sekmadienis, birželio 7 d.
Namo nuoma Anglijoje. Ką būtina žinoti?
tiesa.com

Susirasti tinkamą išsinuomoti namą Anglijoje neretai tampa sunkiu uždaviniu. Beveik visiems viename ar kitame gyvenimo etape tenka nuomotis būstą, tačiau tinkamos vietos paieškos gali virsti loterija, kurioje laimi ne visi.

Nuomotis atskirą kambarį daug paprasčiau nei visą namą. Sutartys, jeigu jos išvis pasirašomos, tokiais atvejais dažniausiai būna nesunkiai nutraukiamos – tereikia rasti kitą nuomininką į laisvą vietą. Nuomojantis namą, formalumų padaugėja. Tačiau yra ir akivaizdžių pranašumų: mėnesio įmoka dalijantis būstą su šeima ar draugais gali būti gerokai mažesnė.

Pasirinkus tinkamą būstą ir nekilnojamojo turto agentą, gyvenimas nuomotuose namuose gali džiuginti. Netgi tas keistas jausmas žinant, kad savo pinigais padengiate kažkieno kito būsto paskolos įmokas nebus toks slegiantis, jeigu į namus kasdien grįšite su malonumu.

Kita vertus, paskubėjus ir prašovus, ateinantys šeši mėnesiai arba metai gali kainuoti nemažai streso.

Ką gi daryti ir į ką atkreipti dėmesį, kad viešnagė laikinuose namuose būtų labiau svetinga nei siaubinga?

[7396]

Skirkite laiko paieškai

Neskubėkite tyrinėdami vietovę – skirkite tam laiko. Nuomos privalumas yra tai, kad, pasibaigus sutarties terminui, galima išsikraustyti (arba greičiau, su minimaliomis išlaidomis, jeigu taip numato sutartis). Vis dėlto rinkdamiesi rajoną, gatvę ir kaimynystę, kurioje stovi jūsų svajonių būstas, įsitikinkite, jog tai tikrai yra vieta, kurioje norėsite gyventi ir rytoj.

Jei turite jau ūgtelėjusių vaikų, ne mažiau svarbus yra mokyklų ir darželių klausimas. Vertėtų pasidairyti ne tik po vieną ar du artimiausius darželius, nes juose jau gali nebebūti laisvų vietų. Dar geriau – prieš keliantis į naują vietą nepagailėti laiko ir patiems apsilankyti bei pasivaikščioti po kaimynystę, kurioje netrukus gyvensite.

Rinkitės iš visų įmanomų pasiūlymų

Nereikėtų apsiriboti vos keliomis nekilnojamojo turto agentūromis – tomis, pro kurių spalvingomis nuotraukomis nuklijuotas vitrinas praeinate pakeliui į darbą. Didesnės nuomos paslaugas teikiančios įstaigos gali pateikti gerų pasiūlymų, tačiau juos visada verta palyginti su kitų. Be to, pasitaiko ne vienas skelbimas, siūlantis nuomotis tiesiogiai iš namo savininko. Devyniais atvejais iš dešimties taip sutaupysite mokesčių agentūrai sąskaita, nors atrasti vertų dėmesio pasiūlymų tiesiogiai iš privačių nuomininkų yra gerokai sudėtingiau.

Didžiausi būsto nuomos portalai internete, kuriuose galima palyginti skirtingus agentūrų bei privačius nuomos pasiūlymus, – rightmove.co.uk, zoopla.co.uk, gumtree.com, loot.co.uk ir kiti.

[7397] 

Atkreipkite dėmesį į smulkmenas

Nuomojamų namų apžiūra gali būti varginanti ir nuobodi, tačiau ji būtina. Tad jeigu namas pasirodė netinkamas, negaiškite nė minutės brangaus laiko ir mandagiai atsisveikinkite. O radę dėmesio vertą būstą, viską kruopščiai patikrinkite: ar name veikia centrinis šildymas, skalbyklė, indaplovė, ar virtuvėje yra padorus veikiantis šaldytuvas su šaldikliu. Taip pat apžiūrėkite, kokios būklės dušas ir langai.

Prieš eidami į apžiūrą pasidarykite kontrolinį sąrašą ir pasiimkite jį su savimi tam, kad pro akis nepraslystų nė viena svarbi smulkmena.

Išsiaiškinkite apie visus agentūros mokesčius

Jeigu nuomodamiesi būstą naudojatės nekilnojamojo turto agentūros paslaugomis, dar prieš apžiūrėdami namą sužinokite visus mokesčius ir rinkliavas, kurių iš jūsų prašys agentas – o jis iš jūsų to tikrai paprašys.

Dažniausiai papildomus agentūros mokesčius sudaro registracijos, tapatybės dokumentų patikros, kredito istorijos bei inventorizacijos mokesčiai. Nors visų jų suma paprastai siekia apie 200–400 svarų, agentūrų dažniausiai siūloma mažesnė mėnesio nuomos kaina, lyginant su daugeliu privačių nuomotojų, jau po mėnesio kito atperka pradines išlaidas.

Vis dėlto neverta prarasti budrumo ir mokėti didžiulių sumų už registraciją. Pavyzdžiui, kliento kredito reitingo patikra turėtų kainuoti apie 30–50 svarų sterlingų. Bet kai kurie ne visai sąžiningi agentai už šią paprastą procedūrą prašo iki 100 svarų. Tokiu atveju vertėtų nieko nelaukus pasiieškoti kitų nuomotojų.

Beje, kredito reitingo patikros labai baimintis nevertėtų, jeigu turite kitų paskolų ar kitų reguliariai mokamų įsiskolinimų – agentūroms svarbiausia, jog visi jie būtų mokami laiku. Taip tiesiog bandoma apsisaugoti nuo nemokių klientų.

Jeigu nutiko taip, kad kredito istorija nėra pati geriausia, daugelis didžiųjų agentūrų gali paprašyti už klientą galinčio laiduoti asmens sutikimo arba depozito už papildomą mėnesį.

[7398] 

Atlikite inventorizaciją

Prieš persikraustydami į naują būstą būtinai atlikite inventorizaciją. Tai gali atrodyti sunkus darbas, tačiau dauguma agentūrų pačios pasiūlo šią paslaugą savo klientams. Per inventorizaciją atliekama detali namo apžiūra ir, atradus rimtesnių gedimų ar ryškesnių susidėvėjimo požymių, visi jie iš anksto užregistruojami.

Be detalios apžiūros neretai galima atsisveikinti su dalimi pradinio depozito išsikraustant, mat nuomininkui tampa gerokai sunkiau įrodyti, jog sugedę daiktai bei prietaisai neveikia ne dėl jo kaltės.

Inventorizacijos paslauga kainuos papildomas kelias dešimtis svarų, tačiau be jos rizikuosite prarasti gerokai daugiau.

Jeigu nesklandumų pastebėsite per pirmąsias kelias dienas po persikraustymo, apie visas kilusias problemas praneškite agentui ar savininkui – geriausia elektroniniu laišku. Tuomet turėsite pranešimo kopiją ir taip sumažinsite galimų nesutarimų ateityje riziką.

Visada derėkitės

Nesvarbu, ar tenka susidurti su agentu ar privačiu nuomotoju, svarbu prisiminti, jog paskutinis žodis yra nuomininko – net jei daugelis galvoja priešingai.

Nuomojamo būsto atstovai ar savininkai trokšta kuo greičiau išnuomoti nekilnojamąjį turtą, o blogiau už mažesnę kainą gali būti tik tuščias ir niekieno negyvenamas būstas. Dėl to visuomet derėkitės ir būtinai pasiūlykite mažesnę sumą nei prašomas nuomos mokestis. Paprastai verta derėtis bent dėl 20–40 svarų sterlingų per savaitę nuolaidos. Tai gali atrodyti nelabai didelė suma už namo nuomą, tačiau kiekvienas papildomai išsaugotas svaras pasilieka piniginėje.

2017 06 28 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt