trečiadienis, spalio 5 d.
Rusijos policija blokuoja miestų centrus, sulaikyta per 3 tūkst. protestuotojų
Alfa.lt

Visoje Rusijoje sekmadienį jau suimta daugiau nei 3 tūkst. žmonių, protestuotojams įvairiuose šalies miestuose išeinant į gatves reikalauti įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno paleidimo. Policija blokavo Maskvos ir kitų miestų centrus.

Tūkstančiai žmonių ignoravo valdžios perspėjimus ir dalyvavo protesto akcijose nuo Vladivostoko Tolimuosiuose Rytuose iki Sankt Peterburgo prie Baltijos jūros. Tai jau antras savaitgalis, kai vyksta masinės demonstracijos prieš prezidento Vladimiro Putino garsiausio kritiko areštą.

Policija 44 metų A. Navalną sulaikė sausio 17 dieną viename iš Maskvos oro uostų, nepraėjus nė valandai po to, kai opozicionierius sugrįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba (FSB) V. Putino nurodymu. Kremlius neigia bet kokį savo ryšį su šiuo incidentu.

Kovotojas su korupcija šiuo metu yra laikomas viename Maskvos sulaikymo centrų. Jam gresia laisvės atėmimo bausmės keliose baudžiamosiose bylose, nepaisant Vakarų valstybių raginimų jį paleisti.

Maskvoje imtasi daugelį metų nematytų beprecedenčių priemonių: Maskvos miesto valdžia uždarė kelias centrines metropoliteno stotis ir pakeitė viešojo transporto maršrutus, pasiuntė į gatves šimtus policininkų ir apribojo pėsčiųjų judėjimą.

Prie Federalinės saugumo tarnybos (FSB) susirinkti tikėjęsi protestuotojai galiausiai išsibarstė po skirtinas miesto dalis, organizatoriams paskutinę minutę pakeitus protesto akcijų vietas.

AFP žurnalistai matė, kaip dešimtys žmonių buvo sulaikyta ir vedama į policijos furgonus. Dėl chaoso šiuo metu nežinoma, kiek žmonių dalyvavo demonstracijoje.

Nepriklausoma stebėjimo grupė „OVD Info“ pranešė, jog visoje šalyje buvo sulaikyti mažiausiai 3062 žmonės, įskaitant 844 Maskvoje. Sulaikymai tęsiasi. Per panašius protestus praėjusį šeštadienį buvo, kaip skelbta, sulaikyta per 4 tūkst. žmonių.

Rusijos žiniasklaidos sąjunga skelia, kad sekmadienį taip pat sulaikyti maždaug 35 įvairioms žiniasklaidos priemonėms dirbantys žurnalistai.

JAV smerkia „šiurkščią“ taktiką

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį pasmerkė Rusijos valdžią dėl jos „šiurkštaus“ atsako į visoje šalyje vykstančius protestus reikalaujant Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno paleidimo.

„JAV smerkia nuolatinį jau antrą savaitę besitęsiantį Rusijos valdžios vykdomą šiurkščios taktikos naudojimą prieš taikius protestuotojus ir žurnalistus, – savo oficialioje tviterio paskyroje parašė A. Blinkenas. – Mes dar kartą raginame Rusiją paleisti visus asmenis, suimtus dėl naudojimosi savo žmogaus teisėmis.“

Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad JAV valstybės departamentas ir JAV ambasada Maskvoje nustotų kištis iš vidinius Rusijos reikalus.

„Reikalaujame nutraukti kišimąsi į suverenių valstybių reikalus ir primename apie atsakomybę, – nurodoma Rusijos URM feisbuko paskyroje išplatiname pareiškime, reaguojant į JAV pareiškimą dėl protestų Rusijoje. – Šiurkštus Jungtinių Valstijų kišimasis į Rusijos vidinius reikalus – toks pat įrodytas faktas, kaip ir Vašingtono kontroliuojamų internetinių platformų melagienų skleidimas ir raginimai rengti nesankcionuotas akcijas.“

„JAV valstybės sekretoriaus A. Blinkeno parama įstatymo pažeidimams – dar vienas Vašingtono užkulisinio vaidmens patvirtinimas“, – pažymėjo Rusijos URM.

Praėjusį šeštadienį dešimtims tūkstančių žmonių visoje šalyje protestavus prieš garsiausio prezidento Vladimiro Putino oponento suėmimą, opozicijos rėmėjai ragino antrą savaitgalį iš eilės dalyvauti demonstracijose.

Sekmadienį protestų jau įvyko įvairiuose miestuose, įskaitant Vladivostoką, Tolimųjų Rytų uostamiestį, kur centrinėje aikštėje susirinko kelios dešimtys žmonių, nors policija prieš mitingą ją buvo uždariusi.

Šimtai žmonių žygiavo per Maskvos centrą skanduodami „Laisvė!“ ir „Putinas vagis!“ iki Matroskaja tišina kalėjimo, kur laikomas A. Navalnas. Čia kelios dešimtys žmonių buvo suimta.

„Valdžioje esantys žmonės nenori nieko ir niekieno klausyti“, – agentūrai AFP sakė protesto akcijoje Maskvoje dalyvavusi 34 metų Darija.

Antrame pagal dydį Rusijos mieste Sankt Peterburge policija blokavo Nevskio prospektą – pagrindinę miesto gatvę. AFP korespondentas praneša, jog centre pilna policijos automobilių.

Matyta, kaip pareigūnai šiurkščiai sulaiko keletą protestuotojų, įskaitant vieną jauną vyrą kruvina galva.

Vietos žiniasklaida skelbia, kad policininkai panaudojo ašarines dujas ir elektrošokus. Taip pat skelbiama, kad vienas policijos pareigūnas esą grasino protestuotojams savo tarnybiniu ginklu.

„Visas centras yra užtvertas, – pareiškė į mitingą Sankt Peterburge su dukterimi atvykusi Natalija Grigorjeva. – Ir prieš ką yra visa tai, prieš savo pačių žmones?“

Rusijos valdžia paskelbė kelis įspėjimus, kuriuose paragino nedalyvauti rengiamuose nesankcionuotuose mitinguose ir protestuotojams pagrasino baudžiamaisiais kaltinimais.

Taip pat sekmadienį pranešta, kad per protesto akciją buvo sulaikyta A. Navalno žmona Julija, kuri buvo nugabenta į vadinamosios Naujosios Maskvos „Ščerbinskio“ policijos nuovadą. Jos advokatė Svetlana Davydova sakė, kad jai kol kas neleista pasimatyti su J. Navalnaja.

„Žmonės pasipiktinę“

Keli tūkstančiai, kaip pranešama, susirinko į protestą Sibiro Novosibirsko mieste, nepabūgę šalčio – oro temperatūra čia siekia minus 20 laipsnių pagal Celsijų.

Vietos politikė Novosibirske ir A. Navalno sąjungininkė Helga Pirogova naujienų agentūrai AFP pareiškė, jog sekmadienio protestas Novosibirske yra potencialiai didesnis už įvykusįjį prieš savaitę.

„Žmonės tebėra pasipiktinę tuo, kas vyksta“, – pareiškė ji.

JAV ambasada Maskvoje pasmerkė sulaikymus ir sprendimą blokuoti miesto centrą.

„Rusija privalo paisyti tarptautinių žmogaus teisių įsipareigojimų“, – parašė ambasada tviteryje.

Rusijos valdžia paskelbė kelis įspėjimus, kuriuose paragino nedalyvauti rengiamuose nesankcionuotuose mitinguose ir protestuotojams pagrasino baudžiamaisiais kaltinimais.

Tuo tarpu A. Navalno žmona Julija sekmadienį socialiniame tinkle „Instagram“ paskelbė savo šeimos nuotrauką ir paragino rėmėjus pasistengti, kad jų balsai būtų išgirsti.

„Jeigu mes tylėsime, rytoj jie ateis [suimti] bet kurio iš mūsų“, – parašė ji.

2021 01 31 18:14
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt