trečiadienis, spalio 5 d.
Seksas – pagrindinė beždžionių raupų plitimo priežastis. Bet ar raginimai susilaikyti padės?
Alfa.lt
Scanpix
LGBT paradas San Fransiske.

Užpraeitą savaitgalį tūkstančiai odiniais, lateksiniais, o neretai ir beveik nieko nedengiančiais kostiumais pasipuošę gėjai šurmuliavo San Fransiske, kur vyko kasmetinis fetišo festivalis. Tai vyko po to, kai miestas paskelbė nepaprastąją padėtį dėl gėjų bendruomenę užklupusio beždžionių raupų protrūkio, rašo „The Washington Post“.

Ligų kontrolės ir prevencijos centrui svarstant, ar rekomenduoti riboti lytinių partnerių skaičių, San Fransisko, Čikagos, Niujorko ir kitų JAV miestų sveikatos apsaugos pareigūnai vengia raginimų riboti lytinius santykius, bijodami dar labiau stigmatizuoti homoseksualius santykius.

Visuomenės sveikatos priežiūros institucijos, kad būtų išvengta ligų plitimo per intymius kontaktus, paprastai ragina užsiimti saugesniu seksu, o ne propaguoja susilaikymą. Tačiau dėl beždžionių raupų kyla naujų iššūkių, kaip suderinti tinkamą žinią, kad šis virusas netaptų endemija, ir kartu apriboti valdžios kišimąsi į miegamąjį.

„Jei žmonės nori turėti lytinių santykių, jie juos ir turės, – teigė Kalifornijos valstijos senatorius Scottas Wieneris, dalyvaujantis miesto kovos su beždžionių raupais procese. – Pažįstu asmenų, kurie paprastai dalyvauja sekso vakarėliuose, bet dabar to nedarys. Žmonės patys priims sprendimus dėl rizikos lygio.“

Jungtinėse Valstijose nustatyta daugiau kaip 6,6 tūkst. beždžionių raupų atvejų, todėl prezidento Joe Bideno administracija ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį visuomenės sveikatos srityje. Nors daugiausia užsikrėtusiųjų yra tarp vyrų, turėjusių lytinių santykių su vyrais, virusu galima užsikrėsti ir ne per lytinius santykius.

Neįspėjus gėjų, nuvertinama jų gyvybė ir sveikata.

Daugelis visuomenės sveikatos pareigūnų ir aktyvistų, dešimtmečius praleidusių kovojat su ŽIV / AIDS, sako, kad jie suprato, jog beprasmiška liepti žmonėms mažiau mylėtis. Tačiau ne visi tam pritaria.

„Neįspėjus gėjų, nuvertinama jų gyvybė ir sveikata, – teigė apžvalgininkas Danas Savage'as, kuris kritikuoja sveikatos pareigūnų atsaką į beždžionių raupus. – Dabar mes iš tiesų esame ant ribos, kai beždžionių raupai taps endeminiu reiškiniu gėjų bendruomenėse visame pasaulyje. Kaip tai gali būti stigmatizuojama?“

D. Savage'as tvirtino, kad visuomenės sveikatos pareigūnai turėjo patarti homoseksualams apriboti savo lytinį gyvenimą gegužės mėnesį, prasidėjus protrūkiui, kurį, kaip įtaria ekspertai, paskatino Europoje vykę dideli LGBT festivaliai.

Tačiau San Fransisko visuomenės sveikatos pareigūnė Susan Philip sakė, kad miestas per dešimtmečius kovos su ŽIV išmoko, jog raginimai susilaikyti nuo lytinių santykių yra neveiksmingi ir mažina LGBT bendruomenės pasitikėjimą.

Vašingtono valstijos Sveikatos departamento lytinės sveikatos ir prevencijos programos vadovas Zandtas Bryanas teigė, kad raginant žmones mažiau lytiškai santykiauti jiems nesąžiningai užkraunama atsakomybė už protrūkio sustabdymą ir atitraukiamas dėmesys nuo kitų galimų perdavimo šaltinių, pavyzdžiui, gausiai lankomuose šokių klubuose.

„Požiūris į tai vien iš [lytiškai plintančių infekcijų] pozicijų iš tikrųjų neatitinka problemos“, – sakė Z. Bryanas.

Vis dėlto Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), liepos mėnesį paskelbusi pasaulinę nepaprastąją padėtį, pagrindiniu protrūkio veiksniu įvardijo lytinius santykius ir teigė, kad infekcija ypač pasireiškė tarp vyrų, turinčių daug lytinių partnerių vyrų arba dalyvaujančių renginiuose, kuriuose dažnai vyksta lytiniai santykiai.

ŽIV epidemijos pradžioje daug žmonių ragino uždaryti viešąsias sekso vietas, pavyzdžiui, pirtis. Tai nesustabdė ŽIV plitimo.

PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas praėjusią savaitę surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad protrūkį galima sustabdyti bendromis vyriausybių ir pavienių asmenų pastangomis. Jis sakė, kad vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, turėtų apsvarstyti galimybę sumažinti savo lytinių partnerių skaičių, vengti naujų ir keistis kontaktine informacija, kad būtų galima atsekti kontaktus.

PSO pareigūnai teigė, kad prašymas laikinai pakeisti lytinį elgesį yra kuklus žingsnis, kurį daugelis homoseksualių vyrų jau žengė.

Rekomendacijų riboti lytinių partnerių skaičių kritikai sako, kad jose neatsižvelgiama į dešimtmečius trukusių bandymų sustabdyti ŽIV / AIDS epidemiją patirtį, kai visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnai akcentavo saugesnius lytinių santykių būdus su prezervatyvais, o pastaruoju metu – kasdien vartojamas tabletes, kurios smarkiai sumažina riziką užsikrėsti ŽIV, ir antiretrovirusinės terapijos, dėl kurios virusas tampa neperduodamas užsikrėtusiems asmenims, laikymąsi.

„ŽIV epidemijos pradžioje daug žmonių ragino uždaryti viešąsias sekso vietas, pavyzdžiui, pirtis. Tai nesustabdė ŽIV plitimo. Žmonės vis tiek rado būdų, kaip užsiimti seksu“, – sakė Tyleris TerMeeris, San Fransisko AIDS fondo vadovas.

Gėjų teisių aktyvistai nerimauja, kad pranešimai, kuriuose reiškiamas nepritarimas tos pačios lyties asmenų seksui, padrąsina religinių dešiniųjų pastangas niekinti homoseksualus.

2022 08 08 09:46
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt