ketvirtadienis, liepos 9 d.
Parduotos vasaros
tiesa.com

Į Jungtinę Karalystę atėjus vasarai, paskui ją atklysta ir tūkstančiai užsidirbti trokštančių jaunų žmonių. Dažniausiai tai būna studentai bei mokiniai. „Tiesa“ aiškinosi, kokie vasaros darbai yra populiariausi šiemet ir kokių darbuotojų vasarai ieško Jungtinės Karalystės darbdaviai.

Iš braškių ūkio į barą

Atvykėliai dėl didesnio uždarbio vasarą būna pasiruošę dirbti pačius sunkiausius darbus. Viena tokių buvo ir kaunietė Eglė. Prieš keletą metų, baigusi vienuoliktą klasę, nemokėdama anglų kalbos bei neturėdama jokio darbo patirties, mergina išvyko dirbti į braškių ūkį Jungtinėje Karalystėje. Pašnekovė vyko dirbti į ūkį, nes ten jai siūlė viršvalandžius, nemokamą maistą bei nakvynę. Suskaičiavusi uždarbį ir išlaidas mergina nusprendė dirbti „juodą“ darbą, tačiau sutaupyti daugiau, negu sutaupytų dirbdama kitur.

Ji „Tiesai“ atvirai prisipažino, kad pirmąją vasarą tris mėnesius taip ir nebuvo iškišusi nosies iš vagos bei namais vadinto vagonėlio. Pirmajam bandymui puikiai nusisekus, Eglė keletą metų iš eilės sugrįždavo į tą patį ūkį. „Artėjant vienai vasarai nenustygau vietoje, norėjau vėl dirbti užsienyje, bet jau nebe ūkyje, norėjau didelio miesto, kelionių, šurmulio, norėjau į Londoną“, – jaudulio neslėpė pašnekovė. Paprašiusi draugų pagalbos, mergina atvyko į didžiulį miestą, bet nežinojo, nuo ko pradėti. Eglės teigimu, ji niekada nestokojo drąsos, jau kalbėjo angliškai, tad keletą dienų nuo ryto iki vakaro važinėjusi po miestą ir varsčiusi barų bei kavinukių duris, netrukus surado darbą.

Nebenori sunkaus darbo

„Tiesa“ kalbino 28 metų klaipėdietį Giedrių, pernai vasarą dirbusį Londono maisto gaminimo fabrike, tačiau šiemet susiradusį lengvesnį ir geriau apmokamą darbą. Jaunas vyras paprašė draugų padėti rasti darbą Londone, už kurį jam mokėtų daugiau nei minimalią algą bei kuriam užtektų jo turimos patirties, tad draugai jam pasiūlė vairuotojo pareigas.

„Vairuoju beveik dešimt metų, turiu visų kategorijų vairavimo pažymėjimus, esu vairavęs ir Jungtinėje Karalystėje, tad Londone gyvenantis draugas patarė ieškoti vairuotojo darbo. Taip ir padariau. Radęs skelbimą Gumtree.com portale, susisiekiau su darbdaviu ir pasakiau, ką moku. Jam pakako mano patirties, tad po keturių dienų jau dirbau Londone“, – „Tiesai“ sakė Giedrius.

Vaikinas patvirtino, kad gauti norimą darbą dar būnant Lietuvoje nėra labai paprasta, tačiau įmanoma. Norint su darbdaviu galima bendrauti ir internetu. „Manau, man pasisekė, kad gavęs patvirtinimą, jog būsiu priimtas, ir atvykęs į Londoną nebuvau apgautas ir gavau sutartą darbą bei užmokestį. Žinau, jog ne visiems taip pasiseka“, – atviravo Giedrius.

Vasaros darbų poreikis nepakito

Lietuvoje įsikūrusios ir užsienyje vasarai įdarbinančios agentūros siūlo lygiai tokius pat darbus kaip ir visus pastaruosius šešerius metus. Populiariausi trumpalaikiai lietuvių pasirenkami darbai: žemės ūkyje, viešbučiuose bei fabrikuose. Nuo 2006 metų agentūrų siūlomų darbų sąraše atsirado tik viena papildoma specialybė – slaugytojo. Tiesa, šiam darbui reikia specialaus išsilavinimo bei kriminalinės asmens istorijos patikrinimo, tačiau tai galima atlikti dar būnant Lietuvoje.

Faktą apie populiariausius darbus patvirtino ir „Tiesą“ konsultavusi Lietuvos įdarbinimo agentūros „Kaemka“ įkūrėja bei vadovė Kristina Mažeikienė. Verslininkė teigė, kad nuo tada, kai jos įmonė pradėjo veiklą, žmonių, ieškančių vasaros darbo užsienyje, poreikiai visiškai nepakito. „Dažniausiai per vasarą užsidirbti nori studentai. Kaip anksčiau, taip ir dabar jie ieško darbų žemės ūkyje ar aptarnavimo sferoje, mat šiems darbams nereikia specialaus pasiruošimo, galima pradėti dirbti vos nuvykus, o tai reiškia – daugiau užsidirbti per tris mėnesius“, – sakė K. Mažeikienė.

Agentūros vadovės teigimu, ne visi, norintys dirbti Didžiojoje Britanijoje, moka anglų kalbą, o žemės ūkyje galima išsiversti ir be jos. „Tiesos“ pašnekovė pabrėžė, kad darbui restorane ar net viešbutyje anglų kalba labai reikalinga, tad šiuos darbus renkasi tik tie, kurie pasitiki savo žiniomis. K. Mažeikienės teigimu, kitokių darbų užsienyje ieškantiems žmonėms reikalingas specialus išsilavinimas, ten nukeliavus – dokumentai, kursai ir dar galybė smulkių dalykų, kuriems išvykstantieji vasarai neturi laiko, todėl geresnius darbus renkasi asmenys, pasirengę praleisti užsienyje daugiau nei tris mėnesius.

Britų agentūrų nuomonės išsiskiria

Su K. Mažeikienės teiginiais apie imigrantų vasarą ieškomus darbus nesutiko kalbintos agentūros, įsikūrusios JK. Vienos tokių agentūrų „ADECCO“ atstovė spaudai sakė, kad prieš kelerius metus Rytų Europos gyventojai vasaroms ieškodavo darbų aptarnavimo sferoje, tačiau pastaraisiais metais padaugėjo studentų, ieškančių darbo biuruose, parduotuvėse bei įvairių sričių vadybininkų pozicijų. Moters manymu, dalis studentų atvyksta iš užsienio ne užsidirbti, bet įgyti savo studijuojamos specialybės patirties, dauguma iš jų po mokslų planuoja atvykti dirbti bei gyventi į JK.

O agentūros „Flame Employment“ darbuotojas „Tiesai“ sakė, kad rytų europiečiai nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą vasaromis plūsta į įdarbinimo agentūras ir ieško apskritai bet kokio darbo. Per keletą metų vasaromis darbo ieškančiųjų poreikiai nepakito, tačiau akivaizdžiai sustiprėjo atvykstančiųjų anglų kalbos žinios. „Anksčiau imigrantai ateidavo pas mus ir vargiai patys užpildydavo registracijos anketą. Pastaruosius porą metų dauguma atvykėlių ne tik lengvai susikalba su mumis, bet ir puikiai supranta viską, ko jų klausiama dokumentuose, o tai stipriai padidina jų galimybes“, – tvirtino „Flame Employment“ atstovas.

Įdarbinimo agentūros „First Call“ atstovas patvirtino „Flame Recruitment“ darbuotojo žodžius dėl atvykėlių anglų kalbos tobulėjimo, tačiau paneigė ieškomų darbų pobūdį. „Į mūsų agentūrą atvykstantys bedarbiai vasaroms dažniausiai ieško darbo kavinėse. Studentai, kalbantys angliškai, nori bendrauti su žmonėmis bei tobulinti savo kalbos žinias. Taip pat emigrantai puikiai suvokia, kad dirbant kavinėse ar baruose įmanoma susirinkti arbatpinigių, kurių tikrai negautų viešbutyje ar fabrike“, – sakė „Tiesos“ pašnekovas.

2012 05 31 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt