pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Kasdienei duonai gresia tapti prabangos preke
Daiva Baronienė
Sekundė
Unsplash
Duona

Į neįtikėtinas aukštumas šoktelėjus energijos, degalų kainoms, ūkininkams branginant grūdus, tris kartus išaugus aliejaus vertei ir kone tiek pat – saulėgrąžų bei kitų produktų duonai skaninti, nematytai palypėjo ir jos pačios kaina.

Bet tai, sako kepėjai, dar ne pabaiga. Jie nenustebtų, jei duona, be kurios dažnas neįsivaizduoja nei pusryčių, nei pietų, nei vakarienės, taptų prabangiu valgiu. Jau dabar yra žmonių, jos perkančių tik po riekę.

Šimtais procentų

Ne vien Aukštaitijoje „Velželio duonos“ pavadinimu žinomos Panevėžio kepyklos direktorius Vaidas Baranauskas skaičiuoja, jog viskas, kas reikalinga duonai iškepti, per pastarąjį pusmetį pabrango kelis šimtus procentų. Pirmasis smūgis duonos kepėjams, kaip ir visai pramonei, buvo suduotas praėjusių metų gruodį pustrečio karto pabranginus dujas.

„O visa kita pabrangino Rusijos Ukrainoje pradėtas karas, – konstatuoja V. Baranauskas. – Jau nuo jo pradžios biržoje ėmė augti grūdų kaina, tad tuo pasinaudojo ir mūsų šalies ūkininkai – taip pat ėmėsi brangiau pardavinėti savo užaugintus javus. Įkandin brango miltai.“

Sentimentų versle nėra

Pasak kepyklos vadovo, dabar situacija tokia, kad grūdai branginami kas dvi savaites.

„Ūkininkai neslepia, jog situacija branginti grūdus jiems palanki, tą jie ir daro. Sentimentų versle nėra“, – sako verslininkas.

Lyginant su praėjusiais metais, aliejus, anot V. Baranausko, pabrango trigubai. Dar praėjusių metų pabaigoje eurą kainavęs litras dabar atsieina tris. Taip pat itin šoko džiovintų vaisių, saulėgrąžų, kiek mažiau – kmynų ir kanapių kaina. Kepyklos vadovas svarsto, kad jų kainas sukėlė pabrangę degalai. Džiovinti vaisiai į Lietuvą vežami iš Turkijos.

„Mus gelbsti tai, kad dujų suvartojame santykinai nedaug, – dalijasi V. Baranauskas. – Be to, pasistatėme saulės elektrinę. Tai investicija į ateitį, bet ir ji turės atsipirkti.“

Pritrūkti negresia – tik neįpirkti

„Velželio duoną“ kepančios įmonės direktorius sako, jog mažiausiai – „vos“ dešimčia centų jiems teko padidinti savo pigiausios, vadinamosios forminės duonos kepalėlio kainą. Bet jos pirkėjų – o šių daugiausia būta senjorų, – vis tiek pastebimai sumažėjo. Brangesnės „Velželio duonos“ kepalėlio kaina kilo visu euru.

„Iš tiesų šiuo metu grūdų kaina krenta, – pripažįsta V. Baranauskas. – Tačiau sandėliuose dar turime brangiai pirktų miltų, tad duonos kainos bent kol kas nemažinsime.“

Dėl karo Ukrainoje – vienoje didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje, – duonos badas mums tikrai negrės, ramina kepyklos vadovas. Lietuva pati ja apsirūpina, negana to, 60 procentų grūdų produkcijos ir eksportuoja.

„Tad duonos pritrūkti neturėtume, – tikina V. Baranauskas. – Nebent augant kainoms žmonės jos nebeįpirks.“

Svarsto atleisti darbuotojus

Kad teko didinti ir duonos, ir konditerijos gaminių kainas, patvirtino ir „Vaivadų kepyklėlės“ savininkas Virgilijus Kazakevičius. Kadangi kepykla sunaudoja itin daug dujų, šių pabrangimas tapo viena priežasčių, kodėl jau nuo metų pradžios ėmė brangti duona ir kiti kepiniai.

„Kad išgyventume, kol kas keliame savo produkcijos kainas, – kalbėjo V. Kazakevičius. – Bet taip pat svarstome mažinti ir gamybos apimtis, ir, deja, būsime priversti atleisti darbuotojus.“

Liūdnos žinios ir smaližiams

Panevėžio rajone esančios Radviliškių kaimo kepyklos produkcija per šių metų pusmetį pabrango kone trečdaliu. „Pabrango ne tik energetika, degalai, miltai, aliejus, į neįtikėtinas aukštumas pakilo sviesto kainos, – vardija savininkė Audronė Kisielienė. – Anksčiau jo kilogramo kaina buvo keturi penki eurai, dabar džiaugiamės sviesto nusipirkę mokėdami po septynis eurus už kilogramą.“

Išaugusios išlaidos ne tik sviestui, bet ir grietinei itin pabrangino Radviliškių kaimo kepyklos konditerijos gaminius. „Pernai „Šimtalapio“ kilogramą pardavinėjome po 12 eurų, šiemet jo kilogramas kainuoja 15 eurų“, – konstatavo kepyklos savininkė.

Perka po riekę

A. Kisielienė primena, jog šiųmetį balandį miltų kaina šoktelėjo mažne per pusę, o tai kepėjus irgi privertė branginti produkciją. Dabar grūdai lyg ir pradėjo pigti, bet duona dėl to vargu ar atpigs, nes ir toliau brangsta visa kita, ko reikia jai iškepti.

„Produkciją išvežiojame po didžiuosius Lietuvos miestus ir džiaugiamės, kad ją perka. Tačiau pabrangus degalams ir pats išvežiojimas tampa brangesnis, o tai turi įtakos ir gaminių kainai“, – atvirauja verslininkė. – Jau sulaukiame ir tokių pirkėjų, kurie prašo, kad parduotume atpjovę duonos riekę. Žmonės neturi pinigų nusipirkti jos daugiau, tačiau trokšta suvalgyti bent vieną kitą skanų kąsnį.“

2022 07 11 11:32
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt