ketvirtadienis, spalio 1 d.
Metų sporto įvykiai
tiesa.com

Sporto pasaulyje kiekvienais metais netrūksta aistrų. Šie tikrai buvo ne išimtis. Lietuvoje buvo surengtas Europos krepšinio čempionatas, o futbolo pasaulyje niekas neprilygo „Barselona“ vyrukams. Populiariausio sporto – futbolo – vadovai murkdėsi korupcijos skandale, o Lietuvoje, kaip jau tapo įprasta, daugiausia dėmesio traukė viena asmenybė – „Žalgirio“ ir kelių futbolo klubų savininkas Vladimiras Romanovas.

Metų sporto įvykis – Europos krepšinio čempionatas

Ilgai lauktas Europos krepšinio čempionatas Lietuvoje baigėsi ne taip, kaip vylėsi dauguma gerbėjų. Kęstučio Kemzūros rinktinė netikėtai ketvirtfinalyje nusileido makedonams ir galutinėje įskaitoje liko penkta. Lietuviai, be abejo, norėjo matyti savo krepšininkus, pasipuošusius bent sidabro medaliais. Vis dėlto, tai buvo pats svarbiausias sporto įvykis besibaigiančiais 2011-aisiais.

Lietuva gali pasigirti, kad dar nė vienerios pirmenybės nebuvo sulaukusios tiek liaupsių, kiek šios. Organizatorių pastangas įvertino ne tik pareigūnai, bet ir daugybė pasaulio krepšinio žvaigždžių. Tarptautinės krepšinio federacijos FIBA Europos padalinys 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato („EuroBasket 2011“) šeimininkei Lietuvai skyrė aukščiausią balą. „EuroBasket 2011“ koordinatorė Monika Puchner pirmenybes pavadino geriausiai organizuotu čempionatu per visą Europos krepšinio istoriją.

„Visų mūsų „FIBA Europe Properties“ (organizacija, atsakinga už Europos pirmenybių rengimą ir koordinavimą) ir „FIBA Europe“ vardu noriu padėkoti visiems jums už fantastišką darbą, kurį atlikote organizuodami „EuroBasket 2011“ Lietuvoje. Tai buvo geriausiai organizuotas čempionatas per visą istoriją, tobulai surengtas jūsų komandos!“ – sakoma M. Puchner laiške.

Jame taip pat pabrėžiama, kad „FIBA Europe“ atstovams buvo malonu dirbti drauge su „EuroBasket 2011“ organizaciniu komitetu pastaruosius dvejus metus.

Europos vyrų krepšinio čempionatai rengiami nuo 1937 metų. Į Lietuvą Senojo žemyno pirmenybės, vykusios rugpjūčio 31—rugsėjo 18 dienomis šešiuose Lietuvos miestuose, sugrįžo po 72 metų pertraukos. Lietuvos krepšininkai jas yra laimėję 1937-aisiais Rygoje, po dvejų metų 1939-aisiais Kaune ir 2003 metais – Stokholme. Šįmet lietuviai iškovojo penktą vietą ir teisę kovoti dėl kelialapio į 2012 metų Londono olimpiadą. „EuroBasket 2011“ čempionato, kuriame pirmą kartą istorijoje dalyvavo 24 komandos, nugalėtojais tapo Ispanijos krepšininkai, finale įveikę prancūzus.

Metų komanda – „Barcelona“ futbolo klubas

Katalonijos pasididžiavimas „Barcelona“ futbolo klubas šiais metais vėl neturėjo sau lygių. Pavasarį J. Guardiolos auklėtiniai laimėjo UEFA Čempionų lygą, Ispanijos pirmenybes, o gruodžio pradžioje iškovojo ir stipriausio pasaulio futbolo klubo trofėjų.

Lemiamose pasaulio klubų čempionato rungtynėse Josepo Guardiolos auklėtiniai pasaulio futbolo klubų turnyro finale užtikrintai 4:0 nušlavė stipriausią Pietų Amerikos komandą, o „Barcelona“ ekipos lyderis L. Messi visiškai užtemdė kylančią „Santos“ klubo žvaigždę Neymarą, rašė fcbarcelona.lt.

Po įspūdingos finalo dvikovos Brazilijos žiniasklaida atidavė duoklę stipriausiam planetos klubui.

„Jie – iš kito pasaulio. Visas „Santos“ viltis sudaužė ateiviai iš „Barcos“, – vaizdingai apie rungtynes rašė sporto portalas „Globoesporte“, kuris „Barcelona“ futbolininkų žaidimui apibūdinti panaudojo žodį „extraterreste“ (portugališkai – nežemiškos kilmės). Šios pagyros puikiai tinka apibūdinti Katalonijos klubo žaidimą viso sezono metu.

„Jei mes Brazilijoje žaistume taip, kaip rungtyniauja „Barcelona“, mumis greičiausiai imtų domėtis policija“, – superklubui iš Europos nusilenkė „Santos“ komandos treneris Muricy Ramalho. – Jie prieš mus kartais žaidė trimis puolėjais ir septyniais saugais. Brazilijoje tai būtų absurdas, tačiau „Barca“ įrodė, kad galima žaisti ir be aiškaus puolėjo. Šiuo metu jie yra tiesiog neįveikiami.“

„L. Messi ir „Barcelona“ – geriausi pasaulyje“, – konstatavo dienraštis „Globe“. „Neprilygstamoji „Barcelona“ sunaikino „Santos“ svajonę. L. Messi pasirodymui apibūdinti žodis „šou“ tiesiog netinka“, – tvirtino dienraštis „Lance“.

Metų konfliktas – NBA lokautas

Stipriausią pasaulio krepšinio lygą nuo vasaros iki rudens pabaigos buvo sukaustęs lokautas. Žaidėjų profesinė sąjunga ir klubų savininkai susikirto dėl pinigų dalybų. Po 149 dienų sąstingio lapkričio 25 dieną buvo paskelbta, kad susitarimas pasiektas.

Iš esmės, tai reiškė, kad žaidėjai atsitraukė ir atsisakė beveik visų savo reikalavimų. Europos krepšinio gerbėjus ši žinia nuliūdino, nes dalis NBA žaidėjų jau buvo įsikūrę Senajame žemyne. Pagal susitarimą, krepšininkai iš NBA į JAV ir Kanadą turėjo grįžti vos tik pasibaigus lokautui. Po traumos atsigaunantis Linas Kleiza neapsivilko „Lietuvos ryto“ ar „Žalgirio“ marškinėlių, o Ty Lawsonas paliko Kauno „Žalgirį“. NBA žvaigždžių neteko ir galingiausios Europos komandos: Madrido „Real“, Maskvos CSKA, „Chimki“, „Montepaschi“.

Pagal naują žaidėjų ir savininkų sutartį, žaidėjai ir savininkai pasidalijo po 50 proc. visų lygos iš krepšinio gaunamų pajamų, nors iš pradžių krepšininkai siekė 51 proc. Tiesa, pasak garsaus ESPN žurnalisto Chriso Broussardo, atletai gaus šiek tiek daugiau nei 50 proc., bet vis tiek mažiau nei 51 proc.

Nuo gruodžio 9-osios komandoms leista pasirašyti kontraktus su laisvaisiais agentais. Tą pačią dieną prasidėjo treniruočių stovyklos, o sezone bus sužaisti 66 mačai.

Po NBA lokauto pabaigos į Toronto „Raptors“ sugrįžęs L. Kleiza nesijautė visiškai ramus. Buvo kalbama, kad Kanados ekipa gali atsisakyti po sunkios traumos atsigaunančio lietuvio. NBA lyga leido klubams atleisti po vieną žaidėją prieš prasidedant sezonui, net jeigu krepšininkas turi ilgalaikį kontraktą.

Metų skandalas – nešvarūs futbolo vadovų žaidimai

Pasaulio futbolui diriguojančią FIFA pavasario pabaigoje sukrėtė korupcijos skandalas. Kaltinimai kyšininkavimu ir slaptais susitarimais pasipylė kaip iš gausybės rago. Spaudoje buvo paviešintas FIFA generalinio sekretoriaus Jerome\'o Valcke‘o laiškas apie „nupirktą“ 2022 metų pasaulio futbolo čempionatą. Pats J. Valcke patvirtino, kad laiškas buvo tikras.

Tačiau jis pridūrė, kad visuomenei buvo atskleistos tik atskiros „privataus laiško“, siųsto vykdomojo komiteto nariui Jackui Warneriui, detalės. Pranešimai apie korupciją aukščiausiuose futbolo sluoksniuose pasipylė prieš pat FIFA prezidento rinkimus. Po kaltinimų lavinos ir pradėtų tyrimų rinkimuose liko vienintelis kandidatas – dabartinis prezidentas Seppas Blatterris. Jis ir laimėjo rinkimus.

Buvęs pretendentas į FIFA vadovo kėdę Mohamedas Bin Hammamas atsiėmė savo paraišką, motyvuodamas noru apsaugoti FIFA vardą ir paneigti jam mestus kaltinimus. J. Walcke\'o laiške buvo teigiama: „Nesuprantu, kodėl MBH (Mohamedas Bin Hammamas) kandidatuoja. Negi jis mano, jog turi galimybių laimėti, o gal tik bando taip parodyti, kad nebepritaria JSB (Blatteriui). O gal jis mano, kad gali nupirkti FIFA taip, kaip nusipirko pasaulio čempionatą.“ Po laiško paviešinimo jo autorius J. Valcke\'as pareiškė, jog tai buvo privatus susirašinėjimas, tačiau savo žodžių neatsiima. Laišką išplatino korupcija apkaltintas J. Warneris.

J. Warneris ir M. Bin Hammamas buvo kaltinami bandymu papirkti Karibų regiono futbolo vadovus. Teigiama, kad du įtakingi FIFA nariai jiems siūlė 40 tūkst. JAV dolerių už M. Bin Hammamo palaikymą prezidento rinkimuose. Abu vyrai neigė kaltinimus. M. Bin Hammamas atsiėmė savo kandidatūrą pareiškęs, kad nenori, jog FIFA vardas būtų suteptas dėl jam mestų kaltinimų.

Savo ruožtu, M. Bin Hammamo gimtinės Kataro futbolo vadovai pareiškė, kad kategoriškai neigia kaltinimus kyšininkavimu kovojant dėl teisės rengti 2022 metų pasaulio futbolo čempionatą.

Metų asmenybė – V. Romanovas

Kauno „Žalgirio“ ir keleto futbolo klubų savininkas į save dėmesį šiemet vėl atkreipdavo dažniau nei jo komandos. Vladimiras Romanovas vėl vieną po kito keitė krepšinio komandos trenerius, kaltino priešus „sąmokslais“ ir glumino visuomenę nesuprantamais pareiškimais, kuriuos dažniausiai skleisdavo per jam priklausančią žiniasklaidos grupę.

Bene garsiausiai nuskambėjo istorija, kai bankininkas rusų žurnalistams Kauno „Žalgirio“ sirgalius išvadino „priešais‘. Vėliau jis bandė neigti savo žodžius, bet rusai pateikė interviu garso įrašą, kuriame buvo užfiksuota ir daugiau keistokų pranešimų. „O ką kalbėti? Su kuo? Kalbėti su tavo priešu? Apie ką? <...> Tai fanai ir liaudis... Kur juos ves, ten jie ir eis. Kam man šiuo reikalu užsiimti?“ – kalbėjo V. Romanovas.

Tame pačiame interviu jis pareiškė, kad grynakraujų lietuvių nėra, išskyrus Romanovus: „Jūs supraskite, Romanovai daugiau negu tūkstantis metų ten gyvena. Nėra Lietuvoje jokių etninių lietuvių. Visi ateiviai iš kur nors. Lenkija, Baltarusija. Nė vieno gryno lietuvio nėra. Išskyrus Romanovus.

Bankininkas šiemet „pasižymėjo“ ne tik Lietuvoje, bet ir Škotijoje. V. Romanovas rėžė, kad prarado susidomėjimą futbolu ir nebenori būti Edinburgo „Hearts“ klubo savininku. Metų pabaigoje škotai pranešė, kad „Hearts“ futbolininkai laiku negauna atlyginimų. Edinburge kilo bruzdesys, žaidėjai grasino išsivaikščioti, o Škotijos lyga ėmė svaidytis grasinimais imtis sankcijų. V. Romanovas pinigus pervedė, tačiau „Hearts“ klubo ateitis lieka daugiau negu neaiški.

2011 12 31 07:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt