šeštadienis, gegužės 21 d.
Lenkija atrėmė masinį migrantų mėginimą įsiveržti per sieną su Baltarusija
BNS
Scanpix

Europos Sąjungos ir NATO narė Lenkija pirmadienį pranešė atrėmusi šimtų migrantų mėginimą neteisėtai įsiveržti į šalies teritoriją per sieną su Baltarusija, bet perspėjo, kad padėtis gali eskaluotis, nes dar tūkstančiai atvykėlių traukia sienos link, ir kad gali būtų pereita prie „ginkluoto pobūdžio“ veiksmų.

Europos Sąjunga kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką sąmoningai kurstant migrantų ir pabėgėlių, daugiausiai iš Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos, antplūdį kaip atsaką į Briuselio įvestas sankcijas Minsko režimui. NATO pirmadienį taip pat pasmerkė Minską, kad šis naudojasi migrantais kaip politiniais įkaitais.

„Vidaus reikalų ministerijos pajėgos ir kariai sugebėjo atremti pirmąjį masinį mėginimą prasiveržti per sieną, – sakoma Gynybos ministerijos „Twitter“ žinutėje. – Migrantai įkūrė stovyklą Kuznicos apylinkėse. Jie nuolat saugomi Baltarusijos tarnybų.“

Lenkijos sienos apsaugos tarnybos per „Twitter“ paskelbė filmuotos medžiagos, kaip migrantai mėgina praardyti palei sieną įrengtas pjaunančios vielos užtvaras kartimis ir medgaliais, metalo žirklėmis ir kastuvais. Prie sienos sutelktos lenkų saugumo pajėgos atidžiai stebėjo padėtį ir bandė atgrasyti įžūliausius pažeidėjus paprikiniu purškalu.

Vyriausybės atstovas Piotras Muelleris žurnalistams sakė, kad ties Balstogės Kuzmicos-Brūzgų sienos perėja susitelkė 3–4 tūkst. migrantų ir kad Varšuva nuogąstauja, jog vėl bus mėginama įsiveržti.

„Prognozuojame, kad prie Lenkijos sienos artimiausiu metu gali būti prieita iki tokio pobūdžio veiksmų eskalavimo, kuris bus ginkluoto pobūdžio“, – per spaudos konferenciją perspėjo P. Muelleris. – Labai to baiminamės. Tuo pačiu apie tai informuojame, nes gali pasitaikyti tokio elgesio, tokių provokacijų iš Baltarusijos pusės.“

P. Muelleris teigė, kad neramumus prie sienos organizuoja „žmonės, susiję su Baltarusijos specialiosiomis tarnybomis“. Dėl susidariusios padėties buvo surengtas Lenkijos saugumo tarnybų, ginkluotųjų pajėgų ir vyriausybės narių pasitarimas.

NATO savo ruožtu pasmerkė „nepriimtiną“ Minsko režimo“ naudojimąsi migrantais daryti spaudimą Europos Sąjungai, taip pat išreiškė susirūpinimą, kad padėtis prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos gali eskaluotis.

ES pažadėjo imtis veiksmų iškilus „hibridinei grėsmei“. Šiuo metu vyksta derybos dėl „esamo sankcijų Baltarusijos režimui pakeitimų ir šios režimo priderinimo prie naujų grėsmių“, sakė ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano.

Nepaprastoji padėtis

Kaip pranešama, Minskas išduoda specialias vizas, leidžiančias migrantams iš Irako ir kitų Vidurio Rytų šalių atskristi į Baltarusiją.

Lenkijos ir kitų ES valstybių lyderiai Maskvos palaikomo A. Lukašenkos vyriausybės taktiką laiko hibridine ataka, kuria Minskas keršijama už Briuselio įvestas sankcijas Minskui dėl jo griežto susidorojimo su opozicija.

A. Lukašenka šiuos kaltinimus atmeta. Baltarusijos sienos apsaugos tarnybos tvirtino, kad migrantai jokio pavojaus nekelia.

„Visi šie žmonės, įskaitant moteris ir vaikus, nekelia pavojaus saugumui ir nesielgia agresyviai“, – pirmadienį valstybinei naujienų agentūrai BelTA sakė baltarusių sienos apsaugos pareigūnas Antonas Byčkouskis.

„Pasak pabėgėlių, jie į tokią didelę grupę susibūrė, kad apsisaugotų nuo jų priverstinio išvarymo iš Lenkijos, taip pat siekdami atkreipti tarptautinės bendrijos dėmesį, kad Lenkijoje nepaisoma žmogaus teisių“, – pridūrė jis.

Lenkija prie sienos sutelkė apie 12 tūkst. karių ir įvedė nepaprastąją padėtį, be kita ko, neleidžiančią patekti į šią teritoriją žurnalistams ir humanitariniams darbuotojams, įrengė pjaunančios vielos užtvaras ir patvirtino nuolatinės tvoros statybų projektą..

Migrantai dažnai praneša, kad baltarusių pareigūnai verčia juos kirsti Lenkijos sieną, o lenkų pareigūnai juos išstumia atgal į Baltarusijos teritoriją.

Lenkų dienraščio „Gazeta Wyborcza“ duomenimis, iki šiol regione žuvo mažiausiai 10 migrantų, iš jų septyni – Lenkijos pusėje.

„Hibridinė ataka“

„Esame pasiruošę bet kokiam scenarijui“, – pirmadienį per „Twitter“ parašė Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminski ir pridūrė, kad Varšuva stiprina pasienyje patruliuojančias policijos ir kariuomenės pajėgas.

Lenkijos teritorinės gynybos pajėgos (WOT) pirmadienį iškvietė dalį savo rezervininkų skubiai atvykti į tarnybos vietas šalies rytuose, nusprendus mobilizuoti du batalionus dėl padidėjusios įtampos prie sienos su Baltarusija.

Baltarusijos opozicijos žiniasklaidos grupės „Nexta“ per tviterį paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti šimtai ar net tūkstančiai žmonių, vilkinčių žieminius drabužius, traukiančių keliu ir besinešančių kuprines, palapines bei kitokią stovyklavimo įrangą.

Kaip nurodė naujienų agentūris AFP faktų tikrinimo tarnyba, remiantis filmuotos medžiagos metaduomenimis, vienas iš šių įrašų buvo padarytas ties Brūzgų gyvenviete, esančia maždaug už 1,2 km nuo Kuzmicos–Brūzgų sienos perėjos. Įraše matomi kelio ženklai buvo baltarusiški.

Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį per „Twitter“ apkaltino A. Lukašenką organizuojant „hibridinę ataką“ ir paragino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą aptarti šią krizę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 11 09 09:47
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt