penktadienis, rugpjūčio 12 d.
Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio: ką reikia žinoti kiekvienam ten pabuvojusiam?
Alfa.lt

Visi užsienyje dirbantys asmenys valstybei moka mokesčius, tačiau dalį jų galima teisėtai susigrąžinti pateikus reikalingus dokumentus ir užpildžius kelias svarbias formas. Deja, baimindamiesi mokesčių susigrąžinimo niuansų, dalis žmonių šia proga taip ir nepasinaudoja. Tam, kad neprarastumėte jums priklausančių pinigų pateikiame svarbiausią informaciją, kuri padės jums geriau suprasti šio proceso esmę ir eigą.

Mokesčių susigrąžinimas: kas, kada ir kaip?

Kiekvieną mėnesį nuo algos atskaičiuojami mokesčiai gali bauginti, tačiau nereikia pamiršti, kad dalį jų galite susigrąžinti pateikus metinę mokesčių deklaraciją. Mokesčių susigrąžinimas galimas ir po darbo užsienyje. Tiesa, išgirdus frazę mokesčių susigrąžinimas norisi tikėti, kad galima susigrąžinti visus sumokėtus mokesčius. Visgi tame tiesos yra, jeigu mokesčių sumokėjote mažiau, negu tais metais nustatytas neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) minimumas. Tai paprastai nutinka dirbant sezoninius arba trumpalaikius darbus, kai nespėjama pasiekti minimumo ribos. Kitu atveju grąžinama tik sukaupta mokesčių permoka.

Mokesčių susigrąžinimo procesą galite pradėti iš karto, kai baigiate dirbti ir grįžtate namo, arba finansinių metų pabaigoje. Kada baigiasi finansiniai metai ir ateina laikas teikti deklaracijas užsienio valstybių mokesčių institucijoms, priklauso nuo šalies ir jos mokesčių sistemos. Įprastai tai sutampa su kalendoriniais metais, bet reikia atsižvelgti į konkrečios valstybės tvarką. Pavyzdžiui, jeigu jus domina mokesčių susigrąžinimas iš Anglijos, čia finansiniai metai prasideda balandžio 6 d., o baigiasi kitų metų balandžio 5 d.

Tiesa, atgauti permokėtus mokesčius galima ne iš visų šalių, o tik iš tų, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Lietuva šią sutartį yra pasirašiusi su visomis populiariausiomis emigrantų šalimis - Jungtine Karalyste, Vokietija, Norvegija ir kt. Taip pat svarbu žinoti, kad kiekviena šalis yra nusistačiusi skirtingą senaties terminą. Jam praėjus susigrąžinti mokesčių permokos nebegalėsite ir jūsų pinigai liks užsienio valstybės biudžete. Pavyzdžiui iš Didžiosios Britanijos arba Nyderlandų mokesčių permoką galite susigrąžinti už 5 praėjusius metus, tačiau iš Norvegijos ar Vokietijos tik už praėjusius 4 metus.

Kokią pinigų sumą galite susigrąžinti?

Kaip ilgai reikės laukti permokos išmokėjimo, priklauso nuo mokesčių institucijose nustatytos procedūrinės tvarkos ir veikimo tempo. Įtakos turi ir tai, ar pateikėte visus reikalingus dokumentus, ar teisingai užpildėte deklaraciją. Paprastai mokesčių susigrąžinimas iš užsienio trunka 2–6 mėnesius.

Paskaičiuota, kad vidutiniškai vienas žmogus susigrąžina apie 800 Eur mokesčių permokų. Tačiau ši suma skaičiuojama kiekvienam individualiai ir priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, uždirbtų pajamų dydžio, kiek laiko ir kokioje šalyje buvo dirbta. Galite pasinaudoti internete esančiomis skaičiuoklėmis, kurios padės išsiaiškinti, kokią preliminarią sumą galite susigrąžinti. Vieną jų galite rasti čia.

Ką daryti, jeigu neturite visų reikalingų dokumentų?

Kreipiantis į užsienio valstybės mokesčių institucijas dėl permokėtų mokesčių grąžinimo, jūsų bus paprašyta pateikti kelis svarbiausius dokumentus. Kiekviena valstybė turi savo privalomų dokumentų sąrašą, kurie būtini norint susigrąžinti mokesčius. Tačiau ką daryti, jeigu neturite visų reikalingų dokumentų?

Pirmiausia galite bandyti viską atlikti patys - bendrauti su užsienio šalies mokesčių inspekcija, kreiptis į buvusius darbdavius dėl trūkstamų dokumentų. Tačiau jeigu nenorite ar negalite tam skirti daug laiko, nemokate užsienio šalies kalbos arba stokojate žinių, šį procesą galite patikėti tarpininkaujančiai įmonei, mokesčių grąžinimo specialistams. Kreipdamiesi į įmones, kurios užsiima mokesčių grąžinimu, išvengsite komunikacinių ir procedūrinių rūpesčių. Be to, bus pasirūpinta, kad atgautumėte visus jums priklausančius pinigus greičiausiu būdu.

Svarbiausia pasinaudoti galimybe

Nors iš pirmo žvilgsnio mokesčių grąžinimas neatrodo lengvas procesas, svarbiausia nenumoti ranka. Pasidomėkite ar Lietuva yra pasirašiusi su jūsų darbo šalimi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, pasitikrinkite kokių dokumentų reikalauja užsienio valstybė ir imkitės proceso. Jeigu kas nepavyks visada galite pasinaudoti mokesčių grąžinimo paslaugas teikiančių specialistų pagalba.

2021 07 23 13:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt