antradienis, kovo 2 d.
Kaukių nešiotojai statistiškai laikosi ir tinkamų rankų higienos taisyklių
Alfa.lt

Pagal naujausią statistinį tyrimą, žmonės, kurie dėl koronaviruso grėsmės savanoriškai dėvi kaukes, laikosi ir kitų savisaugos taisyklių kaip rankų plovimas.

Portalo CNN duomenimis, kai kuriems ekspertams besibaiminant, kad kaukių dėvėjimas žmonėms gali suteikti tam tikrą netikro saugumo jausmą, Kembridžo universiteto ir Londono karališkojo koledžo atlikta esamų, nors ir ribotų, statistinių duomenų analizė atskleidė, kad gali būti visiškai priešingai.

„Daugelis visuomenės sveikatos tarnybų jau yra priėję išvados, kad kaukių dėvėjimas gali sumažinti SARS-CoV-2 plitimas, o riboti turimi duomenys parodė, kad tų kaukių dėvėjimas neturi jokių neigiamų pasėkmių rankų higienos laikymuisi“, – teigė Karališkojo koledžo psichologinės medicinos departamento lektorius ir tyrimo bendraautorius Jamesas Rubinas.

Kaukės viešosiose erdvėse, ypač viešajame transporte, apsaugo nuo COVID-19 plitimo ir šiuo metu jų dėvėjimas yra privalomas ar rekomenduojamas daugiau nei 160 valstybių.

Savo darbe tyrėjai surinko ir peržvelgė 22 kitas sistemines apžvalgas kaukių dėvėjimo kvėpavimo takų ligų, kaip gripas, epidemijų atvejais.

Jiems pavyko aptikti 6 atsitiktinių imčių kontroliuojamus tyrimus, kurie orientavosi ties rankų higienos laikymusi. Šie tyrimai parodė, kad kaukių dėvėjimas nesumažina rankų plovimo ir dezinfekavimo dažnio, o gal net priešingai – 2 tyrimuose buvo nustatytas net didesnis rankų plovimas kaukes dėvinčiųjų grupėje.

„Šiame kaukių dėvėjimo kontekste, autoriai atkreipia dėmesį, kad viena atsargumo priemonė (kaip kaukių dėvėjimas ar rankų plovimas) gali priminti kaukės dėvėtojui apie kitų susijusių elgesio normų reikiamybę – taip sustiprinant visą elgesio taisyklių rinkinį viruso perdavimo stabdyme“, – teigė Leičesterio universiteto kvėpavimo takų ekspertas docentas Julianas Tangas.

Nepagrįstas susirūpinimas

Pati mintis, kad žmonės pripratę prie tam tikro grėsmės lygio prisitaiko ir tą grėsmės lygį palaiko, iš pirmos pažiūros gali pasirodyti gan intuityvi. Pavyzdžiui, mėgstantys daugiau pavalgyt žmonės gali ilgiau bėgioti arba norintys greičiau važiuoti dviratininkai užsideda šalmą.

Tačiau kol kas yra pakankamai mažai mokslinių įrodymų, kurie pagrįstų šį rizikos kompensavimo fenomeną. Pavyzdžiui, moksliniai tyrimai vargiai sugebėjo pagrįsti hipotezę, kad šalmų dėvėjimas gali kaip nors būti susijęs su rizikingu dviratininkų elgesiu. Todėl panašios sąsajos vargiai gali būti pritaikomos ir kaukių dėvėjime.

„Daugėja įrodymų, kad veido dengimas sumažina SARS-CoV-2 ir esami riboti prieinami įrodymai neremia esančio susirūpinimo, kad kaukių dėvėjimas neigiamai paveikia rankų higieną“, – teigiama moksliniame darbe.

2020 08 04 15:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt