penktadienis, rugpjūčio 7 d.
PSO: 4 iš 5 paauglių mankštinasi nepakankamai
tiesa.com
pixabay nuotrauka

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), daugiau nei 80 proc. paauglių visame pasaulyje per parą neskiria net vienos valandos fizinei veiklai. Tai gali turėti įtakos ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai bei jaunimo ugdymui, praneša portalas DW.

Jungtinių Tautų sveikatos agentūrai atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad 81 proc. 11­­­–17 metų žmonių per parą nesugeba rasti bent vienos valandos vidutinio ar intensyvaus fizinio aktyvumo užsiėmimams: tai gali būti vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu ir pan.

„4 iš 5 paauglių nejaučia socialinės, fizinės ir psichinės naudos iš reguliaraus fizinio aktyvumo“, – teigė aktyvios veiklos ir sveikatos specialistė, tyrimo bendraautorė Fiona Bull.

Šis tyrimas apie paauglių fizinį aktyvumą yra vienas pirmųjų tokio tipo tyrimų, kurį atliekant 2001­­­–2015 m. buvo apklausta 1,6 mln. moksleivių 146 valstybėse.

Šio tyrimo rezultatai verčia susirūpinti, nes fizinis aktyvumas siejamas su geresniu kraujotakos ir kvėpavimo sistemos darbu, psichine sveikata ir kognityvine veikla, kuri turi įtakos moksleivių mokymuisi. Fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą ekspertai laiko vienomis iš pagrindinių kovos su nutukimo epidemija priemonių.

„Elektroninė revoliucija“

Nors šio tyrimo autoriai nemini priežasčių, kodėl paaugliai tapo neaktyvūs, viena iš bendraautorių yra įsitikinusi, kad skaitmeninių technologijų tobulėjimas lemia, kad vis daugiau jaunų žmonių leidžia laiką prie elektroninių prietaisų.

„Įvyko elektroninė revoliucija, kuri, panašu, pakeitė paauglių judėjimo tendencijas ir skatina juos daugiau sėdėti, būti mažiau aktyviems, daugiau važinėti ir mažiau vaikščioti“, – teigė PSO gyvenimo būdo ligų ekspertė Leanne Riley.

Kitos galimos neaktyvumo priežastys gali būti prasta infrastruktūra ir nesaugumo jausmas kai kuriose valstybėse. Pasauliniu lygmeniu nepavyko nustatyti, kad neaktyvumą lemtų pajamų lygis ar gyvenimas konkrečiame regione.

Paauglių, pasiekiančių minimalų aktyvumo lygį, skaičius įvairiose šalyse labai skiriasi: nuo 66 proc. Bangladeše iki 94 proc. Pietų Korėjoje. Aukštas pajamas turinčiose Rytų Azijos valstybėse buvo užfiksuotas didžiausias nepakankamas aktyvumas, o Indijoje, JAV ir 17-oje Europos valstybių rodikliai vieni blogiausių.

Lyčių atotrūkis

Tyrimas atskleidė ir aktyvumo skirtumus tarp lyčių: 85 proc. mergaičių ir 78 proc. berniukų nesugeba pasiekti minimalaus fizinio aktyvumo lygio. Vaikinai turtingose Vakarų valstybėse ir merginos Pietų Azijoje yra fiziškai aktyviausi.

Mažesnis merginų neaktyvumo lygis Bangladeše ir Indijoje tyrime paaiškinamas tuo, kad merginoms reikia padėti su namų ruošos darbais.

Tik 4 valstybėse merginos yra aktyvesnės už vaikinus – Afganistane, Samoa, Tongoje ir Zambijoje.

Šis lyčių skirtumas, tikėtina, yra susijęs su kultūrinėmis tradicijomis laikyti merginas namuose arba baiminantis dėl jų saugumo už namų sienų. Taip pat pastebima, kad užsiimti fizine veikla labiau skatinami berniukai. Tai paaiškintų faktą, kad vienas didžiausių lyčių skirtumų yra užfiksuojamas JAV ir Airijoje.

2019 11 23 10:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt