penktadienis, spalio 7 d.
Per pandemiją juodai dirbę medikai liko ant ledo: negavo nei žadėtų pinigų, nei didesnių algų (teisybės ieško teisme)
Greta Burlėgaitė
Unsplash
Asociatyvi nuotrauka

Visą pandemijos laikotarpį vargę ir viršvalandžius dirbę Santaros klinikų medikai geresnių laikų taip ir nesulaukė – teko kreiptis net į teismą.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žadėjo padengti išlaidas, kurios ligoninei išaugo pandemijos laikotarpio įkarštyje, tačiau išleistų 9 mln. eurų klinikoms niekas vis dar negrąžino.

Ministerijos skola paveikė ir pačius Santaros klinikų medikus, kuriems buvo žadėta pakelti atlyginimus, tačiau ligoninė tikina, kad sau tokios prabangos leisti negalės, kol SAM negrąžins skolos.

Medikai pinigus bando išsireikalauti per teismus

Santaros klinikų medicinos darbuotojų profesinė sąjunga dėl susiklosčiusios situacijos nusprendė kreiptis į teisėsaugos institucijas. Pasak profsąjungos pirmininko Vaido Dirsės, Santaros klinikos vienašališkai pakeitė darbo apmokėjimo tvarką.

„Mes jau esame teismo procese, pirmas posėdis įvyko, o rugsėjo 26 d. vyks antras. Mes kreipėmės pagal Šakos kolektyvinę sutartį.

Nuo kovo 1 d. Santaros klinikos darbuotojams turėjo padidėti atlyginimai 6 proc., tačiau jie kilo apie 2–3 proc., tad buvo sulaužyta Šakos sutartis. Administracija vienašališkai pakeitė darbo apmokėjimo tvarką“, – portalui Alfa.lt teigė V. Dirsė.

Ligoninė savo poelgį motyvavo taip, kad jie turi beveik 9 mln. eurų skolą iš pandemijos laikotarpio.

Tiesa, Santaros klinikos turi savo poziciją. Pasak jų, atlyginimai medikams buvo pakelti mažiau, nes SAM taip ir negrąžino skolos, kuri susikaupė pandemijos laikotarpio įkarštyje.

„Ligoninė savo poelgį motyvavo taip, kad jie turi beveik 9 mln. eurų skolą iš pandemijos laikotarpio. Ta suma susikaupė už gydymą, vaistus ir kitas reikalingas priemones, o ministerija šių pinigų taip ir negrąžino.

Kai tik prasidėjo pandemija, Santaros klinikos neskaičiuodamos resursų puolė visus gelbėti, išlaidos buvo labai išaugusios, tačiau ministerija tuomet teigė, kad viskas bus atiduoda. Ministerija priedus medikams sumokėjo, tačiau visos kitos išlaidos nebuvo padengtos, tų išlaidų suma siekia beveik 9 mln. eurų“, – nuogąstavo profsąjungos pirmininkas.

18 mln. eurų nuostolių patyrusios Santaros klinikos

V. Dirsė teigė, kad profsąjungos medikai į teismą kreipėsi jau ne pirmą kartą.

„Tokia situacija kartojasi jau antrą kartą. Prieš metus Santaros klinikos darbuotojams taip pat turėjo būti pakelti atlyginimai, tačiau tuomet ligoninė motyvavo, kad jiems nėra skiriama pakankamai pinigų ir jie negali pakelti algų.

Mes tada kreipėmės į Darbo inspekciją ir į teismą. Po šio įvykio medikams algos buvo pakeltos iš paskutinių ligoninės lėšų, tačiau jie įklimpo į dar 9 mln. eurų skolą, tad dabar ligoninės skola yra apie 18 mln.“, – sakė V. Dirsė.

VUL Santaros klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Jurgita Juozaitytė-Markevičienė portalui Alfa.lt patvirtino, jog SAM klinikoms yra skolingi daugiau nei 18 mln. eurų.

„VUL Santaros klinikos, vykdydamos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį, taip pat teikdamos asmens sveikatos priežiūros paslaugas COVID-19 liga sergantiems pacientams, patyrė daugiau išlaidų, nei buvo apmokėta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

Dėl to įstaiga patyrė 18,2 mln. eurų nuostolių. Dėl susidariusių nuostolių buvo kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kuri klausimą turėtų spręsti teisės aktų nustatyta tvarka“, – tikino J. Juozaitytė-Markevičienė.

Ministerija įsipareigojimus pripažįsta ir apgailestauja dėl susiklosčiusios situacijos.

SAM taip pat pripažino, kad jie Santaros klinikoms yra skolingi, tačiau tikino, jog „ministerija teisminiuose procesuose nedalyvauja“.

„Patirtos papildomos išlaidos gydymo įstaigoms susidarė dėl COVID-19 pandemijos valdymo ir išaugusio krūvio ligoninėms 2021 m. Daugiausia dėl to, kad buvo mokami priedai medikams už darbą pandemijos metu, taip pat už pacientų gydymą, vaistus.

Suvaldant situaciją, 2022 m. buvo nustatytas įkainis už „kovidinius“ lovadienius, todėl problema išspręsta ir gydymo įstaigoms papildomos išlaidos už COVID-19 ligos gydymą yra kompensuojamos.

Šiuo metu yra likę įsipareigojimai ligoninėms už 2021 m., tarp jų ir Santaros klinikoms. Kadangi ligoninėms teko nevienodas krūvis, tai ir įsipareigojimai joms skirtingi – žiūrint bendrai, pagal gydymo įstaigų metines apyvartas papildomos išlaidos sudaro po kelis procentus. Bendra suma yra apie 20 mln. eurų, didesnei daliai ligoninių įsipareigojimų sumos sudaro iki 100 tūkst. eurų“, – portalui Alfa.lt teigė ministerijos atstovas.

Anot ministerijos, „šios sumos nedaro reikšmingo poveikio ligoninių veiklai, todėl pacientai gali gauti paslaugas visa apimtimi, kol yra sprendžiamas įsipareigojimų klausimas“.

„Ministerija įsipareigojimus pripažįsta ir apgailestauja dėl susiklosčiusios situacijos. Procesas užtruko dėl to, kad, kaip minėta, reikėjo surinkti duomenis iš skirtingų gydymo įstaigų dėl COVID-19 ligos gydymo apimčių ir juos apibendrinti bei rasti sprendimą, kuris tenkintų visas ligonines.

Dabar vyksta derinimai su Valstybine ligonių kasa, ir tikimės, kad artimiausiu metu įsipareigojimai ligoninėms bus padengti“, – teigė SAM atstovas.

2022 09 20 12:34
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt