antradienis, rugsėjo 27 d.
Parlamentaras: Laisvės partija nepagalvojo apie kvaišalų kontrabandą
Alfa.lt
Scanpix
Asociatyvi nuotrauka

Siūlomos pataisos dėl narkotikų dekriminalizavimo gali atverti spragą, kuria pasinaudotų profesionalūs kontrabandininkai, įspėja Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojas Kęstutis Vilkauskas.

Seimas rengiasi svarstyti valdančiųjų teikiamą projektą, kuriuo siūloma nebetaikyti baudžiamosios atsakomybės už disponavimą nedideliu kiekiu kvaišalų. Laisvės frakcijos atstovės Morganos Danielės inicijuotiems projektams Seimas pritarė, tad šiuo metu jie yra svarstomi parlamento komitetuose ir komisijose.

Kuriamos prielaidos nebaudžiamumo jausmui atsirasti.

Projektais siūloma už nedidelio narkotikų kiekio laikymą savo reikmėms ir vartojimą bausti taikant tik administracinę atsakomybę – numatyta bauda iki 100 eurų, pakartotinis nusižengimas užtrauktų baudą iki 200 eurų.

„Iš esmės visu šiuo dekriminalizavimo pasiūlymų paketu siunčiamas žalias signalas kontrabandininkams. Jie galės sakyti, kad neturėjo tikslo gabenamas medžiagas parduoti ar kitaip platinti. Atsakingos institucijos turėjo labai daug pastabų autoriams dėl kontrabandos reguliavimo, susijusio su atsakomybės diferencijavimu atsižvelgiant į įvežamos medžiagos kiekį“, – tikina K. Vilkauskas.

Jis nurodo, kad savo išvadose teisėsaugininkai įspėja, jog neišsprendus klausimo dėl narkotinių medžiagų kiekio peržiūros, kas laikytina nedideliu, o kas – dideliu kiekiu, nebus pasiekti norimi tikslai. Priešingai esą pasekmės esą gali būti neprognozuojamos.

„Administracinėje teisenoje policija turi mažiau svertų ir galimybių išaiškinti ir ištirti teisės pažeidimus, nei baudžiamajame procese“, – teisėsaugininkų argumentus cituoja K. Vilkauskas.

Parlamentaras mato grėsmę, kad dekriminalizavus disponavimą kvaišalais, jų platintojai turės daugiau galimybių gintis ir teisintis, bus sunkiau įrodyti, kad jų veiksmai – nusikalstami, bus sunku ir sudėtinga patraukti tokius asmenis baudžiamojon atsakomybėn.

„Kuriamos prielaidos nebaudžiamumo jausmui atsirasti. Dėl to didės ir kvaišalų platinimo, ir psichotropinių medžiagų vartojimo mastai ir apimtys", – įspėja parlamentaras.

Jis pažymi, kad dekriminalizavimo projekte kalbama apie visų rūšių narkotines ar psichotropines medžiagas. „Ar taip nepaskatinsime ir daug pavojingesnių medžiagų – tokių kaip heroinas, amfetaminas, LSD – vartojimo? Kiek išteklių tuomet prireiks padariniams likviduoti?“ – klausia K. Vilkauskas.

Dabar už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo platinti asmuo yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Už tokią veiką gali būti skiriami viešieji darbai, laisvės apribojimas bauda arba areštas.

2021 09 27 12:44
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt