, kuriems prireikia. 

Ar yra trūkumų?

Be to, kad vaistas yra tinkamas tik gydant kritinės būklės pacientus, egzistuoja ir tam tikras steroidinių vaistų šalutinis efektas: svorio augimas, aukštas kraujospūdis, vandens sulaikymas organizme, nuotaikų svyravimas, nemiga ir išaugęs cukraus kraujyje kiekis diabetikams.

Kai kurie ekspertai taip pat mano, kad mirtingumas tyrimo metu buvo vis tiek per aukštas: 41 proc. prie kvėpavimo aparatų ir 25 proc. deguonies terapiją gavusių žmonių mirė. 

2020 06 18 10:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt