pirmadienis, sausio 17 d.
Migracijos departamentas nepatvirtino nė vieno homoseksualaus migranto prieglobsčio prašymo
Alfa.lt
Scanpix
Migrantas

Į Lietuvą per Baltarusijos sieną pateko 46 migrantai, kurie priskiria save LGBT bendruomenei. Lietuvos migracijos departamentas nepatenkino nei vieno iš jų prieglobsčio prašymo. Nevyriausybinių organizacijų atstovai mano, kad tai departamento nejautrumas, o departamentas teigia, kad tokie prieglobsčio prašymų standartai.

Anot Medininkų užsieniečių registravimo centro direktorius Giedriaus Ranonio, Medininkuose yra 5 sektoriai, kuriuose gyvena migrantai, vienas iš jų skirtas 46 LGBT vyrams. „Aš manyčiau, kad tai yra pats ramiausias sektorius“, - LRT radijo laidoje „Lietuvos diena“ sakė G. Ranonis.

Vienas iš LGBT migrantų Cafakas LRT radijui dalijosi, kad nori likti Lietuvoje, nes jo gimtoje šalyje Kamerūne homoseksualumas laikomas nusikaltimu: „Kai man buvo šešiolika mano mama užtiko mane kambaryje su vaikinu. Tą dieną ji išvarė mane iš namų, nusiuntė į kalėjimą už homoseksualumą.“

Jis taip pat pasakoja, kad kalėjime praleido 8 mėn., kur matė kaip žmonės bandė žudytis. LGBT migrantas prisipažįsta, kad ir pats bandė tą daryti.

Mano prašymo dar neatmetė, bet kitiems „atmesta, atmesta, atmesta“

Cafakas už kelionę į Lietuvą, kur buvo žadamas geresnis gyvenimas, sumokėjo 500 eurų. Visgi migrantas atsirado Lietuvos miške, kur eidamas sutiko Lietuvos pasieniečius ir sulaikytas paprašė prieglobsčio. Kamerūnietis du kartus kalbėjo su migracijos departamento darbuotojais, kurie, pasak jo, klausė asmeniškų klausimų: „jie klausė apie orientaciją, LGBT padėtį Kamerūne, ar turiu vaikiną, kiek laiko praleidau Kamerūne, ar buvau sumuštas dėl savo homoseksualumo.“

Migracijos departamentas iki šiol nėra patvirtinęs nei vieno LGBT migranto prieglobsčio prašymo, kai kurie dar nagrinėjami. „Mano prašymo dar neatmetė, bet kitiems „atmesta, atmesta, atmesta“, – pažymi Cafakas.

Žmogaus teisių apžvalgininko Simono Bartulio teigimu, Lietuvos noras yra nepatvirtinti kuo daugiau prieglobsčio prašymu neturint konkrečių įdrodymų. „Jeigu žmogus atvyksta iš šalies, kur jam gali grėsti mirties bausmė, tai, žinoma, kad tas žmogus neturės jokių įrodymų apie tai, nes tie įrodymai toje šalyje jį inkriminuotų iš karto.

Reikia taip pat suprasti, kad seksualinė orientacinė, lytinė tapatybė jie nėra kažkokiais fiziniais įrodymais pagrindžiami dalykai. Tai reiškia, kad migracijos departamentui reikia daug rimčiau padirbti prie to, kaip jie kalbasi su šitais žmonėmis ir kokius klausimus jie klausia.“, – atkreipia dėmesį S. Bartulis

Migracijos departamento darbas yra taikant labai griežtus prieglobsčio suteikimo standartus.

Lietuvos gėjų lygos, kuri padeda LGBT migrantams teisiniais klausimais, teisininkė Monika Antanaitytė įžvelgia ir procedūrinių pažeidimų: „daugybė prieglobsčių prašymų nebuvo registruoti Lietuvoje, dauguma atmetama.“ Seimo žmogaus teisių komiteto pirminininkas Tomas Vytautas Raskevičius siūlo, kad, kalbantis su migrantais dėl jų orientacijos, dalyvautų psichologas.

Migracijos departamento direktorės Evelinos Gudzinskaitė tikina, kad dabar „labai populiaru apsimesti homoseksualiu asmeniu“ ir tai rodo neproporcingas LGBT asmeniu prisistatančiųjų skaičius.

Nevyriausybinės organizacijos laikosi pozicijos, kad prieglobsčio prašymai atmetami neapgalvojant ir ilgai nesvarstant visų aplinkybių, tačiau migracijos departamento atstovė tą atmeta: „tai yra labai subjektyvi nuomonė. Migracijos departamento darbas yra taikant labai griežtus prieglobsčio suteikimo standartus.“

2021 12 11 19:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt