sekmadienis, liepos 5 d.
Romai baiminasi masinės deportacijos iš JK
tiesa.com

Neseniai daugelis Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Europos Sąjungos piliečių lengviau atsiduso po to, kai buvo paskelbta būsimoji užsieniečių registracijos tvarka, suteiksianti teisę šalyje likti ir po „Brexit“: procedūra atrodo gana paprasta. Tačiau vienai tautinei – romams – mažumai ji kelia baimę.

Primename, kad birželio 21-ąją paviešinta užsieniečių registracijos tvarka, suteiksianti teisę likti JK po „Brexit“.

Apie tai skaitykite ČIA.

Pagrindiniai jos principai – teks susimokėti 65 svarus sterlingus ir užpildyti nesudėtingas anketas, svarbiausi klausimai – apie gyvenamąją vietą, darbą, mokamus mokesčius ir teistumą. Tai bus galima padaryti specialiuose centruose arba internetu ar išmaniojo telefono programėle.

Daugelis europiečių po lengviau atsiduso, tačiau JK gyvenančios romų bendruomenės ėmė skambinti pavojaus varpais – baiminamasi, kad daugelis iš jų nesugebės atsakyti net iš į šiuos paprastus klausimus.

Šiuo metu JK gyvena apie 300 tūkst. romų tautybės žmonių. Manoma, kad didžioji dalis iš jų yra neraštingi ir neturi prieigos prie kompiuterių bei išmaniųjų telefonų arba nemoka jais naudotis.

„Sulaikę kvėpavimą laukiame kas atsitiks po „Brexit“. Esame sunerimę, kad daugelis mūsų šeimų negalės įrodyti, kad jie yra JK gyventojai. Jie negalės nurodyti adreso ar darbovietės. Baiminamės, kas gali atsitikti tiems, kurie čia gyvena 10 ar 15 metų“, – kalbėjo apie 3 tūkst. Luton’o romų vienijančios organizacijos „Luton Roma Trust“ vadovas Martin’as Burrell’as.

„Romų bendruomenė yra viena iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių šiame kontekste. Jie yra neraštingi, todėl vyriausybės formos pildymas jiems bus neįgyvendinama užduotimi“, – kalbėjo romų paramos grupės (Roma Support Group) atstovas Mihai Bica, pats iš Rumunijos į JK atvykęs 2012 metais.

Anot vyro, tik retas romų tautybės žmogus geba naudotis elektroniniu paštu.

Romai yra viena iš marginaliausių Europos tautinių mažumų, jos atstovams įprasta keliauti ne pavieniui, o įvairaus dydžio grupėmis.

Didžioji dalis iš šiuo metu JK gyvenančių romų į šalį atvyko apie 1990 metus iš Rytų Europos valstybių mat, jų teigimu, ten jie buvo persekiojami.

Nerimą romų bendruomenėms JK kelia ir Italijos vyriausybės sprendimas daugelį šios tautos atstovų išsiųsti iš šalies.

„Prašau, neleiskite, kad taip atsitiktų čia. – Sako M. Bica. – JK mus sutiko svetingai, šioje šalyje po atvvkimo daug žmonių čia susikūrė geresnius gyvenimus.“

Tiesa, romus JK lydi ne pats geriausias įvaizdis – apklausų rezultatai rodo, jog juos prastai apibūdina ir kaimynystėje nenorėtų matyti net apie 50 proc. gyventojų. Tai – prasčiausias rezultatas tarp visų etninių mažumų.

„Apie pusė apklaustųjų atvirai išreiškė nepasitenkinimą šia etnine grupe.

Romai taip pat susiduria su milžiniškais sunkumais siekdami sveikatos priežiūros, išsilavinimo, darbo, apgyvendinimo“, – pasakojo lygybės ir žmogaus teisių komisijos vadovė Rebecca Hilsenrath.

2018 07 02 09:50
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt