ketvirtadienis, spalio 1 d.
Pajamų mokesčiai Britanijoje - vieni didžiausių
tiesa.com

Praėjusią savaitę buvo paskelbti didžiausius ir mažiausius pajamų mokesčio (angl. „Income Tax“) tarifus taikančių šalių sąrašas. Gauti duomenys skelbia maksimalią pajamų mokesčio ribą, taikomą didesnes nei vidutines ir dideles pajamas gaunantiems gyventojams.

Šio tyrimo išvados ir rezultatai neturėtų stebinti dėl visuomenei laisvai prieinamos informacijos, tačiau sudėliojus visus taškus ant „i“ pažvelkime iš arčiau, kokią pajamų mokesčio naštą ant savo gyventojų pečių yra uždėjusios įvairios Europos šalys ir kuriose svorio kategorijoje varžosi Jungtinės Karalystės bei Lietuvos mokesčių mokėtojai.

DIDŽIŲJŲ LYGA

Pirmiausia pradėkime nuo „didžiųjų lygos“, arba tų valstybių, kuriose taikomi maksimalūs pajamų mokesčio tarifai. Ne nuostabu, jog šioje kategorijoje pirmauja išsivysčiusios Europos ir pasaulio valstybės, kurių vidaus ūkis yra išvystytas gerai arba labai gerai ir kurių ekonomikos nepaisant krizių yra tvarios ir patikimos. Sąrašo viršuje karaliauja dvi Skandinavijos šalys: didžiausią pasaulyje pajamų mokestį rasime Švedijoje, siekiantį net 56,6 proc. Antroje vietoje esanti Danija gyventojus apmokestina šiek tiek mažesniu nei kaimynė Švedija – 55,4% tarifu. Jungtinė Karalystė su 50% pagal šį rodiklį kartu su Japonija, Belgija ir Austrija dalinasi 5-8 vietas pasaulyje. Kitose mūsų Baltijos jūros kaimynių šalyse, Suomijoje (49%) bei Norvegijoje (47,8%) pajamų apmokestinimas yra šiek tiek mažesnis, tačiau bendrame pasaulio kontekste jis vis tiek išlieka vienas didžiausių.

Išsivysčiusiose valstybėse, kuriose pragyvenimo lygis yra aukštas, didesni mokesčiai jau seniai yra tapę neatsiejama dalimi nuo sotesnio gerbūvio. Turtingose pasaulio valstybėse kaip taisyklė ekonomikos nebeauga taip sparčiai kaip besivystančiose šalyse, infrastruktūros yra labai gerai išvystytos, o socialinio draudimo sistemų mechanizmai ten sukasi taip sparčiai, kad net dūmai rūksta.

MOKESČIŲ ROJUS

Prieš žvelgiant į valstybių, savo gyventojams taikančių mažiausius pajamų mokesčio tarifus pasaulyje sąrašą (tarp kurių, beje, yra ir Lietuva), pirmiausia reikėtų paminėti septynias šalis, kuriose naftos atsargų ir numatomų pajamų jas pardavus mastai dar bent keletui dešimtmečių numatomi tokie dideli, kad tų šalių vyriausybės apskritai nemato reikalo savo piliečių apmokestinti pajamų mokesčiais; tai: Bahreinas, Kuveitas, Omanas, Saudo Arabija bei Jungtiniai Arabų Emyratai.

Grįžtant į mums kiek aktualesnį pasaulį, devintoje vietoje pagal mažiausius pajamų mokesčio tarifus atrastumėme Lietuvą (15 proc). Dešimtuke pirmauja Albanija, Bulgarija, Bosnija ir Hercegovina bei Makedonija su 10% . Netoli nuo jų Lietuvos kaimynės Baltarusija bei Rusiją su atitinkamai 12 ir 13 proc.

Visos šios šalys, esančios mažiausius pajamų mokesčių šalių dešimtuke, neturėtų stebinti. Didžioji jų dalis yra posovietinės valstybės, ne taip seniai perkopusios vos trečią dešimtį ir kurioms bandant prisivyti didžiųjų pasaulio ekonomikų išsivystymo lygį neretai tenka dirbti už du bei kai kada taikyti mažesnius mokesčius.

PAJAMŲ MOKESČIAI ANGLIJOJE

Pažvelkime ir į tai, kiek valstybės biudžetą papildome dirbdami Jungtinėje Karalystėje.

• Šioje šalyje darbingo amžiaus asmenims būtina mokėti pajamų mokesčio riba siekia 7475 svarų sterlingų. Tad jeigu jūsų uždirbtos pajamos nuo praėjusių metų balandžio buvo 7475 svarai sterlingų arba mažesnės, pajamų mokesčio mokėti nereikės. Jeigu vis dėlto turite įtarimų, kad nuskaičiuota buvo per daug, tuomet derėtų kreiptis į „HM Revenue and Customs”, kuri turėtų kompensuoti susidariusį skirtumą. Nuo kitų metų balandžio mėnesio pajamų mokesčiu neapmokestinama pajamų dalis Jungtinės Karalystės gyventojams iki 65 metų jau sudarys 8105 svarų sterlingų per metus.

• Kitos trys pajamų grupės, kurioms taikomi jau didesni mokesčių tarifai, tai: 20, 40 bei mūsų jau aprašyti maksimalūs 50 procentų. Asmenys, kurių metinės pajamos iki 2013-ųjų balandžio mėnesio neturėtų siekti 35000 svarų sterlingų, šiuo metu į valstybės biudžetą moka 20% pajamų mokestį. Nuo kitų metų ši atskaitos suma sumažės iki £34370.

• 40% pajamų mokestis taikomas nuo 35,001 iki 150,000 svarų sterlingų metines pajamas uždirbantiems asmenims. Nuo kitų finansinių metų pradžios balandį ši riba šiek tiek pasislinks ir prasidės nuo 34,371 svarų.

• Maksimalus, 50 procentų tarifas turėtų gerokai apkarpyti 150 000 ir didesnes pajamas uždirbančių asmenų pinigines. Tokia pati ir nepakitusi pajamų riba turėtų išlikti ir kitąmet.

Taigi, kad ir kur pasirinktumėte gyventi, dirbti ir jeigu artimiausiu metu neplanuojate užsiimti naftos gręžinių statybos verslu vienoje iš septynių pasaulio mokesčių rojų jau šiandien galinčių pasiūlyti šalių, mokėti mažesnius ar didesnius mokesčius greičiausiai teks visur. Na, o jeigu išvydus mokesčių suvestinę tenka pasipiktinti didesne nei moka kaimynas pajamų mokesčio duokle, prisiminkite garsaus 19 amžiaus škotų verslininko Thomo Dewaro žodžius: „Skaudžiau nei mokėti dideles pajamų mokesčio sumas būna tik tada, kai apskritai nėra jokių pajamų šiam mokesčiui apmokestinti.”

2012 10 23 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt