antradienis, rugpjūčio 9 d.
Kazachstanas išdūrė Vakarus ar Vakarai – patys save?
Aidanas Praleika
RIAN
Žolmartas Tokajevas ir Vladimiras Putinas

Pastarosiomis savaitėmis Vakarų žiniasklaidoje svarstoma apie neva Kazachstano prezidento Žolmarto Tokajevo konfliktą su Rusija, galbūt lemsiantį Kremliaus įtakos mažėjimą Vidurio Azijoje.

Ukrainos žiniasklaida ir nuomonės formuotojai džiūgavo nepalyginamai garsiau – tuoj Ukraina turės naują sąjungininką. Tą patį pranašauja daugybė žymių rusų opozicijos atstovų ir garsiausi tinklaraštininkai.

Tačiau toks Ž. Tokajevo politikos posūkis po to, kai Vladimiro Putino kareiviai ką tik išgelbėjo kazachų režimą nuo revoliucijos, atrodo mažų mažiausiai abejotinai. Kaip Alfa.lt teigė vienas žymiausių kazachų opozicijos atstovų, Prancūzijoje gyvenantis buvęs Kazachstano energetikos, pramonės ir prekybos ministras Muchtaras Abliazovas, Ž. Tokajevas yra toks pat Kremliaus vasalas, kaip ir Aliaksandras Lukašenka. Demokratinio Kazachstano pasirinkimo partijos lyderis teigia netikintis, kad Vakarų politikai šito nesuvokia, o tai reiškia, kad jie apgaudinėja patys save arba savo rinkėjus.

Akių dūmimas

Anot M. Abliazovo, Ukraina ir Vakarai šiuo atveju elgiasi lyg žmogus, antrą kartą žiūrintis tą patį filmą, bet besitikintis, kad pabaiga šį kartą bus kitokia. „Mane labai nustebino, ypač Ukrainoje, sumirgėjusios antraštės „Tokajevas spjovė Putinui į veidą“ ir panašiai. Tą patį pratrūko kartoti garsiausi apžvalgininkai ir rusų opozicijos lyderiai. Tai tiesiog nesąmonė. Kaip gali toks pat diktatorius kaip V. Putinas ir A. Lukašenka būti demokratinės Ukrainos draugu? Aišku, kad negali, nes taip nebūna“, – piktinosi politikas.

Visi argumentai, neva įrodantys Ž. Tokajevo veiksmų nuoširdumą, M. Abliazovo teigimu, yra visiškai tušti. Pavyzdžiui, tai, kad Kazachstanas pasitraukė iš 1995 m. NVS Valiutų kontrolės komiteto. Tačiau šis komitetas buvo išformuotas dar 2013 m. spalį ir pasitraukimas iš jo yra maždaug tolygus tam, kad Kazachstanas šiandien pareikštų išeinantis iš SSSR sudėties.

Pasak kazachų opozicijos lyderio, šių metų kovą Kazachstanas buvo vos per žingsnį nuo to, kad kariautų Ukrainoje Kremliaus pusėje. Padėtį išgelbėjo tai, kad, pasklidus šiai informacijai, kazachų režimą ėmė spausti visų Vakarų pasiuntinybių atstovai. Tuo metu visiems labai patikęs pareiškimas dėl to, kad Kazachstanas nepripažins Donecko ir Luhansko pseudorespublikų, yra toks pat niekinis, nes Ž. Tokajevo režimas pripažįsta Rusijai Krymą.

Sausį Almatoje sušaudyti daugiau nei tūkstantis taikių gyventojų. Tai daugiau, nei nužudyta Bučioje. Ž. Tokajevas niekada nespjaus į veidą V. Putinui, nes rusų kareiviai išgelbėjo Kazachstano režimą.

„Kartojau tai visiems Ukrainos kanalams, ragindamas neskleisti vien propagandos, kaip tai daro Rusija. Tai pasakytina ne tik apie ukrainiečių džiūgavimą dėl Kazachstano, bet ir jų nuolat skelbiamas žinias, kad jau tuoj, tuoj jų pajėgos puls ir sutriuškins rusus“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

M. Abliazovas priminė, kad Kazachstanas yra antras po Rusijos pagal svarbą Maskvos sukurtoje Eurazijos ekonominėje sąjungoje, o tai reiškia, kad jokių kalbų apie nusisukimą nuo Rusijos negali būti iš principo. „Sausio mėn. Almatoje sušaudyti daugiau nei tūkstantis taikių gyventojų. Tai daugiau, nei nužudyta Bučioje. Ž. Tokajevas niekada nespjaus į veidą V. Putinui, nes rusų kareiviai išgelbėjo Kazachstano režimą. Mano šalyje šiandien negalima net rengti akcijų prieš karą Ukrainoje – būsite čia pat suimtas“, – teigė opozicijos atstovas.

Todėl visi viešai išsakomi neva priešiški pareiškimai yra ne daugiau nei vaidinimas, skirtas arba naiviems, arba į saviapgaulę linkusiems žmonėms, tvirtino M. Abliazovas.

Sankcijų apėjimas

Ne daugiau tiesos savyje turi ir naujienos apie neva prasidėjusį ekonominį konfliktą tarp Rusijos ir Kazachstano. Tiesa yra ta, kad Kazachstanas aktyviai padeda Rusijai apeiti tarptautines sankcijas.

Vienas iš pavyzdžių – Rusijos ir Baltarusijos krovinių vežėjai. Į ES neįleidžiami vilkikai paprasčiausiai perregistruojami Kazachstane. „Staiga Kazachstane kelis kartus išaugo registruotų vilkikų skaičius. Visa tai – Rusijos ir Baltarusijos vežėjai. Mūsų įmonės tuo piktinasi, bet jų balsas nieko nelemia“, – pasakojo Alfa.lt pašnekovas.

Ta pati situacija yra bankų sektoriuje, kuriame kazachų bankai įsigyja rusiškų bankų padalinius. Taip sukuriama schema, leidžianti Rusijos bankų padaliniams veikti Kazachstane ir per šią šalį vykdyti lėšų pervedimus, o dividendus išpumpuoti į Rusiją. Rusijos piliečiai Kazachstane taip pat įsigyja VISA ir Mastercard bankų korteles.

Vakarų kompanijoms sustabdžius automobilių gamybą Rusijoje, į pagalbą Maskvai vėl atėjo Kazachstanas – vakarietiški automobiliai gabenami iš Kinijos, išmuitinami Kazachstane, o toliau sėkmingai parduodami Rusijoje. Tas pats daroma ir su kitomis prekėmis. „Kad palengvintų pervežimą į Rusijos rinką, Kazachstano valdžia panaikino reikalavimą vartoti kazachų kalbą ant į šalį įvežamų prekių pakuočių. Kai buvau ministru, šį reikalavimą įvedžiau kaip tik tam, kad kovotume su kontrabanda ir šešėliu“, – sakė M. Abliazovas.

Daugiau pagaminti mano šalis negali, tad visos kalbos apie tai, kad kazachai kompensuos dėl sankcijų sumažėjusį rusiškos naftos srautą, – tušti plepalai.

Kazachų naftos ES nesulauks

„Ne mažiau entuziastingai sutiktos žinios, kad Rusija blokuoja kazachiškos naftos eksportą per Kaspijos naftotiekį. Esą štai – Kremlius baudžia Ž. Tokajevą. Tai – tokia pati imitacija kaip ir visi kiti „konfliktai“. O statistika sako štai ką: Kazachstano naftos transportavimas išaugo 12 proc., palyginti su praėjusiais metais“, – pasakojo politikas.

Jis taip pat piktinosi europiečių išvedžiojimais apie tuoj atsidarysiančius alternatyvius Kazachstano naftos eksporto maršrutus. „Nėra jokių alternatyvių maršrutų, ir mane erzina, kai apie tai kalba aukšti ES pareigūnai, kurie puikiai žino, kad tai – tušti žodžiai. Iš esmės jie meluoja. Visos kalbos apie kazachiškos naftos eksporto į ES didinimą taip pat tuščios. Kazachstanas 1,3 mln. barelių per parą eksportuoja į Europą. Daugiau pagaminti mano šalis negali, tad visos kalbos apie tai, kad kazachai kompensuos dėl sankcijų sumažėjusį rusiškos naftos srautą, – tušti plepalai“, – teigė Alfa.lt pašnekovas.

Jis pabrėžė, kad alternatyvų nėra ir net pagal patį optimistiškiausią scenarijų, norint padidinti kazachų naftos tiekimą per Užkaukazę, būtinos didelės investicijos į infrastruktūrą, o tokių projektų įgyvendinimas užtruktų daug metų, taigi, niekaip nepaveiktų dabartinės situacijos.

Rusija niekina silpnus, ir Ž. Tokajevas jai nevertas būti ne tik priešininku, bet ir draugu. Jis tik vasalas.

„Apskritai visos kalbos apie „naftines bausmes“ yra juokingos, nes, jei Kremlius norėtų nubausti Kazachstaną, kirstų iš peties. 85 proc. mūsų prekių apyvartos keliauja per Rusiją. Jei Rusija sustabdytų šį srautą, Kazachstanas neturėtų jokių alternatyvų“, – paaiškino M. Abliazovas.

Alfa.lt pašnekovas reziumavo, kad kalbos apie V. Putino konfliktą su Ž. Tokajevu yra absurdiškos vien jau dėl to, kad „baldu“ tėvynėje seniai pravardžiuojamas Kazachstano prezidentas iš Rusijos vadovo sulaukia tik paniekos.

„Rusijoje net memai kuriami, kaip V. Putinas juokiasi nuolat neteisingai sakydamas Ž. Tokajevo tėvavardį. Jis net nemato reikalo jo prisiminti. Tai suprantama, nes Ž. Tokajevas visada buvo tik pastumdėlis, pranešimus nešiojantis berniukas ir niekada nieko nesprendė. Rusija niekina silpnus, ir Ž. Tokajevas jai nevertas būti ne tik priešininku, bet ir draugu. Jis tik vasalas“, – teigė M. Abliazovas.

2022 07 28 11:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt