trečiadienis, liepos 6 d.
Socialiniai tinklai trina karo nusikaltimų įrodymus?
Alfa.lt
Unsplash
Programėlės

Praėjusiais metais tik per tris mėnesius „TikTok“ pašalino 80 mln. įkeltų vaizdo įrašų, kurie galimai pažeidė tų platformų politiką. Kai kurie klausia, ar socialiniai tinklai ištrina ir filmuotą medžiagą apie karo nusikaltimus, rašo „BBC“.

Galingas dirbtinis intelektas kartu su moderatoriais pašalino vaizdo įrašus žaibišku greičiu – 94,2 proc. greičiau nei kažkas juos pamatė. Iš viso „pažeidžiančio turinio“ pašalinta 17 mln.

Nepageidaujamas turinys

„TikTok“ jau buvo labai populiarus visame pasaulyje prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimą įsiveržti į Ukrainą, tačiau karas buvo platformos pakilimo momentas.

Vaizdo įrašai, kuriuose naudojamos įvairios ukrainietiškos grotažymės, sulaukė milijardų peržiūrų.

Ukrainiečiai platformoje gali sulaukti ne tik daug peržiūrų, bet ir kartu dokumentuoti karo nusikaltimus.

Tačiau jie taip pat gali pažeisti „TikTok“ ir kitų socialinės žiniasklaidos įmonių griežtas taisykles dėl nepageidaujamo turinio.

„TikTok yra platforma, kuri džiaugiasi kūrybiškumu, bet ne šokiruojančiu turiniu ar smurtu“, – sakoma „TikTok“ taisyklėse.

Didžiulė problema

Ekspertams neaišku, kiek Ukrainos vartotojų sukurto turinio „TikTok“ ir kitos socialinės žiniasklaidos įmonės, tokios kaip „Meta“, „Twitter“ ir „YouTube“, ištrynė.

„TikTok“ nėra tokia skaidri kaip kai kurios kitos įmonės – nė viena jų nėra labai skaidri“, – tikino „Witness“ programos direktorius Samas Gregory.

Tai ne pirmas kartas, kai didelės socialinės žiniasklaidos įmonės susiduria su galimų karo nusikaltimų įrodymais. Sirijos konfliktas sukėlė panašių problemų.

„Human Rights Watch“ ilgus metus nesėkmingai ragino sukurti centralizuotą turinio įkėlimo iš konflikto zonų sistemą.

„Šiuo metu jo nėra“, – minėjo vyresnysis konfliktų tyrinėtojas Belkis Wille'as.

Ji aprašo atsitiktinį ir sudėtingą procesą, kurio turi siekti prokurorai, norėdami gauti iš socialinės žiniasklaidos pašalintus įrodymus.

Jie gali prašyti įmonių savanoriškai perduoti ištrintą informaciją arba kreiptis į teismą.

Berklio teisės mokyklos Žmogaus teisių centro ataskaitoje raginama sukurti „skaitmenines spinteles“ – vietas, kuriose turinį galėtų saugoti ir peržiūrėti ne tik socialinės žiniasklaidos įmonės, bet ir nevyriausybinės organizacijos (NVO) ir teisės ekspertai.

Skirtinga politika

Tačiau ne visos socialinės žiniasklaidos platformos turi vienodą politiką.

Telegramas tapo labai svarbus dalijantis vaizdo įrašais iš vietos Ukrainoje. Tad vaizdo įrašai, kurie bus pašalinti tviteryje ar feisbuke, lieka telegrame.

Tyrėjai vertina telegramo politiką, nes ji leidžia surinkti karo nusikaltimų, ypač Ukrainoje, vaizdus.

2022 04 04 16:26
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt