antradienis, sausio 19 d.
Šiaurės Korėjos tyla kelia abejonių dėl Kim Jong-uno sveikatos būklės
Alfa.lt

Nors gandai apie jaunajam Šiaurės Korėjos diktatoriui atliktą širdies operaciją nebuvo nei patvirtinti, nei kategoriškai paneigti, jau dabar yra spėliojama, kas galėtų pakeisti šios uždaros valstybės vadovą.

Portalo DW teigimu, tyla iš valdžios Pchenjane kelia spekuliacijas dėl galimų šios šalies diktatoriaus Kim Jong-uno sveikatos komplikacijų.

Žiniasklaida, cituodama žvalgybos ir Šiaurės Korėjos pabėgėlių bendruomenių turimą informaciją, teigia, kad 37 metų Kim Jong-unui buvo atlikta širdies operacija ir jo būklė šiuo metu yra „kritinė“, nors kaimyninės Pietų Korėjos valdžia šiuos gandus suskubo raminti, pastebėdami, jog šiaurėje gyvenimas ir toliau eina normalia vaga.

Tačiau Pchenjano valdžios nesugebėjimas visiškai užgniaužti šių gandų, nors įprastai vos iškilus kokiai kontroversijai dėl lyderio jie be atvangos puola paneigti, išties kelia tam tikrą neužtikrintumo jausmą.

Pirmieji straipsniai apie tai, kad Kim Jong-unas yra gydomas dėl širdies problemų, pasirodė pirmadienį, kai Seule veikiantis portalas „NK News“ pranešė, kad diktatorius buvo pristatytas į Hyangsano medicinos centrą, skirtą išimtinai Kimų klano poreikiams. Cituojant Šiaurės Korėjoje gyvenantį šaltinį, „NK News“, kuris ir pats yra valdomas daugiausia pabėgėlių iš šiaurės, rašė, kad Kim Jong-unas šiuo metu atsigauna po procedūrų netoliese esančioje viloje.

Turima informacija indikuoja, kad diktatoriui paskirtas gydymas veikia, tačiau šalia jo vis dar budi medikai. 

Gandas dėl kritinės būklės

Tačiau gandas apie sėkmingą gydymą buvo kitą rytą paneigtas portalo CNN, kuris teigė, jog JAV žvalgyba gavo informacijos apie diktatoriaus kritinę būklę.

„Aš esu kiek skeptiškas dėl visų pranešimų, ir šiuo atveju yra tikrai daug istorijos detalių, kurios nesutampa“, – teigė buvęs Pietų Korėjos žvalgybos departamento, atsakingo už Šiaurės Korėjos stebėjimą, vadovas Rahas Jong-yilas.

Pareigūnui kilo klausimas, kodėl Kim Jong-unas nebuvo gydomas Pchenjane ir ar iš tiesų yra patikimas informaciją nutekinęs šaltinis, nors jis pripažįsta, kad režimo tyla iš tiesų stebina.

„Keista, kad kai CNN šią naujieną pranešė ir tai tapo pasauline sensacija, Šiaurės Korėja delsė išjuokti ar atmesti šiuos gandus, – teigė buvęs saugumietis. – Praeityje Šiaurė labai greitai sureaguodavo vos tik atsiradus kokiems gandams apie lyderius. Tai, kad jie šiuo metu yra visiškai tylūs, neįprasta.“

Mintis, kad Kim Jong-unui buvo atlikta svarbi operacija, tikėtina, yra tiesa ir tai nėra jokia staigmena žinant sveikatos problemas, persekiojusias dabartinį ir buvusius lyderius.

Užkietėjęs rūkalius, kuris dažnai nuotraukose matomas su cigarete tarp pirštų, ir akivaizdžiai antsvorio turintis diktatorius taip pat bent nuo 2009 m. serga diabetu ir kenčia nuo hipertenzijos. Dar 2014 m. jis 6 savaitėms buvo dingęs iš viešumos, o grįžęs – eidamas rėmėsi lazdele.

Kim Il-sungas, Šiaurės Korėjos įkūrėjas ir Kim Jong-uno senelis 1994 m. mirė nuo širdies smūgio. Dabartinio diktatoriaus tėvas Kim Jong-ilas irgi mirė nuo širdies smūgio 2011 m., tikėtina pablogėjus sveikatai nuo diabeto ir hipertenzijos. 

Stebima sveikata

Pietų Korėjos žvalgyba jau kurį laiką buvo susirūpinusi dėl Kim Jong-uno sveikatos ir galimų pasekmių regioniniam stabilumui, jei jis mirtų, todėl jie sukūrė specialią vaizdo analizės sistemą, kuri naudoja vaizdo įrašus, kad sukurtų asmens trijų dimensijų atvaizdą ir stebėtų išvaizdos pokyčius. Spėjama, kad diktatorius turėtų sverti bent 130 kg.

Akivaizdu, kad neatsakius į klausimą dėl lyderio sveikatos atsiranda spekuliacijų, kas galėtų jį pakeisti ilgesnio neveiksnumo ar mirties atveju. Kiek yra žinoma, Kim Jong-unas turi bent du vaikus, tačiau jie yra dar per jauni valdyti, o jo vyresnysis brolis Kim Jong-chulas neturi jokio noro veltis į politiką ir Pchenjane yra pagarsėjęs kaip vakarėlių liūtas. Jis buvo pastebėtas net besilankantis Erico Claptono koncertuose Londone ir Singapūre.

Kim Jong-unas neseniai paaukštino savo jaunesniąją seserį Kim Yo-jong į aukštą politbiuro poziciją ir šiaip ji yra dažnai matoma kaip savo brolio artimiausia patikėtinė. Tačiau jos patirties stoka ir jaunas amžius (jai 31 metai) gali neišeiti į naudą, aišku, kaip ir jos lytis.

„Ji yra svarbi asmenybė režime ir svarbiausia yra Kimų šeimos atstovė, tačiau Kim Yo-jong negali būti savo brolio įpėdinė, nes paprasčiausiai ji yra moteris“, – teigė Tokijo Waseda universiteto profesorius ir Kimų dinastijos ekspertas Toshimitsu Shigemura. 

Galimi kandidatai

Vienas realiausių kandidatų būtų diktatoriaus dėdė ir Kim Jong-ilo netikras brolis Kim Pyong-ilas. Jis šių metų pradžioje buvo iškviestas grįžti į Pchenjaną po ilgų metų diplomatinėje tarnyboje įvairiose Europos valstybėse.

Kitas potencialus lyderis, turintis Kimų kraujo, būtų Chong Chang-hyonas – nesantuokinis Kim Il-sungo ir vienos iš jo slaugytojų vaikas. Tikėtina, kad tokių Kim Jong-uno senelio ir galiausiai tėvo „slaptų“ vaikų gali paaiškėti dar daugiau, taip gerokai pailginant vienintelę pasaulyje komunistinę dinastiją.

Tačiau bet kuriuo atveju pakeitus Kim Jong-uną kažkuo kitu yra mažai tikėtina, kad kažkas pasikeis.

„Pats svarbiausias režimo tikslas yra išsaugoti savo valdžią ir pabrėžti savo teisę valdyti, kad ją būtų galima perduoti kitam lyderiui, – teigė T. Shigemura. – Nesvarbu, kas ateis į valdžią, tas žmogus tikrai neturės jokių ketinimų kažką reformuoti ar keisti krypties.“ 

2020 04 23 07:41
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt