sekmadienis, gegužės 22 d.
Skonines el. cigaretes uždraudusi valdžia įsispyrė į užpakalį: prekiautojai jau turi planų, ką darys (paaugliai turbūt rūkys, kaip rūkė)
Dominykas Griežė
Alfa.lt
Paauglius įvairiais skoniais masinančių el. cigarečių greitai neliks, tačiau valdžia draudimą sukurpė taip negrabiai, kad lieka alternatyvų

Praėjusį sausį Seimas nutarė, kad nuo liepos 1-osios rinkoje turi nebelikti aromatizuotų elektrinių cigarečių ir pildyklių su skysčiu, jei šiame yra kvapiųjų medžiagų. Taip esą dings pagunda paaugliams rūkyti skanias ir kvapnias el. cigaretes. Tačiau aiškėja, kad draudimas suformuluotas taip neapgalvotai, kad liko landos tiek prekiautojams, tiek moksleiviams, kurie ir toliau galės garinti el. cigaretes su norimais skoniais.

Nėra įstatymo be apstatymo – taip būtų galima pasakyti apie bandymą uždrausti skonines el. cigaretes. Rodos, kad Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis uždraustos skoninės el. cigaretės ir pildyklės, išimtį taikant tik tabako skoniui ir kvapui, parengtos taip teisiškai atsainiai, kad lieka aibė landų ir prekiautojams, ir paaugliams, kuriuos bandoma atgrasyti nuo el. cigarečių.

Portalui jau kelių specializuotų el. cigarečių parduotuvių darbuotojai sakė, kad tam tikras sprendimas, ką reikės daryti po liepos 1-osios, yra. Konkretūs sprendimai nedetalizuojami, tačiau, portalo žiniomis, atsižvelgta į tai, kad draudžiama prekiauti skysčiais, jau turinčiais aromatinių medžiagų, tačiau ne pačiomis medžiagomis. „Bus „bazė“, su kuria bus galima maišyti (skonį ir kvapą)“, – teigė vienos tokių parduotuvių darbuotojas. Iš to galima suprasti, kad bus siūlomas tabako skonio skystis, o šalia jo – medžiagos, suteikiančios reikiamą skonį.

Alfa.lt pasiteiravo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT), ar toks scenarijus būtų įmanomas. VVTAT pripažino, kad klausimas sunkus – draudimo prekiauti skysčiais, nesančiais pildyklėse, ir skonių koncentratais nėra, o praktika šiuo klausimu taip pat nesusiformavusi.

„Iš tiesų nuo šių metų liepos 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimas, kuriuo draudžiama pateikti rinkai elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles su skysčiu, pritaikytu elektroninėms cigaretėms pildyti, esant tam tikriems priedams.

El. cigarečių rinkos priežiūrą dėl jų atitikties teisės aktams Lietuvoje atlieka VVTAT, tačiau šiuo konkrečiu atveju dar nėra susiklosčiusi atitinkama praktika ir į detalesnius klausimus atsakyti sudėtinga. Nors pagal teisės akto formuluotę tiek skysčiais, nesančiais pildyklėse, tiek koncentratais prekiauti galima, nes minėto įstatymo nuostatos draudžia tik atitinkamų el. cigarečių bei jų pildyklių pateikimą į rinką, vis dėlto konkretūs sprendimai būtų priimti vertinant individualią situaciją ir aplinkybes bei atsižvelgiant į teisės akto reguliavimo tikslą.

Pabrėžtina, kad teisės aktai VVTAT nesuteikia teisės aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų, todėl čia pateikiama VVTAT nuomonė negali būti vertinama kaip oficialus teisės aktų aiškinimas“, – portalui nurodė VVTAT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė.

Kitas variantas – skirtingi tabako aromatai

Portalas pabandė susisiekti su parduotuvių „Royal Smoke“ ir „Ecodumas“ atstovais, tačiau išsiaiškinti, ar išties ketinama prekiauti ne jau paruoštais el. cigarečių skysčiais, o sudėtinėmis jų dalimis, iš kurių galima pačiam pasiruošti norimo skonio el. cigaretės skystį, nepavyko.

Tuo tarpu Elektroninių cigarečių asociacijos (ECA) vadovas Tomas Karužas Alfa.lt sakė negirdėjęs, kad kuri nors iš lietuvių parduotuvių ketintų pardavinėti tabako skonio skystį, leidžiamą įstatymo, ir kartu siūlytų skonio priedus, tačiau teigė, kad pardavėjai kitaip ruošiasi pokyčiams.

„Kiek šiuo metu girdim, tas pats tabakas turi labai daug rūšių – yra ir „Cuba“ tabako, ir „Virginia“ tabako, kiek man žinoma, daug dirbama su skonio gamintojais ir bus bandoma sekti to įstatymo rėmais ir į rinką tiekti daugiau tabako rūšių (skonių). Kiek matome kitose šalyse, kurios tai daro, tai pereina į tabako skonius. Bandysime ir mes, lietuvaičiai, tiekti tabako skonius“, – sakė T. Karužas.

Anot ECA vadovo, toks variantas, kai imamas neutralaus skonio el. cigarečių skystis ir maišomas su skonio ar kvapų medžiagomis, tarp vartotojų žinomas jau seniai ir nebūtų anokia naujiena. Tačiau T. Karužas teigė nežinantis, ar kuris nors iš prekybininkų galėtų nusistatyti prekiauti tik skoninėmis medžiagomis, kai pagrindine produkcija iki šiol buvo parengti ir sukomplektuoti el. cigarečių skysčiai.

„Pats skonis ir kvapas yra sudedamoji dalis. Tas pats skonis yra kaip maistinė skonio medžiaga, šiuo metu jie parduodami kaip DIY (angl. do it yourself – pasidaryk pats) kategorija, kai žmonės patys maišosi, jau labai seniai ši kategorija egzistuoja. Žmonės perka tuos ingredientus, bet perka ne vien el. cigarečių parduotuvėse – tos pačios skonio medžiagos yra maistinės, jos visur sutinkamos, ir maisto medžiagų parduotuvėse. Tai jau yra vartotojo kūrybiškumas tokį skystį galima susimaišyti bet kur nusipirkus“, – sakė T. Karužas.

Pasiūlymo uždrausti skonines el. cigaretes ir jų talpykles su aromatizuotais skysčiais iniciatoriumi įvardijamas Seimo narys Mykolas Majauskas. Portalas Alfa.lt pabandė su Seimo nariu susisiekti telefonu, klausimus nusiuntė el. paštu, siekdamas išsiaiškinti, ar nuo pat pradžių siekta drausti tik el. cigaretes ir tam tikras talpykles, ar buvo užsimota gerokai plačiau, tačiau pataisų priėmimo etape teko užmojus gerokai apkarpyti. Tačiau M. Majauskas į pateiktus klausimus neatsakė.

2022 05 13 08:53
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt