penktadienis, gruodžio 3 d.
Nesirūpinimas turtu Lietuvoje gali brangiai kainuoti
tiesa.com

Asmenys laikinai išvykę iš Lietuvos gyventi ir dirbti kitoje šalyje susiduria su nemažai teisinių iššūkių, kadangi paliktas turtas, įsipareigojimai, pasirašytos sutartys gyvenant Lietuvoje reikalauja nuolatinės priežiūros. Asmenys būdami savininkais ar sandorio šalimis nepaisant to, kad jie Lietuvoje negyvena, net ir registravę Gyventojų registro tarnyboje išvykimą iš Lietuvos, susiduria su klausimas, kaip man būnant, toli, ne Lietuvoje sužinoti ką ir kada turiu padaryti, kad vėliau šis neveikimas netaptų didesne problema kainuojančia laiką atvykti asmeniškai ir papildomas išlaidas, o kartais net teisminius procesus.

Kaip pavyzdys, Vilniuje senyvo amžiaus tėvai padalino jiems priklausantį gyvenamąjį sklypą į tris dalis, vieną dalį dukrai gyvenančiai JAV, kitą sūnui dirbančiam Didžiojoje Britanijoje, o vieną dalį pasiliko sau. Tėvams numirus, vaikams iškilo ne tik klausimas kaip dalintis turtą tarpusavyje paveldint, tačiau ir iššūkiai kaip tą fiziškai padaryti, nes dukra neketina dėl šio klausimo grįžti į Lietuvą, sūnus nežino kaip elgtis su nuomininkais, kurie nuomojosi tėvų sklypo dalyje pastatytą namą ir t.t. Tokiu atveju vienas efektyviausių būdų jau daugelį metų naudojamų Vakarų šalyse, spręsti juridinius klausimus per savo patikėtinį, Lietuvoje tokias funkcijas atlieka advokatai. Advokatą kliento atžvilgiu saisto labai griežti įstatymų reikalavimai ir atsakomybė, todėl šis asmuo net pačioje pirminėje stadijoje, kada nekyla jokių problemų, gali patarti kaip jų išvengti, kaip saugiai valdyti situaciją susijusią su likusiu Jūsų turtu ar esamais, buvusiais įsipareigojimais. Esant atskiriems Jūsų pavedimams šis asmuo gali atstovauti Jus santykiuose su kitais asmenimis ir institucijomis, pateikti būtinus dokumentus ir patarti kuris sprendimas būtų efektyviausias konkrečioje situacijoje.

Dažnu atveju, net negalvojant, kad profesionalus patarimas reikalingas labai ankstyvoje stadijoje, jis gali būtų itin vertingas, kad vėliau nebūtų prarastos Jums priklausančios teisės. Kaip pavyzdys, sūnus išvykęs gyventi kitą šalį rūpinosi savo pensijinio amžiaus mama gyvenančia savo namuose, rėmė finansiškai, rūpinosi gydymu, mokėjo būsto mokesčius ir t.t. Nors sūnus ir žinojo, kad motina kažkada buvo sudariusi sutartį su artimu giminaičiu dėl jos išlaikymo iki gyvos galvos (sutartis, kuomet asmuo mainais už rūpinimąsi turi teisę gauti asmenų kuriais rūpinasi būstą ar kitą turtą), tačiau nekreipė ypatingo dėmesio, kad šis giminaitis per tuos metus savo pareigos taip ir nevykdė. Motinai mirus, sūnus ketino pasirūpinti likusiu jos turtu, į kurį investavo nemažai ir savo lėšų (darė remontą ir pan.), tačiau paaiškėjo, kad šis turtas jau senai yra giminaičio nuosavybė, o jis pagal Lietuvos teismų suformuotą praktiką net neturi jokios teisės, kaip paveldėtojas ginčyti sudarytą sutartį, nors gali akivaizdžiai įrodyti, kad giminaitis šią sutartį pažeidė visiškai nesirūpindamas jo motina.

Kaip teigia advokatas Jonas Bložė, gyvenančių ne Lietuvoje klientų, kuriems reikalingi patarimai ar netgi teisinis atstovavimas Lietuvoje yra labai daug, ir ne retu atveju šios pagalbos kreipiamasi pakankamai vėlai, kai išieškojimai dėl skolų yra ne tik priteisti, tačiau jau ir antstolio išieškomi per varžytines, nors asmuo niekada apie tai jokios informacijos nebuvo gavęs. Šias, kaip ir kitas situacijas galima išspręsti, tik tam reikalinga operatyvi teisininkų pagalba.

ZETA LAW advokatų profesinės bendrijos partneris

Advokatas Jonas Bložė

+37061402495

jonas.bloze@zetalaw.lt

2017 12 13 07:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt