antradienis, rugpjūčio 4 d.
Lietuva studentų emigraciją tikisi kompensuoti imigrantais
tiesa.com

Dėl studentų emigracijos į užsienio šalių universitetus Lietuva praranda dalį perspektyviausių savo protų, kadangi dalis jų, baigę studijas svetur, nusprendžia ten ir pasilikti. Negana to, dėl emigracijos ir vis mažėjančio gimstamumo prognozuojama, kad jau 2020-aisiais Lietuvoje abiturientų bus mažiau nei šiandien šalies aukštosios mokyklos yra pasiruošusios priimti studentų. „Tiesos“ kalbinti jų atstovai teigia, jog Lietuvos piliečių vietas ateityje turėtų užimti užsieniečiai.

Praėjusiame numeryje rašėme, kad nemenka dalis Lietuvos abiturientų yra nepatenkinti Lietuvos švietimo sistema: studijų kokybės ir kainos santykiu, menka galimybe studijuojant užsidirbti pragyvenimui.

Šį kartą bandome sužinoti, kaip į susiklosčiusią situaciją žiūri ir kokią išeitį iš jos mato Lietuvos aukštosios mokyklos ir Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija.

Studentai gyvena svetur

Švietimo ir mokslo viceministrės Nerijos Putinaitės teigimu, į užsienį studijuoti išvykstančiųjų skaičius maždaug atitinka Europos Sąjungos vidurkį – studijuoti svetur išvyksta apie 4 procentus mūsų abiturientų. Iki šiol didžiausios traukos centras buvo Didžiosios Britanijos universitetai. 2011 m. duomenimis, čia suskaičiuoti studijuojantys 2325 Lietuvos piliečiai.

Tuo tarpu yra ir tokių, kurie gyvena svetur, o mokosi – Lietuvoje. Kauno kolegijoje yra studentų, kurie gyvena ir dirba Anglijoje, Airijoje, Ispanijoje. Tai daugiausia ištęstinių Turizmo ir viešbučių studijų programų studentai. Atsiradus pigių skrydžių bendrovėms, tapo patogu atskristi į Kauną trumpalaikėms sesijoms. Toks studijų organizavimas pritaikytas negyvenantiems Lietuvoje. Tačiau tokios sistemos negalima pritaikyti visoms specialybėms, pavyzdžiui, Sveikatos priežiūros studijų programose, kadangi ten didelė dalis užsiėmimų yra praktiniai ir vyksta ligoninėse.

Taigi, yra kategorija studentų, kurie studijuoja Lietuvos aukštosiose mokyklose, tačiau jau gyvena ir dirba svetur. Labai tikėtina, kad didelė dalis jų ten, vis dėlto, ir pasiliks.

Lietuvius pakeis užsieniečiai

Į šią problemą Švietimo ir mokslo viceministrė N. Putinaitė žvelgia kitu kampu: „Blogai ne tai, kad Lietuvos jaunimas išvyksta studijuoti į užsienį, bet tai, kad Lietuvos aukštosios mokyklos negali konkuruoti su užsienio aukštosiomis mokyklomis dėl studentų iš kitų šalių. Šiuo metu studentai iš užsienio sudaro apie 2 proc. visų besimokančiųjų Lietuvos aukštosiose mokyklose – nemažai jų yra iš Europos Sąjungos šalių. Tačiau tai labai žemas rodiklis ES mastu“, – teigia ji.

Švietimo ir mokslo ministerija siūlo sutelkti pastangas, kad būtų pasiektas ambicingas tikslas – 2020 m. Lietuvos kolegijose ir universitetuose maždaug dešimtadalį studentų sudarytų užsieniečiai. „Kitų šalių studentų atvykimas – vienas rodiklių, liudijančių šalies aukštojo mokslo tarptautinį pripažinimą, ko mes, tiesą sakant, šio metu dar beveik neturime“, – neslepia viceministrė.

Šiai nuomonei pritaria ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius doc. dr. Nerijus Pačėsa: „Drastiškai mažėjantis moksleivių skaičius rodo, jog Lietuvos aukštasis mokslas ateityje vis labiau priklausys nuo užsienio studentų.“

Viena vertus, tarptautinių studentų skaičius tikrai yra vienas iš universiteto studijų kokybės rodiklių, kita vertus, Lietuvos aukštosios mokyklos, suvokdamos liūdną demografinę Lietuvos situaciją ir nesitikėdamos jokio pagerėjimo, neturi kitos išeities, kaip studijuojančio jaunimo nutekėjimą į Vakarus kompensuoti atvykstančiųjų iš svetur sąskaita.

Nejaugi niekas negrįš?

Vienas iš svarbiausių veiksnių, skatinančių Lietuvos studentus išvykti, yra labai brangus aukštasis mokslas. Tiesa, dalis studentų studijuoja valstybės finansuojamose vietose ir gauna stipendijas, tačiau daugeliui, kurie turi mokėti už mokslą, ši finansinė našta per sunki ir skatina vykti studijuoti ir dirbti užsienyje.

„Vienareikšmiškai teigti, kad svetur išvažiavę studentai nebegrįžta, būtų neteisinga. Yra tikrai nemažai sugrįžusių ir parvežusių Lietuvai naujos patirties. Apie tai galime spręsti iš to, kad antri metai daugėja prašymų pripažinti užsienyje įgytus diplomus. Mums visiems būtų labai naudinga, jei tokių žmonių būtų kuo daugiau“,  – teigia Švietimo ir mokslo viceministrė N. Putinaitė.

Iš tiesų, pasitaiko atvejų, kai pagyvenę ir padirbėję svetur jauni profesionalai nusprendžia grįžti atgal. Tačiau tai šiandien labiau išimtis nei taisyklė.

Sakyti, jog Lietuvoje visiškai nieko nedaroma tam, kad šalies protų nutekėjimas būtų sustabdytas, būtų neteisinga. Tačiau vien viltis, kad tikėjimo patriotiškumu pakaks – naivu. Galiausiai, planai per artimiausią dešimtmetį į Lietuvą pritraukti daugiau užsienio studentų rodo, kad sulaikyti Lietuvoje savuosius, tikriausiai, nėra Lietuvos švietimo sistemos prioritetas.

Studentų migracija vyksta tais pačiais principais kaip ir ekonominė: lietuviai keliasi į Vakarus, daugiausia į Didžiąją Britaniją, o mūsų jaunimo atlaisvintus suolus universitetuose, kaip ir darbo vietas, bandys užimti jaunuoliai iš Baltarusijos, Ukrainos, Gruzijos, Moldavijos, Azerbaidžano – šalių, su kuriomis aktyviausiai ryšius plėtoja Lietuvos valstybė.

2011 06 11 13:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt