antradienis, liepos 5 d.
Kiek Europai svarbūs rusiški dujų ir naftos kraneliai?
Alfa.lt
Unsplash
Asociatyvi nuotrauka

Rusija teigia nebetiekianti dujų Lenkijai ir Bulgarijai po to, kai šalys atsisakė mokėti už tiekimą rubliais. ES pareiškė, kad šį žingsnį laiko tam tikra šantažo forma. Tačiau, kiek svarbūs yra rusiški dujų kraneliai Europai? Apie tai rašo BBC.

Kas nutiko?

Nepaisant invazijos į Ukrainą, Rusija ir toliau tiekė didelį kiekį dujų daugeliui Europos šalių. Tačiau Vakarų valstybėms įvedus Rusijai finansines sankcijas, Valdimiras Putinas paskelbė, kad „nedraugiškos“ šalys už dujas turės mokėti Rusijos valiuta.

Rusijos valstybinė energetikos bendrovė „Gazprom“ paskelbė nutraukianti tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai ir jų neatnaujins tol, kol nebus atlikti mokėjimai rubliais.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen perspėjo Europos energijos tiekėjus nevykdyti Rusijos reikalavimų, sakydama, kad tai greičiausiai būtų ES sankcijų pažeidimas.

Kiek dujų Rusija tiekia Europai?

2019 metais Rusija sudarė 41 proc. ES gamtinių dujų importo. Jei Rusijos dujų tiekimas Europai nutrūktų, Italija ir Vokietija būtų ypač pažeidžiamos, nes jos importuoja daugiausiai dujų.

Rusija dujas į Europą siunčia keliais magistraliniais vamzdynais. Dujos surenkamos regioniniuose saugojimo centruose ir paskirstomos visame žemyne.

Šiuo metu Lenkijos dujų saugykla užpildyta 76 proc., o Bulgarijoje – tik 17 proc.

„Tai nėra trumpalaikis klausimas, problema bus kitą žiemą, todėl labai svarbu papildyti saugyklas“, – sakė energetikos politikos tyrimų analitikė Simone Tagliapietra.

Kokios alternatyvos rusiškoms dujoms?

Bulgarija ketina padidinti iš Azerbaidžano gaunamų dujų kiekį, taip pat sudaryti sandorius su Turkija ir Graikija.

Lenkija tiesia naują dujotiekį, jungiantį jį su Norvegijos dujų telkiniais, kuris turėtų būti baigtas 2022 metų spalį, ir didina tiekimą iš kaimyninės Lietuvos. Lenkijos užsienio reikalų viceministras BBC minėjo, kad yra „variantų gauti dujų iš kitų partnerių“, įskaitant JAV ir Persijos įlankos šalis.

Europa galėtų kreiptis į esamus dujų eksportuotojus, tokius kaip Kataras, Alžyras ar Nigerija, tačiau yra praktinių kliūčių greitai plėsti gamybą.

Tyrimų analitikas Benas McWilliamsas pabrėžė: „Sunkiau pakeisti dujas, nes turime šiuos didelius vamzdžius, kuriais Rusijos dujos tiekiamos į Europą“.

JAV sutiko iki šių metų pabaigos į Europą pristatyti papildomus 15 milijardų kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų (SGD). Siekiama tiekti 50 milijardų kubinių metrų papildomų dujų per metus bent iki 2030 m.

Europa taip pat galėtų paspartinti kitų energijos šaltinių naudojimą, tačiau tai padaryti nėra lengva.

„Atsinaujinančių išteklių naudojimas užtrunka, todėl trumpuoju laikotarpiu tai nėra išeitis, – paaiškino S. Tagliapietra. - Taigi kitą žiemą gali būti pakeistas kuras, pvz., anglimi kūrenamų elektrinių atidarymas, kaip Italija ir Vokietija numato padaryti nelaimės atveju."

ES pasiūlė planą iki 2030 m. padaryti Europą nepriklausomą nuo Rusijos iškastinio kuro, įskaitant priemones, skirtas diversifikuoti dujų tiekimą ir pakeisti dujas šildymo ir elektros energijos gamyboje.

Kokios sankcijos taikomos Rusijos naftai ir dujoms?

JAV paskelbė visiškai uždraudusi Rusijos naftos, dujų ir anglies importą. JK iki metų pabaigos ketina palaipsniui atsisakyti Rusijos naftos, o ES dviem trečdaliais mažina dujų importą.

Rusija perspėjo, kad jos naftos uždraudimas sukels „katastrofiškų pasekmių pasaulinei rinkai“. Naftos ir dujų kainos pakilo po invazijos į Ukrainą.

Kiek naftos eksportuoja Rusija?

Rusija yra trečia pagal dydį naftos gamintoja pasaulyje, po JAV ir Saudo Arabijos. Iš maždaug penkių milijonų barelių žalios naftos, kurią ji kasdien eksportuoja, daugiau nei pusė atiteko Europai prieš paskelbiant sankcijas.

Pasak Tarptautinės energetikos agentūros (TEA), balandžio pradžioje Rusijos naftos gavyba sumažėjo 700 000 barelių per dieną.

TEA teigia, kad nuosmukis iki balandžio pabaigos gali siekti 1,5 mln. barelių per dieną, o nuo gegužės – apie 3 mln. Taip atsitiko, nes Europos pirkėjai ieško alternatyvių tiekėjų, o JAV kovo pradžioje iš viso uždraudė Rusijos naftos importą.

Rusija gali bandyti ieškoti naujų rinkų savo naftai Azijoje ar kitur, tačiau jei gamyba ir toliau mažės, galiausiai tai gali turėti įtakos šalies ekonomikai.

O kaip dėl alternatyvių naftos atsargų?

B. McWilliamsas mano, kad alternatyvių naftos, o ne dujų tiekėjų rasti turėtų būti lengviau, nes nors dalis tiekėjų atkeliauja iš Rusijos, „taip pat daug atkeliauja iš kitur“.

Kai kurios TEA narės iš naftos atsargų išleido 120 mln. barelių – tai didžiausias atsargų išleidimas per visą jos istoriją.

JAV prezidentas Joe Bidenas įsakė išleisti daug naftos iš Amerikos atsargų, siekdamas sumažinti dideles degalų sąnaudas. JAV taip pat nori, kad Saudo Arabija padidintų savo naftos gavybą, ir svarsto galimybę sušvelninti sankcijas Venesuelos naftai.

2022 04 28 10:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt